Jau ne vienerius metus Plungės ligoninei priskirta teikti išblaivinimo paslaugą, gražiai pavadintą saugios nakvynės paslauga. 2018 metais tam reikalui prie Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus buvo prišlietas modulinis namelis. Viskas būtų buvę gerai, bet įsivažiavusį darbą sutrikdė pandemija. Tada kurį laiką neblaivius asmenis, kaip sakė Plungės krizių centro direktorius Gintaras Armalis, „sandėliavo“ Nakvynės namuose. Po įvairių suvaržymų gyvenimas po truputį grįžo į vėžes, bet ir vėl iškilo klausimas, kur dėti girtus piliečius, kai prasidės ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus statybos darbai.
Šį klausimą vasario 8 dienos Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdyje iškėlė Plungės ligoninės gydytojas, Savivaldybės tarybos narys Giedrius Ramanauskas. „Į Saugios nakvynės namus kaip į sulaikymo kameras suveža girtuoklius ir benamius. Dabar, kai galvojama apie Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus statybas ir jų laikotarpiu visiškai pasikeisiantį darbo organizavimą, ar Savivaldybė arba Socialinių paslaugų centras nenorėtų pagelbėti su blaivykla? Nuojauta kužda, kad mums bus ganėtinai sunku užtikrinti šią socialinę funkciją“, – kalbėjo jis.
Pasak G. Ramanausko, statybos darbai vyks būtent tame korpuse, kur dabar apnakvindinami girtuokliai.
Meras Audrius Klišonis paaiškino, jog su ligoninės administracija bus kalbamasi, kaip šią funkciją užtikrinti, bet reikia būti realistais ir pripažinti, jog niekas tokios kompanijos nenori.
„Laukia du rimti iššūkiai: perkelti Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių, į kurį per metus patenka apie 12 000 pacientų, ir laboratoriją. Ir, žinoma, išblaivinimo klausimas“, – telefonu kalbėjo Plungės ligoninės direktorius Remigijus Mažeika ir pridūrė, kad modulinio namelio tikrai neliks: „Manau, vyks apskritojo stalo pokalbiai su Savivaldybės administracija, kitais socialines paslaugas teikiančiais subjektais. Juk niekas girtuoklių nenori. Kažkaip reikės tartis.“
Žinoma, kalbėtis reikia jau dabar. Juk, kaip nurodė R. Mažeika, dokumentai viešajam pirkimui paruošti ir tikimasi, kad jis įvyks be jokių trukdžių ir bent jau vasaros pradžioje prasidės statybos darbai.
Pasiteiravome, kiek tokių klientų ligoninė sulaukia per metus. Išgirsti skaičiai šokiravo. 2022 metais patekusių neblaivių asmenų skaičius buvo sumažėjęs – suteiktos 165 nakvynės, o štai pernai buvo tikras protrūkis – 489 nakvynės. Kaip vieną galimą protrūkio priežastį R. Mažeika įvardijo nuo praėjusių metų liepos 1 dienos įsigaliojusį Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo pakeitimą – įvestas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis. Tokį orderį gavęs smurtautojas įpareigojamas tuoj pat laikinai išsikelti iš gyvenamojo būsto, nesiartinti prie smurtą patyrusio asmens ir kartu su juo gyvenančių pilnamečių asmenų ir (ar) vaikų, nebendrauti, neieškoti ryšių su jais.
„Pirmą kartą jie atvažiuoja su policija. Pasižiūri, kad čia visai neblogai, ir, jei neturi kur eiti, patys atvyksta ir antrą, ir trečią dieną. Aišku, būna neblaivūs“, – liūdną situaciją atskleidė ligoninės direktorius.
Ligoninė turi ir „etatinių“ namelio gyventojų – jų yra apie 10. „Jie ne tik naudojasi paslauga, bet ir pradeda priprasti ar net šokdinti personalą. Duše galima nusiprausti, atvažiavusį apžiūri medikai. Yra tokių, kurie atvyksta vakare, pasisveikina ir sako: „Aš atvažiavau“, ryte išeidami: „Viso gero, susitiksim“, – graudžiai juokingas istorijas pasakojo R. Mažeika.
Į Saugios nakvynės namus patenkančiojo portretas: 40–50 metų vyras. Nakvynės kartais prireikia ir dailiosios lyties atstovėms, tik jų nedaug. Plačiau atsimerkti verčia ne tik nakvynių skaičius per metus, bet ir neblaivumo laipsnis, kuris nustatomas šiems asmenims. Ko gero, rekordas – 5 promilės ir daugiau.
„Tikrai labai sunku. Jie trukdo dirbti medikams, trikdo pacientus. Tai didžiulė problema“, – svarstė R. Mažeika.
Nors už lango dar žiema, tačiau laikas iki vasaros pralėks akimirksniu, o tada reikės tiksliai žinoti, kam teks „garbė“ bent jau laikinai teikti išblaivinimo paslaugą.
Tiesa, šiai paslaugai užtikrinti 2024 metams ligoninei iš biudžeto numatyta skirti 20 000 eurų.