Savivaldybės tarybos posėdyje dalyvavusi „Sodros“ Mažeikių skyriaus direktoriaus pavaduotoja Nijolė Sutkienė susirinkusiesiems pateikė įdomios informacijos: kiek dirbančiųjų ir darbdavių esama Plungės rajono ir Rietavo savivaldybėse, kiek darbuotojai uždirba, ar dažnai serga, kiek nelaimingų atsitikimų registruojama įmonėse ir panašiai.
Neseniai paviešinta informacija, kad Plungės rajone vadinamųjų biuletenių imama gerokai daugiau nei kituose rajonuose. Norint išsiaiškinti, ar padėtis išties tokia, kaip skelbiama, į Savivaldybės tarybos posėdį pakviesta „Sodros“ atstovė. N. Sutkienė patvirtino, kad mūsų įstaigų ir įmonių dirbantieji serga daugiau nei kitur, kad dėl ligų kartais kyla įtarimų, bet nustatyti, kad jos fiktyvios, ko gero, gana sudėtinga.
N. Sutkienės pateiktais duomenimis, 2013 metų paskutinįjį ketvirtį Plungės ir Rietavo savivaldybių teritorijoje registruotose įstaigose, įmonėse dirbo 13 629 asmenys (Plungėje –
11 306). Draudėjų (arba darbdavių) Plungės r. savivaldybėje – 3 450, Rietavo – 783. Bankrutuojančių įmonių Plungėje – 25, Rietave – 3.
Suskaičiuota, kad vidutinis atlyginimas mūsų mieste yra 1 546 Lt. Didžiausias algas gauna UAB „Litnaglis“ darbuotojai, vidutiniškai – 2 959 Lt. Tiesa, jei lyginti su kitais rajonais, džiaugtis nelabai galime. Pavyzdžiui, Akmenėje vidutinis atlyginimas – 1 922 Lt, Mažeikiuose – 1 935 Lt. Beje, Akmenėje veikiančioje UAB „Kalcitas“ darbuotojai vidutiniškai uždirba net 3 926 Lt.
„Sodra“ Plungės ir Rietavo savivaldybėse per 2013 metus surinko apie 101 mln. Lt. Įmonių skola sausio 1 dienai – 5,85 mln. Lt. Daugiausiai skolingos bankrutuojančios įmonės, jų bendra skola – 5 mln. Lt.
Didžiąją dalį išlaidų „Sodra“ patiria, mokėdama pensijas. Nerimą kelia tai, kad kasmet mažėja dirbančiųjų skaičius, o pensinio amžiaus žmonių daugėja. Šiuo metu kiekvienam Plungės ir Rietavo pensininkui tenka tik 1,1 dirbančiojo. Tiesa, Skuodo ir Akmenės rajonuose padėtis dar liūdnesnė – ten pensininkų jau beveik dvigubai daugiau nei dirbančiųjų. Vidutinė plungiškių pensija – 772 Lt, per metus „Sodra“ Plungės ir Rietavo pensininkams išmoka apie 108 mln. Lt.
Per praėjusiuosius metus plungiškiai ir rietaviškiai „Sodrai“ pateikė 32 198 prašymus skirti ligos pašalpą. Anot N. Sutkienės, daugiausiai sergančiųjų – bendrovėse „Pilkasis granitas“, „Žalmedis“, „Plungės tekstilė“, „Sirkeda“, „Žemaitijos grūdai“ ir kt. „Kadangi šių įmonių dirbantieji serga dažniau nei kitų, žinoma, kyla visokių įtarimų“, – sakė pavaduotoja.
Plungės ir Rietavo gydymo įstaigos per 2012 metus išrašė 31 661 nedarbingumo pažymėjimą, o 2013 m. skaičius išaugo iki 36 484. Daugiausiai – UAB „Plungės sveikatos centras“ (14 570 pažymėjimų), šeimos klinika „Inesa“ (7 894), „Klinika Pulsas“ (6 209). Dažniausiai sirgta bronchitu, įvairiomis virusinėmis ligomis, radikulitu.
Suskaičiuota, kad kiekvienas Plungės ir Rietavo įstaigų, įmonių dirbantysis 2013 metais sirgo po 16 dienų. Anot N. Sutkienės, gali būti, kad dalis susirgimų – fiktyvūs, kad dirbantieji vadinamuosius biuletenius ima vengdami nemokamų atostogų. „Bet mes gana griežtai kontroliuojame – ir gydymo įstaigas, ir sergančiuosius. Be to, juk gali būti, kad tuo metu, kai įmonėje mažiau darbo, darbuotojai sugalvoja pasinaudoti proga ir pasigydyti kokias įsisenėjusias ligas, pasistiprinti sveikatą. Na, o jei kažkas žino apie piktnaudžiavimą, laukiame pranešimų –
tikrinsime, aiškinsimės“, – ragino „Sodros“ atstovė.
Pasidžiaugta, kad profesinių ligų atvejų Plungėje ir Rietave nedaug. Na, o nelaimingų atsitikimų daugiausiai registruota bendrovėse „Plungės kooperatinė prekyba“, „Orka foods“, „Vičiūnai ir partneriai“, „Plungės duona“, „Lyra group“.