
Apie tai, kokie buvo 2021 metai, laikraščiui „Plungė“ pasakoja Plungės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Saulius Vengalis:
– Draugijos veikloje kažkuo labai šie metai nuo ankstesnių nesiskyrė. Finansinė padėtis normali. Tačiau medžiotojus nuo pat praėjusios žiemos pradžios vargino pandemija. Nebuvo galima važiuoti į kitus rajonus, o juk nemaža dalis draugijos narių medžioja kitose savivaldybėse. Praėjusio sezono medžioklės su varovais buvo komplikuotos, kai kurie klubai dėl pandemijos jas visai nutraukė. Tai atsiliepė žvėrių skaičiaus reguliavimui. Medžiotojų kolektyvai nesumedžiojo numatyto žvėrių skaičiaus ir pavasarį tuoj pat sulaukė ūkininkų nusiskundimų dėl jų daromos žalos.
Toliau plinta kiaulių maras. Kai kuriuose medžioklės plotuose šernų beveik neliko. Rietavo savivaldybėje, nors ir sumažėjo, jų dar yra pakankamai, o štai Plateliuose, Alsėdžiuose, kitose Žemaitijos vietovėse kaip ir nebėra. Medžiotojai dėl to labai išgyvena, nes šernai visada buvo pagrindinis medžioklės objektas. Tikėkimės, jog tai greitai baigsis ir jų populiacija atsikurs.
Visoje Lietuvoje padaugėjo elnių, briedžių, o stirnos dažnai tampa eismo įvykių kaltininkėmis, nes jų irgi gerokai daugiau. Elninių žvėrių gausa galiu pasidžiaugti, tad nieko keisto, jog vis daugiau trofėjų įvertinami medaliais ir siūlomi parodoms. Šiemet trofėjų vertinimo komisijai draugijos medžiotojai pateikė net 220 stirninų ragų.
Mokestis medžiotojams ir žvejams 2021 metais nekito ir pretenzijų draugijos nariai nepareiškė. Tačiau žvejus turiu nuliūdinti – kitąmet mokestis padvigubės. Padvigubės todėl, kad pabrango žuvų įveisimas vandens telkiniuose. Yra iki 2023 metų sudarytas įžuvinimo planas ir nustatyti įvairaus mailiaus kiekiai įleisti į draugijos nuomojamus vandens telkinius. Anksčiau mailius buvo mažos žuvelės, o dabar įleidžiame jau beveik 300 gramų sveriančias lydekaites, tačiau kaina yra ne nuo žuvelių skaičiaus, o nuo svorio. Kai atėjus įveisimo laikui sužinojome, jog žuvininkystės ūkiai gerokai pakėlė kainas, draugijai tai buvo smūgis.
Nenoromis privalome padidinti žvejo bilieto kainą, nes žuvų paleidimo į vandens telkinius darbai kainuos keliolika tūkstančių eurų. Žuvininkystės ūkiai už gyvos lydekos kilogramą prašo 15 eurų plius PVM. Lašišos filė tiek nekainuoja… Jei planuose būtų įrašyta, jog turi įleisti tiek kilogramų, tai būtų visai suprantama, o dabar yra parašyta, kiek įleisti žuvelių vienetų. Pavasarį lydekaitė sveria keliasdešimt gramų, o per vasarą užauga iki 300 gramų, deja, tokias privalome pirkti įveisimui. Čia, be jokios abejonės, sumanytas žuvininkystės ūkių biznis.
Kainos tapo labai jau išpūstos. Mums į draugijos nuomojamus vandens telkinius vien lydekų kasmet reikia įleisti 2 500. Tai kainuos per 11 000 eurų. O kur dar karpiai, lynai, karosai… Dėl ko reikia įleisti karosų, nesupranta nė vienas žvejys, nes jų ir taip visuose vandens telkiniuose yra.
Karpių, lynų, karosų šiemet įveisėme, o dėl lydekų esame Aplinkos apsaugos departamentui parašę prašymą nukelti į kitus metus – tada jau būsianti galimybė padaryti tai už dvejus metus ir tik apie 100 gramų sveriančiomis lydekaitėmis. Taip bus gerokai pigiau.
Tačiau draugijoje yra ir smagesnių dalykų. Ypač džiugina mūsų šaulių pasiekimai. Kai verslininkas Svajūnas Sungaila įrengė šaudyklą, tai ji tapo dideliu traukos centru. Atvažiuoja į šaudyklą net Mažeikių medžiotojai ir ten surengia savo rajono kombinuotojo šaudymo varžybas. Šaudykloje treniruojasi mūsų rajono medžiotojai, net moterų komanda yra. Įvairiose varžybose plungiškiai bene visada tampa prizininkais ir nėmaž nenusileidžia didžiųjų miestų komandoms.
Tai, kad yra šaudykla, neabejotinai padarė įtaką medžiotojų taiklumui, nes daugelis ne ruošdamiesi kokioms varžyboms, o šiaip atvažiuoja pasitreniruoti. Meistriškumas tikrai auga. Kuo taikliau medžiotojas šaudo, tuo mažiau sužeistų žvėrių, tad nieko keisto, kad mūsų draugijoje sumedžiojimo rezultatai vis kyla. Aš labai džiaugiuosi, kad žvėrių nemažėja.
Gruodžio 7 dieną į posėdį buvo susirinkusi draugijos valdyba. Nusprendėme po Naujųjų, sausio mėnesį, surengti konferenciją. Nutarėme, jog žvejo bilietas kitais metais kainuos 30 eurų, o buvo 16 Eur. Tegu žvejai nenustemba – kitaip draugija negali išgyventi.
Posėdyje išsikalbėta, ar rengsime karališkąją medžioklę, kuri jau tapusi tradicine. Nuspręsta dėl pandemijos susilaikyti. Tačiau ta tradicija tikrai nedings.
Palinkėjimas kitiems metams. Yra prietaras, kad nei žvejui, nei medžiotojui sėkmės linkėti negalima. Svarbiausia nesusirgti tuo prakeiktu „kovidu“. Būkime sveiki, atsakingi gamtoje, o pagrindinis palinkėjimas medžiotojams – nei plauko, nei tauko, žvejams – nei žvyno, nei uodegos.