Kokiu tikslu menkinama medžioklė?

Parašė:  2020-12-22

Nuo kada apie kultūrą puikius straipsnius publikuojanti „Žemaičių saulutė“ ėmė rašyti apie medžioklę (2020 m. lapkritis, Nr. 19, Andriejaus Gaidamavičiaus straipsnis „Šiuolaikinė medžioklė – tai tradicija, virtusi nusikaltimu“) ir medžiotojus vadinti nusikaltėliais?
Labai jau daug tų „nusikaltėlių“, bemaž 40 tūkstančių. Dar pridėkime šeimų narius, kurie puikiai išmano medžioklės reikalus. Perskaičiusieji stebisi tokiu straipsniu. Tada prie nusikaltėlių reikėtų pridėti kaimo močiutes ir senelius, kurie savo mielam, bet jau pasenusiam gaidžiui nukerta galvą, nes atėjo Kalėdos ar Velykos. Žudikais dar reikia įvardyti ir daugybės mėsos kombinatų darbuotojus, kurie atima gyvybę į skerdyklą atvežtiems galvijams. O kiek pasaulyje milijonų broilerių kasmet nužudoma!
Neabejotinai paklaikusiomis akimis žiūri stirna, kurią drasko vilkai, o šių plėšrūnų populiacija jau nesuvaldomai padidėjo, tik atsirado norinčiųjų, kad prie vilkų nebūtų kišami nagai.
Ir nekalbėkime apie žaliavalgius. Čia kiekvieno teisė, ką valgyti – mėsą ar žolę… Būtent daugiausia žaliavalgiai ir yra prieš medžioklę. Ir jau visiškas blefas, kai tikinama, jog XXI amžius bus, kai medžioklės pasibaigs. Net neabejoju, kad jos nesibaigs niekada vien dėl žvėrių daromų nuostolių, neišvengiamo žvėrių skaičiaus reguliavimo ir pelno daugumai pasaulio valstybių.
Taip, kai kas medžiotojų gyvenime paseno ir laikas keisti. Tuo ir naudojasi panašių straipsnių autoriai. Šiame straipsnyje minima Anglija, kurioje uždraudė lapių gaudynes su šunimis ir medžiotojais ant žirgų. Teisingai ir padaryta, nes tai buvo gryniausia pramoga. Lietuvoje tokių pramogų nėra.
Be abejo, galima prieštarauti, jog paukščių medžioklė Lietuvoje – pramoga. Galbūt… Tik čia yra vienas „bet“. Pavyzdžiui, pavasariais laukuose aplink Šilutę maitintis žiemkenčiais nutūpia tūkstančiai žąsų. Jos medžiojamos tik rudenį praskrendančios, o pavasarį – ne. Na, kaip nesipiktins to krašto ūkininkai?


O apie stirnų, elnių ir briedžių daromą žalą miškams jums papasakos bet kuris miškininkas. Savo miškų turintis vienas mano klubo narys iš Europos Sąjungos gautų pinigų pasodino maumedžių. Juos stirninai ir elniai, o dabar jau ir danieliai, išsijuosę nutarkuoja iki baltumo. Tenka atsodinti, ir taip būna kasmet.
Pamenu, gal 1988 metais Miškų ministerija davė nurodymą šalies miškuose mažinti briedžių skaičių, nes visai nebeužauga pasodinti pušynai – briedžiai juos suniokoja. Tada padidino tiems žvėrims sumedžioti išduodamų licencijų skaičių.
Nenorom imi galvoti, kokiu tikslu tokie straipsniai rašomi? Jei dėl savo įsitikinimų, tai dar velnias nematė – medžiotojai kaip nors iškentės, tik kam tai brukti visuomenei ir ją klaidinti? Žiūrėk, kažkas ir pasiduos minčiai, jog medžiotojai yra žudikai ir nusikaltėliai.
Žinote, medžiotojams nusibodo tie puldinėjimai. Aš jau rašiau (panašių straipsnių esu ir skaitęs), jog imkim, medžiotojai, ir keletą metų nebemedžiokime. Labai greit žvėrių prisiveis tiek, kad atsiras įvairių jų nešiojamų ligų ir po kokių penkerių metų ūkininkai, privačių miškų savininkai dėl daromos didžiulės žalos savo techniką atvarys į Vilnių, užblokuos Seimą, Aplinkos ministeriją ir pasakys, jog laikas baigti tą kvailystę.
Prieš medžioklę nusiteikusiesiems nusispjauti į ūkininkų verkšlenimus dėl išpjautų avių. Girdi, kažkas padengs tuos nuostolius. Kas tas kažkas? Tie patys medžiotojai, kuriems vis didinamas mokestis, patenkantis į Aplinkos ministeriją. O kodėl tie pinigėliai negali atitekti kuriai nors nykstančiai gyvūnų rūšiai atkurti?
Bemaž 50 metų medžioju ir galiu tvirtinti, jog medžioklė neabejotinai pasikeitė į kultūringąją pusę. Neina tie medžiotojai per miškus atstatę šautuvus, žvėrių ne tik nemažėja, bet daugėja. Bet kuris manantysis priešingai gali apie tai sužinoti iš kasmet sumedžiotų žvėrių statistikos.
Straipsnyje medžiotojas prilyginamas brakonieriui ir teigiama, jog neteisėtai sumedžiojama daugiau žvėrių, nei medžiotojai nurodo. Kokia nesąmonė! Jei taip būtų, tai aplinkosaugos inspektorius reiktų kuo greičiau vyti iš darbo. Galiausiai, brakonierius nemoka valstybei jokio mokesčio.

Medžiotojai moka mokesčius, o kur dar medžioklės reikmenų parduotuvės, kurios irgi į biudžetą neša pinigus. Kur medžioklinių ginklų ir amunicijos, atributikos, medžioklės rūbų, įvairiausių šiuolaikinių priemonių gamyba? Turiu galvoje optiką, žiūronus, daug ką dar galėčiau išvardyti…
Tad niekaip nepaneigsi, kad medžioklė kuria darbo vietas ir bet kuriai valstybei tai yra naudinga. Ar sugebės kuris nors medžioklės priešininkas tai nutraukti? Netikiu!
Tad, rašytojai, baikite įkyriai mulkinti visuomenę, žmones, kurie apie tą medžioklę, apie žvėris ne kažin ką žino.
Sutikite, kiekvienos rūšies žvėrių turi būti nei per mažai, nei per daug. O jei kurių žvėrių, kaip, pavyzdžiui, vilkų, jau yra per daug, neišvengiamai kentės kitos populiacijos.
Pabaigoje pasakysiu: be medžioklės mes niekaip neapsieisime, be jos populiacijų reguliavimas neįmanomas, o ūkininkų ir miškų savininkų nuostoliai tik didės. Ir jau visai tuščia kalbėti, jog žvėrių mažėja – pastaraisiais metais ypač padaugėjo elnių ir stirnų. Padaugėjo ir girių karalių – briedžių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos: pas tėvus su… vainiku? (0)

Velykos… Gražiausia pavasario šventė. Taip buvo visada. Na, bent jau iki 2020-ųjų pavasario, kai į Lietuvą […]

2021-03-12
Mums 27-eri (0)
2021-01-07
Ačiū (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pastaruoju metu vis plačiau agituojama skiepytis nuo koronaviruso. Koks jūsų požiūris į vakcinaciją?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,