Praėjusį ketvirtadienį į pasitarimą rinkosi Plungės kultūros įstaigų vadovai, Savivaldybės administracijos atstovai. Tartasi, kuo mūsų miestas patiems plungiškiams ir turistams galėtų būti patrauklus 2015-aisiais, kurie Seimo nutarimu paskelbti kunigaikščio Mykolo Kleopo Oginskio metais. Be to, svarstyta, kaip prisistatyti sausio mėnesį Vilniuje vyksiančioje kasmetinėje tarptautinėje turizmo, laisvalaikio ir sporto parodoje „Adventur 2015“, kurioje Plungė taip pat nori pateikti save kaip Oginskių miestą.
Savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Vida Saukalienė susirinkusiesiems priminė, kad 2015 metais bus minimas kompozitoriaus, rašytojo, diplomato, visuomenės veikėjo, kunigaikščio M. K. Oginskio gimimo 250-metis, kuris įtrauktas net į UNESCO svarbių sukakčių sąrašą, ir kad tam jubiliejui ruošiama vyriausybinė programa.
Anot V. Saukalienės, minint sukaktį, pirmenybė teikiama Rietavui, nes ten kunigaikštis M. K. Oginskis gyveno, tačiau po ilgų derybų į vyriausybinę programą pavyko įtraukti ir du Plungėje organizuojamus renginius. Pirmasis – gegužės 16-ąją numatytas iškilmingas restauruotosios Oginskių dvaro rūmų dalies atidarymas, prie kurio bus „prilipdyta“ proginė konferencija ir paroda apie kunigaikščius Oginskius bei jų veiklą. Antrasis – X tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis, vyksiantis rugpjūčio 29–rugsėjo 26 dienomis.
„Tai du pagrindiniai, į vyriausybinę programą įtraukti renginiai, bet aš manau, kad kiekviena kultūros įstaiga yra numačiusi ir papildomų šiam jubiliejui skirtų minėjimų, švenčių“, – pasakojo V. Saukalienė. Mykolo Oginskio meno mokyklos direktorė Genovaitė Žiobakienė sakė, kad jos vadovaujamoje įstaigoje proginių renginių tikrai netrūks, bet jie būsiantys ne visuomenei, o mokyklos bendruomenei. „Aš turiu pasiūlymą: Meno mokykla ir Žemaičių dailės muziejus galėtų paruošti bendrą programą, skirtą bendrojo lavinimo mokykloms. Nors tos mūsų jaunuomenės belikę tiek, kad greitai ant rankų pirštų suskaičiuosime, tačiau, manau, būtų labai prasminga skleisti mokyklose žinią apie Oginskius, jų palikimą. Juk tai mūsų pamatas“, – akcentavo ugdymo įstaigos vadovė.
Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas pristatė renginius, vyksiančius, kaip pats sakė, Oginskių širdyje – rūmuose, parke. Gegužės 16-ąją, centrinių rūmų atidarymo dieną, muziejus būsiąs atviras nuo ryto iki kokios pirmos valandos nakties. „Vyks atidarymo iškilmės, konferencija, veiks paroda, vakare numatyta apšviesti rūmus. Gros Čiurlionio kvartetas. Žodžiu, žadame daug įvairiausių pramogų, tikimės, kad prie mūsų prisidės Viešoji biblioteka, kuri įsikūrusi viename iš Oginskių dvaro ansamblio pastatų“, – kalbėjo A. Bakanauskas. Be to, ta pačia proga rugpjūtį ketinama surengti Lietuvos dailininkų darbų parodą „Atsisveikinimas su Tėvyne“ ir fotografijų parodą, kuri vėliau keliaus į Varšuvą. Trečiasis renginys – Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis, prie kurio šliesis ir konferencija, ir paroda. Taip pat muziejus visus metus moksleivius kvies į istorijos pamoką, kurios metu bus galima išsamiai ir vaizdžiai susipažinti su XIX amžiaus Plungės istorija.
Viešoji biblioteka, kaip sakė jos direktorė Violeta Skierienė, bendradarbiaudama su Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Vilniaus ir Kauno technologijos universitetų bibliotekomis, rengs įdomią parodą apie Oginskių epochą (1745–1902). O Plungės kultūros centras, anot direktoriaus Romo Matulio, šiai progai dedikuos XIV tarptautinį pučiamųjų orkestrų festivalį, vyksiantį birželio mėnesį per Miesto šventę. Beje, pastarasis kultūros ministro įsakymu nuo šių metų yra įtrauktas į šalies prioritetinių renginių sąrašą. Taip pat Plungės kultūros centras ruošia meninę ir edukacinę programą „Oginskio parko metamorfozės“.
Taigi renginių, skirtų M. K. Oginskio jubiliejui paminėti, lyg ir netrūks. O kaip juos pristatyti tarptautinėje parodoje „Adventur 2015“? Kaip pasakojo Turizmo informacijos centro veiklą kuruojanti Savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus specialistė Gintarė Gurevičiūtė, parodoje veiks dvi salės: viena – „Pažink Lietuvą“, o kitoje bus pristatomas aktyvus poilsis. „Salėje „Pažink Lietuvą“ mes turėsime savo staliuką, galėsime dalyti leidinukus, bendrauti su lankytojais. Ir tiek, bet yra ir kita galimybė – išsipirkti laiką konferencijoje, kurioje galėtume jau plačiau ir įdomiau papasakoti, ką galime pasiūlyti turistams, kokios veiklos esame priplanavę“, – dėstė G. Gurevičiūtė.
Mintis apie prisistatymą konferencijoje susirinkusiesiems pasirodė gana įdomi. Tačiau ką joje pateikti, ką parodyti? Į ką labiausiai orientuotis? Vieni siūlė orientuotis į M. K. Oginskio metus ir pateikti būtent tai, kas suplanuota tai progai, kiti, atvirkščiai, ragino pristatyti viską, ką galime pasiūlyti. „Juk M. K. Oginskio metams ruošiama vyriausybinė programa. Ar mes tarp grandiozinių renginių su savo renginukais neatrodysime kaip iš kokio Balbieriškio kaimo? Taip, viena iš prisistatymo dalių gali būti tie jubiliejiniai renginiai, bet reikia nepamiršti ir kitų projektų, objektų. Pavyzdžiui, Žemaitijos nacionalinio parko, Šaltojo karo muziejaus“, –
siūlė A. Bakanauskas.
G. Gurevičiūtės nuomone, parodoje būtų galima pristatyti baigiamą sukti filmuką apie Plungę: „Man, vertinančiai jauno žmogaus akimi, tas filmukas atrodo nuostabus, jis puikiai tiktų konferencijai.“ Meno mokyklos direktorė G. Žiobakienė jai atsakė: „Aš neturiu nieko prieš jūsų filmuką, bet prieš optimistinius „uch“, „ach“ norėčiau jį peržiūrėti ir įvertinti. Kadangi tas filmukas bus mūsų miesto vizitinė kortelė, kurią pristatysime tarptautinėje parodoje, tai turi būti aukštos kokybės produktas.“
Nors pasitarimo dalyvių nuomonės skyrėsi, visi pritarė: į parodą reikia vykti ir konferencijoje būtina prisistatyti. Kadangi visa tai vyks sausį, vadinasi, likę du mėnesiai tam pasiruošti.