
Visame pasaulyje yra vietų, į kurias norisi nuvykti. Dažniausiai lankomi UNESCO pasaulio paveldo paminklai, pasaulio stebuklai, architektūros šedevrai, garsūs gamtos paminklai. Į populiarius, įspūdingus objektus plūsta turistų srautai, o kai kurios vietovės nepelnytai pamirštamos dažniausiai dėl to, kad lankytinas objektas yra atokesnėje vietoje, nepatenka į žinomus turistinius maršrutus ar tiesiog yra specifinis ir labai unikalus.
2006 m. Europos Komisija inicijavo bandomąjį projektą „Patraukliausios Europos turizmo vietovės“ (European Destinations of Excellence – EDEN). Norėta atkreipti dėmesį į ypatingų, dar neatrastų Europos turistinių vietovių vertę, įvairovę ir išskirtinumą, skatinti turistinių vietovių, kurių ekonominis augimas siejamas su darniuoju turizmu, plėtrą.
2008 m. patraukliausia Lietuvos turizmo vietove tapo Žemaitijos nacionalinis parkas, pristatęs tradicinę šventę Užgavėnes ir senuosius amatus – medinių kaukių drožybą.
2008 m. rudenį VII Europos turizmo forume Bordo mieste susitiko 20 Europos valstybių EDEN projekto nugalėtojai. Kiprui atstovavo nedidelis Agros miestelis su Rožių festivaliu, kuris 2009 m. pavasarį pakvietė į unikalų festivalį saulėtame Kipre. Į renginį vyko Žemaitijos nacionalinio parko darbuotojos Kristina Narkutė, Aldona Kuprelytė.
Agros yra nedidelis (apie 800 gyventojų), senas tradicijas išlaikęs kaimas Trodo kalnuose. Įsikūręs gražiame Pitsilia regiono slėnyje, kuriame kalnų šlaitų terasose auga laukinės rožės. Agros ir jo apylinkėse yra daug istorinių ir kultūrinių objektų, mėgstantiesiems gamtą – pėsčiųjų takai kalnuose. Kaimo istorijos pradžia siejama su XI amžiuje vienuolių iš Mažosios Azijos įkurtu vienuolynu Megalos Agros. Dabar kaime yra keturios graikų ortodoksų bažnyčios.
Kaimą ne tik Kipre išgarsino gražios, rožinės spalvos, kvapiosios „Rodi damaskini” rožės. Kelias gegužės savaites rožių augintojai ankstyvą rytą (nuo 5 val. iki 10 val.) skina kvapius rožių žiedus. Juos superka fabrikas, kuriame gaminamas rožių vanduo. Rožių perdirbimo gamykla įkurta XX amžiaus pradžioje, dabar modernizuota. Praėjusiame amžiuje beveik kiekviena kaimo šeima turėjo savo įrangą rožių vandeniui gaminti, kuri labai panaši į naminės degtinės varymo įrangą. Ir dabar yra šeimų, kurios ne tik augina, bet ir perdirba rožių žiedus, turi nedidelį verslą. Kipriečiai iš rožių, be tradicinio rožių vandens, gamina įvairią kosmetiką (aliejų, kremus, losjonus, kt.), aromatines žvakes, gėrimus (rožių likerį ir brendį). Rožių vandenį naudoja ir Kipro virtuvė.
Jau kelinti metai, be tradicinio festivalio (vyksta nuo 1969 metų) rugpjūčio mėnesį, kuriame pristatomas Agros meno ir kultūros savitumas (amatai, tradicinis šokis ir muzika, kulinarinis paveldas), gegužės mėnesį, per patį rožių žydėjimą, vyksta rožių festivalis. Renginys trunka dvi dienas: spektakliai, tradicinio folkloro koncertai, mugė, parodos, rožių vandens gamybos demonstracija, rožių žiedų rinkimas ankstyvą rytą. Visas kaimas prisipildo saldaus rožių aromato…
Vietovė garsėja ir modernia mineralinio vandens gamykla. Švarus šaltinių vanduo – nacionalinė Kipro salos vertybė. Per praėjusios vasaros karščius Kiprui pritrūko gėlo vandens – jo pirko iš Graikijos. Agros apylinkių kalnų kraštovaizdį papildo vynuogynai, migdolų medžiai, riešutmedžiai, vaismedžių sodai.
Kaime gausu smuklių, kuriose galima paskanauti tradicinių kiprietiškų valgių: loukanika (aštri rūkyta dešra), hiromeri (rūkytas kumpis), halloumi (baltas sūris su prieskoninėmis žolėmis), saldumynų: soutzioukos (vynuogių sulčių, cukraus ir riešutų vėriniai), machalepi (iš ryžių krakmolo ir rožių sirupo), vyno iš vietinių – Vasilikon Winnica Kyperounta ir Tsiakkas Winnica Pelendri – vynuogynų.
Po rožių festivalio kelioms dienoms likome Kipre. Aplankėme Limasolį, Pafosą, Nikosiją, Larnaką ir jų apylinkes. Pamatėme įvairių istorijos laikotarpių paminklų: ir neolito gyvenvietę, ir antikinės helenistinės architektūros pavyzdžių, ir bizantiškų bei venecijietiškų tvirtovių, ir pilių liekanų, iš turkų valdymo laikų likusių mečečių…
Kipras – Viduržemio jūros perlas, kuriame, pasak graikų legendos, iš jūros putos gimė meilės deivė Afroditė. Nuostabus šalies klimatas, svetingi žmonės, neįkainojamos kultūros vertybės traukia keliautojus iš viso pasaulio aplankyti Kiprą.
Aldona KUPRELYTĖ