
„Kelionės, kurias pradėjau būdamas pirmininku, – svarbi darbo dalis. Suprantu, kad mes, matyt, tuos ketverius metus užsisėdėjome stikliniuose Vilniaus bokštuose. Pažadėjau sau iš jų išlipti ir apvažiuoti visą Lietuvą“, – šitaip pirmadienio vakare susitikime su visuomene kalbėjo neseniai Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininku išrinktas Laurynas Kasčiūnas. Tai buvęs krašto apsaugos ministras, o gyvenant tokiu laiku, kai agresorius netoli, savaime suprantama, kad ir susitikime kalba daugiausia sukosi apie karo grėsmę ir šalies gynybą.
Prieš susitikdamas su plungiškiais Laurynas Kasčiūnas kartu su Seimo nariu Jurgiu Razma apsilankė Rietavo savivaldybėje, ten susitiko su meru Antanu Černeckiu, apsilankė uždarojoje akcinėje bendrovėje „Plungės lagūna“. Plungėje svečias lankėsi UAB „Litnaglis“, Plungės parapijos senelių globos namuose, susitiko su Plungės bažnyčios klebonu Vytautu Gedvainiu. Viešėjo ir Alsėdžiuose – Žemaitijos kadetų gimnazijoje.
Beje, L. Kasčiūno apsilankymas Alsėdžiuose ne pirmas. Į gimnaziją jis buvo atvykęs 2021 m., kai įstaiga minėjo gynybinio-pilietinio ugdymo programos 20 metų jubiliejų. „Turime suprasti, kad jaunas žmogus, lankęs sukarinto mokymo programą, kitaip susidoroja su kritinėmis situacijomis. Tai žmogus, galintis paskui save vesti bendruomenę, turintis įgūdžių ir galbūt apsispręsiantis eiti į Lietuvos kariuomenę ar kitą struktūrą. Tai labai svarbu. Turime globoti, saugoti ir padėti aprūpinti Lietuvos kadetų mokyklas. Mano uždavinys – padaryti glaudesnį Generolo Jono Žemaičio karo akademijos ir Žemaitijos kadetų gimnazijos ryšį, kad jie daugiau tarpusavyje bendrautų“, – komentavo susitikimą naujasis partijos pirmininkas.
Kaip ir minėta, vakare per susitikimą su plungiškiais daugiausia kalbėta apie valstybės nepriklausomybę ir saugumą. L. Kasčiūnas neslėpė, jog bene svarbiausias šių dienų klausimas, ką reikia daryti, kad galimam agresoriui nekiltų mintis brautis į Lietuvą. Scenarijų – daug ir įvairių. Svarbiausias iš jų – sukurti patikimą gynybą savo šalyje, kur ne paskutinį vaidmenį vaidintų visuomeninė gynyba. „Reikia aiškiai suvokti, jog pasiųsti priešininkui žinutę, kad tu čia neik, įmanoma tik tada, kai bent jau aktyvioji visuomenės dalis bus pasiruošusi ir žinos savo vietą gynybos planuose. Tam reikia stiprinti Lietuvos savanoriškąsias pajėgas, Šaulių sąjungą, dirbti su aktyviuoju rezervu, su parengtuoju rezervu. Krašto gynimas – ne tik krašto apsaugos reikalas. Turi ruoštis ir medicinos sistema, ir socialinė sistema“, – dėstė svečias.
Atsakydamas į plungiškiams kylančius klausimus partijos pirmininkas nuramino, jog kol kas nėra jokių signalų, kad amerikiečių kariai bus išvesti iš rytų flango, ir pažymėjo, kad blogiausiam scenarijui taip pat reikia ruoštis. Kalbėjo svečias ir apie patvirtintą kontrmobilumo strategiją didesniam sienų saugumui, t. y. miškų išnaudojimą gynybai, uždraudžiant plynus miškų kirtimus 20 km ruože palei pasienį.
Diskutuota ir kita ne mažiau svarbia tema: iš kur bus gaunama pajamų padidintai gynybai. J. Razma ir L. Kasčiūnas akcentavo, jog jų partija palaikys skolinimosi idėją, tačiau kiti siūlymai, tokie kaip visuotinis nekilnojamojo turto mokestis, cukraus mokestis, palaikymo nesulauks. Anot svečių, sprendimai turės būti išmintingi ir duodantys efektą. „Jei būtų mažiau skelbiama apie vis didesnį gerovės valstybės kūrimą, jei būtų susilaikoma nuo naujų ministerijų kūrimo ir kitų biudžetinių išlaidų didinimų, iš ekonomikos augimo gautas vis didesnes biudžeto įplaukas galėtume nukreipti krašto apsaugai“, – reziumavo J. Razma. Beje, iš salės nuskambėjęs pasiūlymas vienu procentu didinti PVM, pasak Seimo narių, yra svarstytinas, juo labiau kad tai nepareikalautų jokių papildomų mokesčių administravimo išlaidų.
Prakalbus apie didesnį finansavimą gynybai prisimintas ir ankstesnės socialdemokratų vyriausybės „auksinių šaukštų“ skandalas. Pasak L. Kasčiūno, po skandalo krašto apsaugos sistemoje įvykdyta pirkimų reforma, įkurta Gynybos resursų agentūra, t. y. „nupolitintas“ visas procesas. Tad dėl skaidrumo abejonių nebeturėtų kilti.
„Labai gera būti kartu. Mes esame tie, kurie nebūsime neklystantys. Mes atvažiuojame klausytis ir girdėti, apsvarstyti ir pasiūlyti tam tikrų sprendimų“, – susitikimo pabaigoje pabrėžė L. Kasčiūnas.
Užs. Nr. S-102