Plungės ligoninė vis sustiprina savo darbuotojų gretas. Gruodį rašėme, kad įstaiga priėmė gastroenterologą Gennadijų Kuratčiką ir ginekologą Gabrielį Kondžariją, o nuo sausio pradžios konsultacinėje poliklinikoje dirba kardiologė Egidija Šeporaitienė. Iki šiol tik kartą per savaitę plungiškius pacientus konsultavusi širdies ligų specialistė dabar jų laukia jau kiekvieną dieną.
Gydytoja E. Šeporaitienė – plungiškė. Čia ji baigė vidurinę mokyklą. Mokėsi Vilniaus universiteto Medicinos mokslų fakultete ir 1986 metais tapo diplomuota gydytoja kardiologe. Paklausta, kodėl rinkosi mediciną, ponia Egidija šypsodamasi atsakė: „Man ta profesija atrodė labai kilni ir romantiška. Net neįsivaizdavau, koks sunkus ir atsakingas darbas manęs lauks, kai baigsiu studijas.“
Gavusi diplomą, E. Šeporaitienė iškart pradėjo dirbti Šiaulių respublikinės ligoninės reanimacijos skyriuje, po kelerių metų buvo perkelta į tos pačios gydymo įstaigos kardiologijos skyrių. Darbui šio miesto ligoninėje atidavė kone trisdešimt metų, bet asmeninis gyvenimas susiklostė taip, kad reikėjo grįžti į gimtąją Plungę.
Tiesa, darbas Plungės ligoninėje gydytojai – ne naujiena. Pastaruosius metus ji kiekvieną penktadienį čia konsultuodavo sergančiuosius širdies ligomis ir nemažą dalį pacientų jau pažįsta. Dirbdama kasdien, E. Šeporaitienė konsultuos ne tik tuos, kurie kreipsis į polikliniką, bet ir gulinčiuosius reanimacijos, terapijos ir kituose skyriuose.
Pasak gydytojos, darbas Šiaulių ligoninės kardiologijos skyriuje buvo dinamiškesnis nei dabartinis. Bet pacientai – tokie patys: sergantys išemine širdies liga, krūtinės angina, ritmo sutrikimais, hipertonija, reumatu ir kitomis širdies ligomis.
Kardiologė E. Šeporaitienė ne tik konsultuoja pacientus, bet ir atlieka visus reikiamus tyrimus: echoskopuoja, padaro kardiogramą, jei reikia, paskiria Holterio aparatą (kuris nešiojamas visą parą fiksuoja širdies veiklą), ištiria žmogų veloargometru, t. y. minant specialų dviratį nustatomi širdies ir kraujotakos pakitimai esant fiziniam krūviui.
Kaip kalbėjo gydytoja, pas kardiologą reguliariai turėtų lankytis ir konsultuotis persirgusieji infarktu, tie, kuriems atlikta širdies operacija, šuntavimas, angioplastika, stentavimas ir panašiai. Dalis žmonių tikrai rūpinasi savo sveikata, lankosi pas gydytoją, laikosi visų rekomendacijų, bet daug ir tokių, kurie numoja ranka į tai, kad jiems daryta operacija, išgelbėta gyvybė, daug investuota. „Yra pacientų, kurie ir po infarkto ar sirgdami išemine širdies liga vis dar rūko, nekeičia mitybos įpročių, nemažina cholesterolio kiekio kraujyje, bet taip nevalia elgtis“, –
tikino medikė.
Anot E. Šeporaitienės, širdies ligos labai klastingos ir nenuspėjamos. Būna tokių atvejų: žmogus nerūko, yra gana sveikas, nesiskundžia jokiais širdies sutrikimais, jo kraujospūdis normalus, cholesterolio kiekis taip pat beveik neviršija normos, o vieną dieną jis ima ir staiga miršta nuo išeminės širdies ligos. „Išeminė širdies liga klastinga tuo, kad žmogus gali ja nesirgti, bet per penkias minutes nuo jos mirti“, – aiškino kardiologė.
Gydytoja sakė per ilgus darbo metus sukaupusi didžiulę patirtį, tačiau pripažįsta, kad niekada nenuspėsi, kas laukia vieno ar kito sergančiojo: „Kartą turėjome pacientą, kuris po operacijos puikiai jautėsi, vaikščiojo, buvo geros nuotaikos, o ryte jį radome negyvą. Atrodo, viskas buvo padaryta, bet… Būna ir kitokių atvejų. Prieš kokius dvidešimt metų į ligoninės reanimacijos skyrių pateko žmogus, patyręs itin sunkų infarktą. Nors gydytojų prognozės buvo liūdnos, jis išgyveno ir gyvas iki šiol.“
Širdis, E. Šeporaitienės teigimu, – labai sudėtingas ir nenuspėjamas organas. Užtat ja reikia labai rūpintis – nerūkyti, tinkamai maitintis, daugiau judėti. Pati geriausia mankšta jūsų širdžiai – ėjimas. Tiesa, vaikščioti reikia ne nuo automobilio iki buto durų, o apie dešimt kilometrų kasdien. „Toks pajudėjimas jūsų širdžiai ir širdies kraujagyslėms labai patiktų“, – rekomendavo kardiologė.
E. Šeporaitienė Plungės ligoninės konsultacinėje poliklinikoje dirba kasdien nuo 8 iki 15 val. Kreipiantis reikėtų turėti šeimos gydytojo siuntimą ir būti iš anksto užsiregistravus tel. (8 448) 73269.