Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studija „Mažasis suvartukas“, kurios meno vadovė yra Ilona Baltikauskaitė, neseniai vyko į Ispanijos Katalonijos regioną, kur Viko miesto muzikiniame teatre „L‘Atlantida“ buvo surengtas tarptautinis chorų ir folkloro atlikėjų konkursas „33 Internacional de Musica de Cantonigros“.
Keturių dienų trukmės renginyje atskirose kategorijose varžėsi chorai ir folkloro kolektyvai. „Mažasis suvartukas“ buvo tarp folklorininkų. Konkurse, be plungiškių, savo tautinius šokius pristatė kolektyvai iš Katalonijos (Ispanijos), Bulgarijos, Gruzijos, Belgijos, Nepalo, Izraelio. Beje, „Mažasis suvartukas“ nebuvo vienintelis Lietuvos atstovas – dalyvavo ir „Šėltinis“ iš Šiaulių. Iš viso varžėsi dešimt kolektyvų.
„Mažajam suvartukui“, kurį sudarė jaunimo ir jaunuolių grupės, šypsojosi sėkmė – užimta garbinga trečioji vieta. Pirmąją vietą laimėjo vienas iš Katalonijos kolektyvų, antrieji buvo gruzinai. „Pirmąją vietą pelnęs kolektyvas atstovavo vienai Barselonos choreografijos mokyklai. Jo pasirodymas buvo išties profesionalus, ispaniški šokiai su kastanjetėmis – įspūdingi. Gruzinai stebino savo temperamentu“, – pasakojo I. Baltikauskaitė.
Plungiškiai konkursui paruošė 12 minučių programą, sudarytą iš keturių šokių: „Sėlininkų“, „Muštukinio“, „Sukis vėju“ ir „Pėmpel, pėmpel“. Pasak I. Baltikauskaitės, ir komisiją, ir publiką ypač sužavėjo šokis „Sėlininkai“, kurį šoka vien vaikinai. „Kitų tautų atstovai šoko arba poromis, arba tik merginos. Kad pasirodytų tik vaikinai, nebuvo“, – kalbėjo vadovė.
„Ir man, ir šokėjams smagu, kad „Mažasis suvartukas“, kuris Lietuvoje pripažintas kaip vienas geriausių vaikų ir jaunimo šokių kolektyvų, buvo pastebėtas ir įvertintas tarptautiniu lygiu. Už prizinę vietą gavome piniginį prizą, už kurį įsigijome bilietus į Eifelio bokštą“, – įspūdžiais dalijosi Ilona.
Kaip prisiminė I. Baltikauskaitė, „suvartukiečiai“ tame pačiame konkurse Katalonijoje yra dalyvavę ir prieš 20 metų. Beje, šįkart plungiškiai ne tik konkursinę programą parodė, bet dar ir tris koncertus surengė.
Kelionės metu mūsiškiai aplankė keletą didžiausių Europos miestų, pamatė daug įžymių ir įdomių objektų ir, žinoma, grįžo kupini gražiausių įspūdžių. Vykdami į Ispaniją užsuko į Prahą, kur apžiūrėjo senąją miesto aikštę, žymųjį bokšto laikrodį, Karlo tiltą, Šv. Vito katedrą, pilį. Monakas nustebino savo prabanga: įspūdingomis jachtomis, automobiliais, grožiu ir švara. Pakeliui dar aplankytas aukštai kalnuose esantis Montserato vienuolynas. Barselonoje plungiškiai pamatė Šventosios Šeimos katedrą, keliautojui Kolumbui skirtą paminklą, įspūdingo grožio fontanus ir žymiąją naktinę La Rambla gatvę. Grįždami namo aplankė Paryžių: Eifelio bokštą, Eliziejaus laukus, Triumfo arką, Dievo Motinos katedrą, Luvrą, Tiurli sodus. Briuselyje pabūta Europos Parlamente. Na, o paskutinis sustojimas – Berlyne, kur apžiūrėtas Reichstagas, Brandenburgo vartai, Potsdamo ir Aleksandro aikštės.
Šiek tiek pailsėję rugpjūčio pabaigoje „suvartukiečiai“ vėl pradės naują sezoną. Mat yra pakviesti dalyvauti rugsėjo 5 dieną Utenoje vyksiančiame respublikiniame festivalyje, skirtame Lietuvos etnografinių regionų metams paminėti. Plungiškiai jame atstovaus Žemaitijai.
Prasidėjus sezonui, „Mažasis suvartukas“ laukia ne tik senųjų, bet ir naujų šokėjų. Kaip sakė I. Baltikauskaitė, į kolektyvą priimami nuo 4 iki 16 metų amžiaus vaikai ir jaunimas. Reikalavimas – noras šokti liaudies šokius. Vadovė naujokų Plungės kultūros centre lauks rugsėjo 1–10 dienomis 15 valandą.