
Pastarosiomis dienomis mūsų miestas gyveno teatru: gegužės 8-13 d. Plungėje surengtas tarptautinis teatrų festivalis–kūrybinė laboratorija „Mažoji Melpomenė“. Grandiozinis renginys – tradicinis. Šiemet šis festivalis jau tryliktasis. Kas du metus vykstantis renginys sukviečia gausų būrį teatrų ne tik iš Lietuvos, bet ir svečių šalių. Festivalio iniciatoriai ir visų kūrybinių veiklų organizatoriai – Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Saula“ ir jo vadovai Romas ir Sigita Matuliai.
„Mažoji Melpomenė“ visada sulaukia dėmesio: čia atvyksta patys geriausi mūsų šalies teatrų kolektyvai, kaskart sulaukiama ir svečių iš užsienio. Šiais metais festivalyje dalyvavo teatrai iš Pietų Korėjos, Italijos, Danijos, Čekijos, Estijos bei teatrai iš Lietuvos: „Saula“ (Plungė), „Vaivorykštė“ (Jurbarkas), „Kompanija šauni“ (Šiauliai), „Budrugana Lietuva“ (Vilnius), „Iki“ (Ignalina), „Remarka“ (Molėtai), „Atžalynas“ (Kretinga).
„Mažoji Melpomenė“ mūsų miestą pavertė tikra teatro meka. Festivalio dienomis buvo parodyta net 13 skirtingų, įdomių, aktualių, savo režisūriniais sumanymais išsiskiriančių spektaklių, skirtų vaikams, jaunimui ir visai šeimai.
Daugiau nei 200 aktorių per festivalio dienas, dalyvaudami įvairiuose klubuose, edukaciniuose užsiėmimuose, tradicinėje festivalio dalyvių „Žvaigždžių alėjoje“, masinėje šokių pamokoje Senamiesčio aikštėje, teatrinio meistriškumo laboratorijose, turėjo išskirtinę galimybę pasisemti naujų teorinių ir praktinių žinių, patobulinti savo įgūdžius.
Su festivalio dalyviais vaidybos, scenos kalbos paslaptimis dalinosi aktorė Jūratė Martinaitytė, vaidybos ir ritmikos užsiėmimus vedė kompozitorius, aktorius, režisierius Kristupas Biržietis, į improvizacijos ir vaidybos veiklas įtraukė aktorė, režisierė Livija Krivickaitė, scenos judesio, gatvės šokio mokė Artūras Iljinas UFO.
Ne tik festivalio dalyviai turėjo galimybę daug ko išmokti. Pabandyti pažinti teatro pasaulį bei išbandyti kai kurias edukacijas galėjo ir žiūrovai. Štai šeštadienį Senamiesčio aikštėje vyko vieša Pietų Korėjos teatro „Beoksugol Theater Group“ teatrinio meno laboratorija, kurią vedė režisierius Jang Chang Seok. Gerų emocijų netrūko!
Šiųmetės „Mažosios Melpomenės“ tema – kelias. Stulbinančiu teatro keliu festivalio metu keliavo didžiulis būrys jaunų žmonių, lydimi savo talentingų vadovų, profesionalių aktorių. Ne kartą pastebėta, jog šešių šalių kūrėjai: vaikai, jaunimas, suaugusieji kurdami tapo lyg šeima, kartu keliaujančia teatro keliu.
Kaip minėta, festivalio metu žiūrovai išvydo net 13 spektaklių, tarp kurių – ir „Saulos“ vaidinimas „Švari“. Šis spektaklis šįkart svarbus dar ir tuo, jog tapo paskutiniu keletui „Saulos“ aktorių. Už puikią vaidybą ir ilgametę draugystę dėkota grupės absolventėms Klaudijai Daukšaitei, Dovilei Jacenko ir Gabijai Saudargaitei. Merginos palieka „Saulą“.
„Šias dienas Plungė tiesiog siūbavo, skambėjo ir aikčiojo iš netikėtumų bei fantastiškai įtraukių veiklų. Festivalio-kūrybinių dirbtuvių metu buvo parodyta net 13 aukščiausio meninio lygio mėgėjiškų spektaklių, kurių režisūriniais sprendimais, vizualiniais ieškojimais, neįtikėtinai stipria vaidyba, kostiumų vienove, šviesų ir medijų derme, ritmo ir plastikos ieškojimais buvo galima tik stebėtis ir džiūgauti, kad Lietuvos jaunimo teatrai yra pasiekę tokių kūrybinių viršūnių, kad taip ir nesupranti – čia profesionalai ar jaunimas?“, – pasibaigus festivaliui, mano R. Matulis.
Festivalio veiklos įrodė, kad keliauti teatro keliu yra išties labai įdomu, nes teatras, kaip ne kartą pastebėjo kolektyvų vadovai, gali padėti jaunam žmogui užaugti puikia, kūrybinga asmenybe.
„Šešių šalių jauni ir vyresni žmonės susijungė Plungėje bendrystei ir bendrai kūrybai. Plungėje, kuri gali priimti ir surengti didelį tarptautinį renginį, kuris ne tik tęsia gilias mūsų krašto kultūrines tradicijas, bet garsiai kalba visame pasaulyje, kad čia vyksta didžiausi tarptautiniai meno įvykiai. Plungė – tai miestas, kuriame buvo suvaidintas vienas pirmųjų lietuviškų vaidinimų, ir miestas, kuris ir šiandien gali drąsiai sakyti, kad šio gražaus Žemaitijos miesto identiteto svarbi dalis yra teatras ir šias tradicijas pasauliui pristatantis Plungės kultūros centro teatras „Saula“, – pasidžiaugė R. Matulis.
„Mažoji Melpomenė“ į Plungę sugrįš po dviejų metų.