Aplinkos ministro Valentino Mazuronio paskelbtas įsakymas didinti baudas už brakonieriavimą neabejotinai paveiks medžiotojus ir žvejus. Visi apie tai pakalbinti žvejai ir medžiotojai patikino, jog yra persistengta – baudos pernelyg didelės.
Labiausiai piktina tai, kad net būdamas teisėtoje medžioklėje, tačiau suklydęs ir nušovęs neleistiną žvėrį, tampi brakonieriumi. Anot medžiotojų, tai visiška nesąmonė, suteikianti galimybę Aplinkos apsaugos darbuotojams tiesiog ieškoti medžiotojų klaidų. O žvejai dėl tų smaigų net juokauja. Anot jų, tai elementarus biznis. Pasak jų: „Kieno koks reikalas, jei aš nuskęsiu. Valstybei jokio nuostolio, ypač, jei esi pensininkas, tai dar skolose paskendusiai Sodrai bus ir nauda“.
„Plungė“ apie tai pakalbino mūsų rajono žvejus ir medžiotojus.
Plungės medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Zenonas Vaištaras:
– Tas nutarimas tikrai nukreiptas prieš medžiotojus ir žvejus. Jų yra nepalyginamai daugiau nei brakonierių. Neabejotinai būtini poįstatyminiai aktai, leidžiantys sumažinti baudą, kai sumedžiojamas neleistinas žvėris dėl elementariausios klaidos. Klaidų padaro visi, net valstybių vadovai. Ką jau bekalbėti apie medžiotoją, kuriam kartais, prieš paleidžiant šūvį, tenka apsispręsti per sekundės dalelę. Štai toks pavyzdys. Tarkim, klubas turi dvi licencijas tauriojo elnio patelei, kuri medžiojama per varymines medžiokles. Varyme, tuo pačiu metu, po šūvių krito trys elnės. Licencijos dvi, ir turi atsakyti medžioklės vadovas. Ar tai teisinga?
Plungės medžiotojų ir žvejų draugijos narys, medžioklės žinovas Virgilijus Ostasevičius:
– Medžiotojai ir žvejai – gamtą mylintys žmonės ir negali jai kenkti. Tegu tos baudos būna ir didesnės, bet jei už klaidą reikia mokėti dešimtis tūkstančių litų, tai tikrai perlenkta lazda. Ir ta klaida gali būti visai netikėta, atsitiktinė. Tarkim, vasario mėnesį sumedžiosi antrametę šernę, kuri dydžiu vos skiriasi nuo medžiotino paskutinės vados šerno, o tai jau apsirikimas. Juk ta bauda jau bus visai neprotinga. O dar pamirštama, kad medžiotojai į valstybės biudžetą įneša nemažų pinigų. Negalima nuolatos aplinkos įstatymų besilaikančius žmones, žiemą maitinančius žvėris, besirūpinančius populiacijų gausa, padaryti atpirkimo ožiais ir tokiu būdu dar papildyti biudžetą.
Juozas Jonauskas:
-Tai, kad padidino baudas brakonieriams, gerai. Tačiau, manau, būtina skirtingai bausti žmogų su meškere sugavusį daugiau nei leistina norma, neturintį žūklei leidimo ar padariusį panašų nusižengimą ir tą, kuris žuvis gaudė tinklu, ar net „mušė“ elektra.
Dabar, einant žvejoti ant ledo, jau reikia turėti specialius smaigus. Čia, mano nuomone, sugalvotas nemenkas biznelis. Žūklės parduotuvėse smaigų kaina pakilo iki 30 litų. Sako, kad veža iš Lenkijos. Vienu momentu žūklės parduotuvėse jų net pritrūko. Aš pasidariau iš atsuktuvų.
Gintas Orda:
– Aš manau, kad jei aplinkosaugininkai aklai laikysis įsakymo raidės, tai bus negerai. O brakonieriams baudas tikrai reikėjo padidinti. Tačiau turi būti didelis skirtumas tarp teisėtoje medžioklėje klaidą padariusiojo ir brakonieriaus. Negalima visus mauti ant vieno kurpaliaus. Tarkim, žvejas su meškerėle sugavo keliais gramais daugiau žuvies nei leistina norma, tai negi tai baisus pažeidimas. O tuo metu brakonierius tinklu ar elektra darbuojasi. Tarp tų žmonių turi būti skirtumas. Turi skirtis ir baudos.
Mindaugas Preibys:
– Aš už tai, kad brakonieriams padidino baudas, tačiau turi skirtis klaida medžioklėje ir tikras brakonieriavimas. Yra tyčinė žmogžudystė ir atsitiktinė. Už tai baudžiama skirtingai. Taip turėtų būti ir baudžiant medžiotojus ar brakonierius.