Po metų pertraukos Plungės viešojoje bibliotekoje vėl susirinko žemaičių tarmės mylėtojai ir puoselėtojai: vyko konkursas „Skaitīmā žemaitėškā“. Tiesa, pasigrožėti mūsų tarme ir pasiklausyti konkursantų visuomenei progos nebuvo – siekiant išvengti viruso plitimo. Gausiausiai dalyvių buvo darželinukų grupėje.
Konkursą „Skaitīmā žemaitėškā“ organizuoja Plungės viešoji biblioteka ir Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto bei Kultūros, turizmo ir viešųjų ryšių skyriai. Tradiciškai šis renginys žemaičių tarmės puoselėtojus sukviesdavo kiekvienų metų rudenį. Pernai dėl visiems suprantamų priežasčių to padaryta nebuvo. Tačiau šiais metais nuspręsta progos nepraleisti. Taigi „Skaitīmā žemaitėškā“ lapkričio 16-ąją Plungės viešojoje bibliotekoje-laikrodinėje įvyko. Tai buvo jau devintasis konkursas.
Pastebėta, kad žemaitiškus skaitymus labai mėgsta patys jauniausi plungiškiai: lopšeliai-darželiai yra aktyviausi konkurso dalyviai. Ir šiemet šios įstaigos pasižymėjo gausa. Savo atstovus atsiuntė beveik visos Plungės miesto ikimokyklinės įstaigos, taip pat ir Alsėdžių darželis.
Tačiau, nepaisant pačių mažiausiųjų aktyvumo, organizatorių nusivylimui, dalyvių konkurse sulaukta gerokai mažiau, nei jų būdavo ankstesniais metais. Nesinori tikėti, jog tai ženklas, kad žemaičių tarmė nebesulaukia dėmesio, kad jos puoselėjimui nebeskiriama reikšmės.
Visus konkursantus vertino speciali komisija, kurią sudarė Savivaldybės administracijos atstovai Gintautas Rimeikis ir Ingrida Uznevičiūtė, Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos darbuotoja Aldona Kuprelytė, Plungės Senamiesčio mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Irena Stonkienė ir žemaitiškų skaitymų konkurso gerbėjas, ilgametis rėmėjas, užkietėjęs žemaitis Zenonas Gramauskas.
Lopšelių-darželių grupėje iš viso pasirodė 15 vaikų. Pirmoji vieta skirta Arnui Godiliauskui ir Gretai Grevytei iš lopšelio-darželio „Raudonkepuraitė“. Konkursui juos paruošė mokytoja Irena Vengalienė. Antrąją vietą užėmė Dovydas Puškorius, atstovavęs „Vyturėlio“ lopšeliui-darželiui. Berniuko mokytoja – Vilija Butkuvienė. Trečioji vieta skirta „Nykštuko“ lopšelio-darželio ugdytinėms Džesikai Mickevičiutei ir Dominykai Alminaitei (mokytoja Vida Uogienė) bei lopšelio-darželio „Vyturėlis“ auklėtinei Danielei Zabitytei (mokytoja Vida Vaitkuvienė).
Pradinukų grupėje dalyvavo tik trijų Plungės mokyklų – „Ryto“, Senamiesčio ir Akademiko Adolfo Jucio – atstovai. Čia puikiai pasirodė pirmą kartą į konkursą atvykę Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos „Saulės“ skyriaus ketvirtokai Jonė Vizgerdaitė, Melita Einikytė, Saulius Žvirgždžius, Itanas Žukauskas (mokytoja Dainora Gedvilienė). Jiems skirta pirmoji vieta. Antroji vieta 1–4 klasių grupėje atiteko trečiokei Mortai Novoruckytei iš „Ryto“ pagrindinės mokyklos. Mergaitės mokytoja – Edita Morkienė. Trečioji – Senamiesčio mokyklos auklėtinei Urtei Alminaitei (mokytoja Regina Gusčienė).
Vyriausiems skirtoje grupėje sulaukta tik 7–8 klasių atstovų. Jų būta iš viso trijų. Pirmosios vietos nusipelnė ne pirmą kartą konkurse dalyvaujanti „Ryto“ pagrindinės mokyklos aštuntokė Akvilė Arlauskaitė. Mergaitę konkursui paruošė mokytoja Jurgita Pakarklienė. Antroji vieta atiteko Senamiesčio mokyklos aštuntokui Ernestui Lukšui (mokytoja Rūta Paulikienė), trečioji – septintokei Justei Slavinskytei iš „Babrungo“ progimnazijos (mokytoja Sandra Arlauskienė).
Visiems konkurso dalyviams įteikti fondo „Švieskime vaikus“ įsteigti prizai – knygos. Laimėtojams ir prizininkams – padėkos raštai ir diplomai.
Konkurso „Skaitīmā žemaitėškā“ pirmųjų vietų laimėtojai yra pakviesti dalyvauti analogiškame renginyje Telšiuose. Plungėje surengto konkurso nugalėtojų nufilmuoti pasirodymai bus taip pat nusiųsti į Skuodą, kur gruodžio 1 dieną vyks Vakarų Lietuvos žemaitiškų skaitymų konkursas.