
Praėjusį penktadienį Plungės kultūros centro parodų salėje atidaryta dviejų į tautodailininkus pretenduojančių menininkų darbų paroda. Salės sienas papuošė Domo Kazragio tapyti paveikslai, o ant stovelių „sutūpė“ Rasos Žalūdienės iš žolių pinti krepšeliai, vazos, skrynelės ir kiti dirbiniai. Įdomu tai, jog abu autoriai – iš tos pačios Nausodžio seniūnijos, gyvenantys, kaip patys juokavo, skirtingose Gandingos piliakalnio pusėse. Domas – Stonaičių kaime, Rasa – Varkalių pakrašty.
Abu menininkus sveikino Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis, tautodailės kuratorė Zafira Leilionienė, būrys artimųjų ir saviškius palaikančių varkališkių bei stonaitiškių.
Rasa Žalūdienė susirinkusiesiems pasakojo, jog įvairiausios žolės ją traukė nuo paauglystės. Puikiai jas pažinojo, nestokojo žinių, kuri žolė kokį negalavimą gydo. Prieš kelerius metus ji su vyru Kazimieru įsteigė vaistažolių ūkį, o netrukus sumanė, jog žoles ir kaip žaliavą kūrybai galima panaudoti. Pirmieji iš žolių nupinti dirbiniai gimė prieš penkerius metus. Iki dabartinės parodos, kuri yra pirmoji jos personalinė, moteris jų visą gausybę prikūrė. Ir kiekvienas – vis įdomesnis, įmantresnis, originalesnis.
Jau daug metų Varkaliuose gyvenanti aukštaitė Rasa už galimybę kurti sakė esanti dėkinga savo vyrui Kazimierui ir dukrai Aušrai – už tai, kad pagelbėja, kad pakenčia šiukšles ir dulkes.
Kitas parodos autorius – D. Kazragis – savo kolegę Rasą gyrė už originalumą, unikalumą, savo paveikslus juokais vadindamas paprastais mėgėjiškais patepliojimais. „Aš ir anksčiau tapiau, bet visi šie darbai sukurti po 13 metų pertraukos – tiek metų nieko nedariau, bet dabar, kaip matau, Zafira jau neleis sustoti“, – kalbėjo Domas.
Plungiškis D. Kazragis nuo vaikystės buvo meniškos sielos. 1979-aisiais, būdamas 17 metų, jis dalyvavo medžio raižymo konkurse „Žiogeliai meistreliai“ ir tapo laureatu. Turimus meninius sugebėjimus Domui teko panaudoti ir tarnaujant kariuomenėje, ir dirbant dailės dirbtuvėse tuometiniame Plungės buitinio gyventojų aptarnavimo kombinate. Čia gimė pirmieji D. Kazragio paveikslai.
Domas – ne vienintelis menininkas šeimoje. Tapytojo talentą turi ir brolis Juozas. Jis tautodailininkų sąjungoje – jau daug metų, o štai Domas buvo pasukęs kitu – verslo – keliu. Tačiau ir jo verslas buvo susijęs su menu – tapytojas buvo įkūręs daugiau nei dešimtmetį gyvavusią individualią įmonę, per kurią kiti tapytojai galėjo realizuoti savo darbus.
Prieš trejus metus D. Kazragis verslo atsisakė. Vėl prisiminė tapybą, o jo darbai įvairūs – nuo gamtos vaizdų iki abstrakcijų. Šį Domo talentą paveldėję ir jo vaikai – du iš trijų studijuoja menus.