Prasidėjo medžioklės su varovais sezonas. Jis dar vadinamas DIDŽIUOJU. Apie naująjį medžioklės sezoną ir žvejų gyvenimą „Plungės“ laikraščio skaitytojams papasakojo rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Zenonas Vaištaras.
– Jau prasidėjo medžioklės sezonas. Ką norėtumėte priminti kolegoms?
– Taip, medžioklės sezono ragas jau nuaidėjo. Medžioklėse yra varovų, varydami žvėris, ambrija šunys. Prasidėjus sezonui, kai kuriuose klubuose įvyko ir šaudymo varžybos.
Medžiotojams turiu priminti apie saugumą. Būtina įsidėmėti, jog šūvis į varovų pusę privalo būti saugus. Nevalia pamiršti taisyklės – kokiu kampu galima šauti į žvėrį, kad nekliūtų greta stovinčiam kolegai. Jos reikia griežtai laikytis. Karštakošį medžioklės vadovas turi griežtai sudrausminti ar net pašalinti iš medžioklės.
Medžiotojų ratas plečiasi. Dabar per medžioklę daugelyje kolektyvų dažnai pamatysi svečią. Koks tai žmogus? Jo gi nepažįsti. Koks jo temperamentas? Kokie jo kaip medžiotojo sugebėjimai, ar tiksliai laikosi taisyklių? Ar sugebės susilaikyti ir nepaleis į žvėrį šūvio, kuris bus pavojingas žmogui? Taigi kviesdamas svečią, turi jį pažinoti.
– Kai kurių klubų nariai varyminėms medžioklėms ant žvėrių takų stato neaukštus bokštelius. Tai itin padidina saugumą. Ar negali atsirasti nurodymas įrengti tokius bokštelius? Bent jau miškuose, kur medžioklės linija vingiuota.
– Na, nėra abejonės, kad ant linijos stovintys bokšteliai padidina saugumą. Tačiau būtina atkreipti dėmesį, ar jie patogūs, ar su atitvarais medžiotojui, kad žiemą nepaslystų ir neišdribtų. Man teko matyti paaukštintas kėdes, ant kurių užlipa medžiotojai. Žvėrį greičiau pamatysi ir šūvis bus saugesnis, bet nuo tokio bokštelio gali ir nukristi.
Šiemet pasitaikė liūdnas atvejis, kai iš nesaugaus bokštelio iškrito ir žuvo medžiotojas. Tiesa, bokštelis buvo aukštas, skirtas žvėrims tykoti, o ne varyminėms medžioklėms. Taigi kiekvienas turi pagalvoti apie medžioklės saugumą.
– Dabar Šiaulių aplinkos apsaugos departamentas būreliams ir klubams pratęsia gyvūnų išteklių naudojimo medžioklės ploto vienete leidimus. Tačiau girdėti šnekų, kad šioje srityje ne viskas tvarkinga.
– Na, medžioklės įstatymai vis keičiasi. Leidimai daugeliui klubų galiojo iki šių metų spalio mėnesio. O medžioklėtvarkos projektai padaryti 2011-aisiais. Kai kuriems būreliams ir klubams keitėsi medžioklės plotai. Medžiotojai ir nebežino, ar valstybei mokėti pagal medžioklėtvarkos projektą, ar pagal leidimą naudoti gyvūnijos išteklius. Įvairiai mokėjo. Manau, kad tai greitai paaiškės.
Tačiau tai medžiotojų gyvenime nėra esminis faktas. Dar kartą primenu, kad svarbiausia – saugumas. Nepažeidinėti medžioklės taisyklių! Pagerbti sumedžiotą žvėrį.
– Kaip kiekvienais metais, taip ir šiemet, bus įžuvinami tvenkiniai. Kokiomis žuvimis ir kokie vandens telkiniai?
– Įžuvinami tik draugijos išnuomoti vandenys. Šiemet iš Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos tam skirta 5 000 Lt (anksčiau būdavo 3 000 Lt). Be kitų vandens telkinių, įžuvinome ir išvalytą tvenkinį pačioje Plungėje. Į vandenis išleisti lyneliai, lydekaitės, amūrai, karpiai ir net karosai.
Turiu pasakyti, jog itin padidintos baudos už brakonieriavimą privertė susimąstyti be leidimo meškeres mirkiusius žvejus. Dabar parduodame dvigubai daugiau leidimų – net 350.
Taigi visiems medžiotojams ir žvejams linkiu kloties, sakydamas: nei plauko, nei tauko, nei žvyno, nei uodegos.