Savaitės pradžioje Plungės socialinių paslaugų centras pasidalijo dviem džiugiomis naujienomis. Pirmoji – kad įstaigai suteikta socialinės globos licencija. Antroji – Socialinių paslaugų centras vargingiausiai gyvenantiems plungiškiams nuo kovo 3-iosios vėl pradėjo teikti labdaros valgyklos paslaugas. Pastaroji neveikė beveik metus.
Kaip sakė Socialinių paslaugų centro direktorė Odeta Misiūnienė, Vyriausybė priėmė nutarimą, kad visos Lietuvoje veikiančios socialinės globos įstaigos, norėdamos ir ateityje vykdyti savo veiklą, iki 2015 metų pradžios privalo gauti licencijas. Nelaukdami nurodytojo termino pabaigos, Socialinių paslaugų centro administracijos darbuotojai ėmėsi rengti reikiamą dokumentaciją, pildyti pateiktą klausimyną, sudarinėti metinį veiklos planą ir kt.
Plungės socialinių paslaugų centras, įvykdęs visus keliamus reikalavimus ir atitikęs svarbiausią licencijavimo tikslą – užtikrinti, kad paslaugos būtų kokybiškos ir atitiktų jomis besinaudojančių žmonių poreikius, – socialinės globos licenciją gavo. „Lietuvoje veikia apie 400 globos įstaigų, tačiau, panašu, kiti licencijuotis neskuba – mes buvome 56 įstaiga, gavusi licenciją“, – sakė O. Misiūnienė.
Vasario 26 dieną Plungės socialinių paslaugų centro direktorė buvo pakviesta į licencijos įteikimo iškilmes, kurios vyko Socialinių paslaugų priežiūros departamente prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Ši licencija Socialinių paslaugų centrui leidžia teikti institucinę socialinę globą (dienos) suaugusiems asmenims su negalia.
Anot įstaigos vadovės, Socialinių paslaugų centre šiuo metu dirba 27 žmonės. Neįgaliųjų dienos centre, kurio veiklai ir gauta licencija, – 11. Kiti etatai įsteigti centro padaliniuose – pagalbos namuose tarnyboje, labdaros valgykloje, specialiojo transporto paslaugas teikiančiame padalinyje.
Kaip pasakojo O. Misiūnienė, Neįgaliųjų dienos centrą šiuo metu lanko 36 asmenys, 13 iš jų – turintieji sunkią negalią. „Prieš pradėdama dirbti, girdėdavau, kad Socialinių paslaugų centras pustuštis, kad apmirusi veikla, bet taip tikrai nėra. Norinčiųjų lankytis netrūksta, vis atsiranda ir naujų, bet dėl darbuotojų stygiaus visų norinčiųjų nebegalime priimti“, – pasakojo direktorė.
Įgyvendindamas Europos Sąjungos remiamą projektą, Socialinių paslaugų centras buvo įsipareigojęs įsteigti 16 naujų etatų. Tačiau rajono biudžetas „kiauras“, tad įsteigta tik 4,5 naujo etato. „Pagal galiojančią tvarką vienas socialinio darbuotojo padėjėjas gali prižiūrėti tik 2-3 asmenis, turinčius sunkią negalią, o pas mus apskritai dirba tik 3 padėjėjai. Taigi darbuotojų gerokai trūkstame“, –
kalbėjo direktorė.
O ką neįgalieji centre veikia? Vadovės teigimu, veiklos tikrai netrūksta. Vyksta siuvimo, audimo, keramikos, muzikos užsiėmimai. Centro lankytojai noriai ruošiasi įvairioms šventėms, dalyvauja jose. Daug norinčiųjų sportuoti treniruoklių salėje. Juolab kad Socialinių paslaugų centre dirba kineziterapeutė, kuri pamoko neįgaliuosius, kaip mankštintis, prižiūri juos, jei reikia, pamasažuoja.
Kaip jau minėjome, labdaros valgykla Socialinių paslaugų centre po beveik metų pertraukos veikti pradėjo kovo 3 dieną. Norinčiųjų papietauti šiuo metu – 13. Šią paslaugą planuojama plėsti ir maitinti apie 40 žmonių. Mat gauta lėšų iš Savivaldybės, paremia vienas verslininkas, prekybos centras, „Maisto bankas“, be to, savo pagalbą siūlo ir viena užsienyje gyvenanti plungiškė. Pasak direktorės, galbūt atsiras ir ūkininkų, galinčių aukoti daržovių, vaisių, kitų produktų.
Pietūs labdaros valgykloje pagaminami už 2 Lt. Nepasiturintieji kiekvieną darbo dieną valgykloje gauna lėkštę sriubos, antrąjį patiekalą ir stiklinę gėrimo. Asmenys, atitinkantys tam tikrus kriterijus, parašę prašymus, nemokamai bus maitinami 3 mėnesius.