Aktyvi, draugiška, susitelkusi klasė. Taip apie savo auklėtinius kalbėjo Danutė Kryževičienė. Ir ne veltui: „Ryto“ pagrindinės mokyklos 8c klasės mokiniai – tikri aktyvistai.
Pirmiausiai tai, kad iš penkių mokykloje esančių aštuntokų klasių jie vieninteliai ryžosi dalyvauti jau ketvirti metai organizuojamame konkurse „Nerūkanti klasė 2008-2009“. Kaip sakė patys mokiniai, klasės auklėtoja pasiūlė, o jie, kartu pasitarę, nusprendė pabandyti laimę. Tuo labiau kad ir pagrindinis prizas neblogas – kelionė į nuotykių parką „Lokės pėda“.
„Nerūkančios klasės 2008–2009“ tikslas – pagerinti moksleivių ir specialistų žinias apie tabako poveikį sveikatai, formuoti teisingas nuostatas rūkymo atžvilgiu, padėti rūkantiems moksleiviams mesti rūkyti, nerūkančiuosius motyvuoti nepradėti rūkyti ir sveikiau gyventi. Projektu siekiama įdomiai ir teigiamomis priemonėmis rūkymą paversti nemadingu ir netoleruotinu tarp paauglių. Konkursas „Nerūkanti klasė“ yra neformaliojo vaikų švietimo ir žalingų įpročių prevencijos priemonė.
Konkurse dalyvauja apskrities mokyklų aštuntosios klasės.
Sunkiausia jaunuoliams buvo pati pradžia, be to, truputį ir bijojo. „O kas, jei būsim paskutiniai, kai ankstesniais metais mokyklos atstovai būdavo antri?“ – tokios mintys kamavo vos užsiregistravus į konkursą. Bet kai pradedi, nebeatrodo taip sunku, darosi vis įdomiau. Nors keli vaikai yra bandę patraukti dūmelio, dabar to nebedarys.
Kadangi viena iš konkurso sąlygų – nerūkyti nuo 2008 m. spalio 1 dienos iki 2009 m. balandžio 7 dienos, reikėjo pasirašyti sutartis – klasės ir individualią. Sąlygų laikymasis grindžiamas kiekvieno sąžine ir atsakomybe, tačiau dalyviai bet kuriuo metu turės sutikti būti organizatorių patikrinti, ar nerūkė, – CO analizatoriumi iškvepiamame ore. Klasės auklėtoja sakė žinanti, jog praėjusiais metais viena klasė krito paskutiniajame – nacionaliniame – etape.
Taip pat konkurse dalyvaujančios klasės įsipareigoja savo mokyklose vykdyti prevencinę veiklą: organizuoti užsiėmimus – paskaitas, diskusijas savo mokyklos bendruomenei apie tabako žalą, skatinant ir motyvuojant pasirinkti sveiką gyvenimo būdą.
Pirmasis darbas, kurį atliko penkios aštuntokės Morta, Agnė, Vaida, Viktorija, Karolina, – paskaita pradinukams. Merginos ginčijosi ir teigė, kad ne tik jos, bet ir visa klasė prisidėjo renkant medžiagą, galvojant, kokia forma ją pateikti patiems mažiausiems mokiniams. Kaip sakė aštuntokų auklėtoja, iš pradžių žadėta apsiriboti tik pirmokais, bet, kaip sakoma, gera žinia ir geri darbai greitai sklinda – kitų klasių mokytojos panoro, kad ir antrokams ir trečiokams tokios paskaitos vyktų. Vaikinai kabino plakatus, skatinančius nerūkyti „mokyklos rūkykloje“ (taip aštuntokai vadina vietą prie mokyklos, čia renkasi cigaretės dūmą pamėgę moksleiviai). Be paskaitų mažiesiems, aktyvistams teko išeiti į gatvę ir pakalbinti suaugusiuosius, dalinti skrajutes apie rūkymo žalą. Šį darbą atliko Kamilė ir Brigita.
Jau baigėsi pirmojo etapo pirmasis turas. Vertinimo komisijai aštuntokai parodė mini vaidinimą, ką nuveikė per tą laikotarpį – nuo spalio 1 iki sausio 31 dienos. Dabar aštuntokai intensyviai ruošiasi antrajam turui, kuris galutinai lems, kas keliaus į apskritį ir tęs kovą.
Klasės vadovė sakė, kad Plungės rajone yra šešios klasės, kurios dalyvauja projekte. O jos stiprios, todėl „Ryto“ mokyklos aštuntokai turi stengtis iš paskutiniųjų, kad ir toliau išlaikytų lyderio pozicijas. Iš jau paskelbtų rezultatų aštuntokai žino, jog kol kas pagal taškų skaičių jie pirmauja ne tik savivaldybėje, bet ir apskrityje.
Be jau anksčiau minėtų atliktų darbų, skatinančių nerūkyti, 8c klasės mokiniai tarp savo bendraamžių atliko statistinius skaičiavimus. Pateikę anonimines anketas, aštuntokai suskaičiavo, kad vienos klasės mokiniai rūkydami į orą jau „paleido“ tris nešiojamuosius kompiuterius, o klasės mokinių rūkantys tėvai prarūkė 19,3 „Mazdos“ automobilio (vienas kainuoja apie 28 tūkstančius litų).
Šis darbas, pasak D. Kryževičienės, sulaukė didžiulio susidomėjimo ne tik tarp moksleivių, bet ir mokytojų. Nenorėjo projekto dalyviai atskleisti visų paslapčių, ką ruošia tolimesniems etapams. Pasakė tik tiek, kad klasės vaikinai rengia darbą, kuris bus prieinamas ne tik Plungės rajono, bet ir kitų rajonų moksleiviams, tėvams, mokytojams.
Tačiau ne vien tik dalyvaudami šiame projekte, 8c klasės mokiniai parodė savo vienybę. Merginos ir vaikinai dalyvavo mokykloje organizuotame konkurse „Tu gali“, kurio esmė: nuo mokslo metų pradžios iki gruodžio praleisti kuo mažiau pamokų be pateisinamos priežasties ir stengtis, kad būtų kuo mažiau neigiamų įvertinimų. Šį kartą laimėjo dvi aštuntokų klasės – 8c ir 8e. Prizas – 1000 Lt, už kuriuos galėjo nuvykti į Vilnių.
Laimėdami kitą konkursą „Sveikatos daigelių puoselėtojai“, aštuntokai užsidirbo ir bilietus į Vilniaus vandens pramogų parką. Džiugu, kad klasė tokia vieninga, – net labai norėdami, nebėga iš pamokų, kad nenukentėtų kiti. Čia labiausiai tiktų posakis „vienas už visus ir visi už vieną“.
Paklausus, ar daugiau jokių konkursų nebevyksta, ir auklėtoja, ir mokiniai sakė, kad vyksta, tik jie nusprendė dabar didžiausią dėmesį skirti projektui. Turbūt teisūs sakydami, kad geriau vienas, bet geras, nei daug tik šiaip sau…
Susitikimo pabaigoje klasės vadovė negailėjo pagyrų savo auklėtiniams, kurie aktyviai dalyvauja visur, kur tik įmanoma. „Nėra nieko blogiau už paauglių pasyvumą“, – kalbėjo auklėtoja.