
Praėjusią savaitę iš vieno Plungės rajono politiko lūpų pasklido informacija, sukėlusi nerimo miestiečiams: politikas savo socialinio tinklo paskyroje pasisakė apie netrukus netgi dvigubai išaugsiančią šildymo kainą. Ar tai reiškia, kad plungiškiams reikia pradėti veržtis diržus? Plungės šilumos tinklų direktorė Margarita Charitonova pagrindo tokioms prognozėms nemato ir visuomenei paskleistą informaciją vertina kaip labai neatsakingą pareiškimą. Siekdama paaiškinti situaciją penktadienį Plungės šilumos tinklų vadovė surengė spaudos konferenciją.
Reagavo į paskleistą informaciją
Praėjusią savaitę vienas rajono politikas savo socialinio tinklo paskyroje teigė, jog Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) prognozuoja, kad plungiškiams šildymo kaina augs nuo 6,51 iki 11,23 cento už 1 kWh
(be PVM). Tai esą lems Plungės šilumos tinklų sprendimas nuo šių metų vasario
šilumą gaminti tik su dujiniais katilais: kadangi dujų kaina gerokai kils, o šilumos pirkimas iš įmonės (UAB „Plungės bioenergija“), kuri ją gamina iš atsinaujinančių energijos šaltinių (t. y. biokuro), neva dirbtinai ribojamas, kainos didėjimas esąs neišvengiamas. Savo įraše politikas taip pat nurodė, kad tam, jog šiluma nepabrangtų taip smarkiai, reikia vieno sprendimo – leisti „Plungės bioenergijai“ nuomotis iš Plungės šilumos tinklų kaminą, kaip buvo daroma jau apie dvidešimt metų.
Reaguodami į tokią paskleistą informaciją ir siekdami nuraminti tarp gyventojų kilusią sumaištį, Plungės šilumos tinklai inicijavo spaudos konferenciją. Joje, be generalinės direktorės M. Charitonovos, dalyvavo bendrovės valdybos pirmininkas Justinas Šimkus ir technikos direktorius Romas Luotė, taip pat buvo pakviestas dalyvauti Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas.
„Jokio dvigubo pabrangimo šį šildymo sezoną nebus“
Pirmiausia M. Charitonova atkreipė dėmesį, kad politiko paskelbta informacija apie dvigubą šilumos kainų augimą – netiesa. „Politikai turėtų elgtis atsakingai, nemanipuliuoti ir neskleisti informacijos, kurios jie nesupranta arba kuri yra nepatikima. Faktai iškraipyti, tikrai jokio dvigubo pabrangimo šį šildymo sezoną nebus“, – kalbėjo Plungės šilumos tinklų direktorė ir pridūrė, kad pasikeitimų, kaip ir visoje Lietuvoje, gali būti, tačiau tikrai ne tokių, apie kokius įraše pranešė politikas.
Pasak direktorės, šilumos kainos dydžiui esminę įtaką (daugiau nei 60 proc.) turi joje nustatyta kuro struktūra. Pastaroji nustatoma Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai įvertinus visus šilumos ūkio sistemoje esančius pajėgumus. „Plungės šilumos tinklų kuro struktūra 2020–2025 metų laikotarpiui buvo nustatyta pagal „Plungės bioenergijos“ 2019 metais turėtus biokuro pajėgumus, kurių buvo dvigubai daugiau, nei reikia visai V. Mačernio g. katilinės sistemai. Tačiau „Plungės bioenergijai“ 2020–2021 metais iš esmės pertvarkius savo šilumos ūkį V. Mačernio g. katilinės sistemoje liko vos 8 MW biokuro pajėgumų, o tai yra dvigubai mažiau, nei reikia. Todėl, drastiškai sumažėjus biokuro pajėgumams ir jų nebeužtenkant, neišvengiamai tenka naudoti gamtines dujas, kadangi neturime kitokios alternatyvos“, – aiškino M. Charitonova.
Precedento neturintis atvejis
Atitinkamai reikia keisti ir 2019 metais nustatytą kuro struktūrą, kuri nebeatitinka esamos faktinės situacijos. „Iš esmės tai precedento visoje Lietuvoje neturintis dalykas, kai taip iš esmės dėl nepriklausomo šilumos gamintojo pasikeistų šilumos tiekėjo nustatyta kuro struktūra“, – pažymėjo M. Charitonova. Šią dieną VERT būtent tai ir daro – vertina „Plungės bioenergijos“ ir Plungės šilumos tinklų turimus šilumos gamybos įrenginius, pajėgumus ir tai, kiek kokio kuro reikia norint užtikrinti reikalingą šilumos kiekio pagaminimą. Todėl šilumos kaina gali artimiausiu metu pasikeisti, tačiau šis pokytis nebus drastiškas.
Tariamasi su „Plungės bioenergija“
Konferencijoje taip pat buvo pažymėta, kad su „Plungės bioenergija“ jau susitarta dėl šilumos gamybos (sutarta dėl kamino nuomos terminuotos sutarties šiam šildymo sezonui), tačiau Plungės šilumos tinklai kol kas negali pirkti „Plungės bioenergijos“ gaminamos šilumos dėl nuo jų nepriklausančių aplinkybių. Pasak M. Charitonovos, „Plungės bioenergija“ spalio mėnesį vykusiame šilumos aukcione gruodžio mėnesiui dalyvavo nesilaikydama šilumos aukciono reglamento, su 30 tūkstančių eurų didesne negu maksimali galima šilumos kaina. Kadangi aukciono rezultatai negaliojantys, laukiama VERT sprendimo, kaip būtų galima kuo skubiau išnaudoti „Plungės bioenergijos“ turimus pajėgumus.
„Plungės šilumos tinklai šią dieną deda visas pastangas, kad būtų susitarta dėl „Plungės bioenergijos“ pasiūlymų, tačiau jie turi būti teisingi ir teisėti. Ne paskutinę vasarą reikia ruoštis šildymui. Šiandien mes jau turime galvoti, kaip šildysime ateinančiais sezonais“, – dėstė savo nuomonę ir Savivaldybės administracijos direktorius M. Kaunas.
Tikimasi, kad iki Kalėdų trasa bus baigta
„Jei kalbėtume apskritai apie tai, ar šilumos kaina plungiškiams galėjo būti mažesnė šiuo metu, galiu pasakyti, kad galėjo, bet tik tokiu atveju, jei jungiamoji trasa būtų nutiesta anksčiau. Kai aš perėmiau vadovavimą, trasa buvo praktiškai nulinės stadijos“, – teigė M. Charitonova. Kaip žinome, šiuo metu Plungėje įgyvendinamas projektas, sujungsiantis V. Mačernio ir Lentpjūvės gatvių katilines ir leisiantis išnaudoti Lentpjūvės g. katilinėje esančius biokuro pajėgumus. Jei tai būtų buvę pradėta daryti anksčiau, šiandien situacija šilumos ūkyje būtų kitokia.
„Deja, prieš tai buvę Plungės šilumos tinklų vadovai nematė poreikio įgyvendinti šio projekto, o meras Audrius Klišonis 2021 metų balandžio Savivaldybės tarybos posėdyje netgi pasisakė prieš garantijos suteikimą jungiamajai trasai tiesti. Todėl jeigu kas ir turi prisiimti atsakomybę dėl didesnės šilumos kainos gyventojams, tai tie asmenys, kurie ilgus metus delsė sujungti dvi pagrindines miesto katilines“, – pridūrė Plungės šilumos tinklų direktorė.
Trasos tiesimo projektas užsitęsė. Tikslo ją paleisti iki šildymo sezono pradžios pasiekti nepavyko. „Vėluoja rangovas dėl pasaulinės krizės, medžiagos vėluoja, tačiau yra rangos darbų sutartyje numatyti nuostolių atlyginimas ir garantiniai įsipareigojimai“, – pažymėjo M. Charitonova. Tikimasi, kad iki Kalėdų trasa (išskyrus aplinkos sutvarkymo darbus) bus baigta tiesti.
Prašo vadovautis tik oficialia informacija
„Tokiais pareiškimais, manytina, bandomas daryti politinis spaudimas. Naujoji trasa, manytina, nepalanki yra tik vienam objektui – „Plungės bioenergijai“, nes ji sudarys konkurenciją ir mažins šilumos kainą.
Informuojame gyventojus, kad šildymo kainų augimas fiksuojamas visoje Lietuvoje. Vilniuje šildymo kainos kyla iki 60 proc., dalyje kitų rajonų – iki 30 proc., o Plungės rajone šių metų spalio mėnesio kaina buvo tik 9 procentais didesnė nei pernai.
Atsiprašome gyventojų už neteisingai skleidžiamą informaciją ir prašome vadovautis tik oficialia, Plungės šilumos tinklų skelbiama informacija apie šildymo kainas“, – sakė Plungės šilumos tinklų direktorė.
Paaiškinusi situaciją dėl šilumos kainos, M. Charitonova pakvietė įvertinti ir kitus pokyčius Plungės šilumos tinkluose – aprodė gamybines patalpas, į kurias gruodį bus atgabenti du nauji dujiniai katilai, ir iš esmės pasikeitusias įmonės buitines patalpas – sutvarkytą tualetą, dušą, kriaukles, poilsio kambarį. „Darbininkai labai džiugiai sutiko pokyčius, patys rinkosi grindų plyteles, sienų dažus. Vaizdas dabar čia kur kas geresnis, o ir mūsų žmonėms čia nuo šiol kur kas jaukiau, maloniau būti“, – aiškino direktorė.