Šeštadienį Žemaičių kultūros draugijos Plungės skyrius „Gondinga“, kuriam vadovauja Vidmantas Gendvilas, plungiškius ir miesto svečius pakvietė į Oginskių dvaro sodybos žirgyną, kur surengtas ketvirtasis Žemaitiškos dainos festivalis-konkursas „Esam ė būsem“. Jame jėgas išbandė keturi po vieną pasirodę atlikėjai ir trys muzikinės grupės. Pasibaigus konkursui solidi komisija paskelbė, jog pirmoji vieta atitenka plungiškiams gerai žinomai grupei iš Šiaulių „Liūts, mergiala ė dvė žovīs“, kurios siela – plungiškė Austėja Gendvilaitė.
Renginio pradžioje jo vedėjas Eugenijus Bunka gausiai susirinkusiems žiūrovams priminė, jog šį jau tradiciniu tapusį, nuo 2011 metų vykstantį (tik 2014-aisiais buvo padaryta pertrauka – aut. past.) festivalį-konkursą organizavo Žemaičių kultūros draugijos Plungės skyrius „Gondinga“, jam talkino Žemaičių dailės muziejus, Žemaitijos nacionalinis parkas ir Šv. Antano Paduviečio vienuolynas.
Pristatyta ir žemaitiškų dainų atlikėjus vertinusi solidi komisija. Beje, visi jie – esami arba buvę plungiškiai. Tai Nacionalinės premijos laureatas, visame pasaulyje žinomas saksofonininkas prof. Petras Vyšniauskas (komisijos pirmininkas), jo sūnus, garsus muzikantas Dominykas Vyšniauskas, žymūs atlikėjai Andrius Kulikauskas ir Aistė Smilgevičiūtė, Žemaičių kultūros draugijos narys Zenonas Gramauskas bei lituanistė ir žemaičių kalbos žinovė Rita Barniškienė.
Baigęs girti komisijos narius vedėjas E. Bunka tarė: „Ožteks luotė, rēk juotė“ ir į sceną pakvietė pirmąjį atlikėją – „Saulės“ gimnazijos mokytoją Juozą Milašių, kuris sakė atstovausiąs čia pasirodyti turėjusius gimnazistus. Anot renginio vedėjo, jei ne šis mokytojas tai Plungė nežinia, ar turėtų gausų būrį garsių muzikantų, ar galėtų didžiuotis grupe „Žemaitėliai“, Česlovu Gabaliu ir kitais.
Po to, kai paėmęs gitarą J. Milašius sugrojo ir sudainavo dvi žemaitiškas dainas – „A lėpontiu ī“ ir „Rėit ratā“, į susirinkusiuosius kreipėsi Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Jis gyrė ne tik Plungės legenda vadinamą J. Milašių, bet ir renginio organizatorius, kurių dėka turime visų laukiamą ir širdžiai mielą festivalį.
Antrasis festivalyje-konkurse pasirodė septyniolikmetis plungiškis Marius Mickus, kuris ne tik dainuoja, groja keliais instrumentais, bet dar ir dainų tekstus bei muziką kuria. Paties sukurtos buvo ir festivalyje atliktos dainos „Feisbuks“, „Batā“ ir „Mōna Plungė“. Plungiškį scenoje pakeitę kretingiškiai – muzikos mokytojas Gintaras Pucas ir grupė „Vakaro draugas“ atliko dainas „Ka saulė ledās ož Bėrutės kālna“ ir „Žemaitėška ruoda“. Gausių aplodismentų sulaukė ir buvusios plungiškės, dabar jau iš Vilniaus į Plungę parvykstančios Viktorijos Raibužytės pasirodymas. Po jos į sceną pakviesta grupė „Sirupas“, kurios nariai – iš Rietavo ir Klaipėdos. Ši grupė pristatė tris pačių kūrybos dainas. Telšiškis Andrius Jokubauskas susirinkusiųjų ausis pamalonino kūriniais „Žemaitėjė“, „I kōn“ bei „Kap tuo dainuo“. Audringiausiais aplodismentais sutikta plungiškių ypač mėgiama šiauliškių grupė „Liūts, mergiala ė dvė žovīs“, kurią prieš kelerius metus subūrė iš Plungės į Šiaulius studijuoti išvykusi Austėja. Grupės atliekamos dainos – jos kūryba, o įdomiausia, kad žemaitiškai dainuoti plungiškė yra „privertusi“ net aukštaičius. Paskutinieji festivalio dalyviai – taip pat plungiškiai. Tai grupė „Debesū žiogā“, kurioje groja ir dainuoja broliai Lukas ir Nidas Danilevičiai bei Irma Jakštytė.
Nuskambėjus paskutinei konkurso dainai komisija išėjo vertinti pasirodymų. Na, o kol ši tarėsi, padainuoti pakviesta 2013 metų žemaitiškos dainos festivalio-konkurso nugalėtoja Monika Petreikytė, dar kelias dainas užtraukė ir grupė „Liūts, mergiala ė dvė žovīs“. Be to, visus susirinkusiuosius pasveikino garsus aktorius, Plungės garbės pilietis Vytautas Rumšas bei pagrindinis šio renginio „variklis“ V. Gendvilas. „Kai šiųmetinį festivalį lyginu su pirmuoju, vykusiu Žarėnuose, tai galiu tik pasidžiaugti, kad šis – ypatingai gausus ir dalyvių, ir žiūrovų skaičiumi. O ką jau bekalbėti apie komisiją – net susapnuoti negalėjau, kad šio konkurso dalyvius vertins tokie žmonės kaip Petras Vyšniauskas, Andrius Kulikauskas, Aistė Smilgevičiūtė…“
Grįžus komisijai jos pirmininkas prof. P. Vyšniauskas konstatavo: „Buvo nelengva. Vos nesusimušėm berinkdami. O apskritai džiugu, kad toks festivalis-konkursas organizuojamas, kad tiek daug talentingų atlikėjų surinkta ir kad tokioje puikioje atmosferoje teko pabūti.“
Komisijos sprendimu, geriausia konkurso daina pripažintas grupės „Liūts, mergiala ė dvė žovīs“ atliktas kūrinys „Tīlē“ (žodžiai ir muzika A. Gendvilaitės ir Laimos Molytės). Antroji vieta atiteko grupės „Sirupas“ dainai „Aukštīn“ (žodžiai Mato ir Jono Stonkų, muzika – grupės). Trečiąją vietą pelnė M. Mickaus sukurta ir atlikta daina „Mōna Plungė“. Beje, šis vaikinas pripažintas ir geriausiu vokalistu. Tarp instrumentalistų geriausiuoju išrinktas Robertas Gasiūnas (grupė „Liūts, mergiala ė dvė žovīs“). Geriausia kūrėja – A. Gendvilaitė. Na, o už viso gyvenimo nuopelnus ugdant naujus kūrėjus apdovanotas J. Milašius.
Vėliau dar muzikavo ir garbingieji komisijos nariai, o renginio finale surengti naktišokiai, kuriuose trankias ir lyriškas žemaitiškas melodijas grojo folkloro ansambliai.
Plungė kuršių žemė Ceklis su jos centru gondinga