Ot, buvo žuvelės…

Parašė:  2021-02-05

Nebuvo normalios žiemos kelerius metus, bet štai šiemet yra tikra žiemužėlė. Žvejai jau stypso ant ledo, kai kur įsmukę ir išsimaudė, vienas net nuskendo, kitą gelbėtojai iš šalto vandens išvadavo, bet ar tai sustabdys prisiekusius žvejus. Tik ne kažin kiek sumeškerioja. Tiesa, ešerių sugauna ir per kilogramą sveriančių. O mano mintys visada sukasi apie Platelių ežerą ir pagrindinį laimikį lydekas. Deja, tiek žuvies, kaip prieš kokius 50 metų, kai vis traukdavau žvejoti į didžiausią Žemaitijos ežerą, neabejotinai nebėra.
Kiekvienas žvejys pensininkas patikins, jog tai visiška tiesa. Prieš pusšimtį metų Nemuno deltoje sugauti karšių ar Kuršių mariose stintų važiuodavome tik dėl įdomumo. Tada žuvies buvo į valias bet kokiame, net mažiausiame upelyje, o Platelių ežeras daugeliui Žemaitijos žvejų buvo viršūnė – ne vienam dažnai užkibdavo 10–15 kilogramų sveriančios plėšrūnės. Aš jau nekalbu apie ešerius, kuojas, raudes, plakius, kurių per rytą galėjai ir kibirą prigaudyti. Kur dar lynai, kurių pasitaikydavo ir kelių kilogramų.
Mano rekordas – per rytą pagautos 24 lydekos. Daugelis iškart paklaus, kur dėti tiek žuvies? Parduodavau, ir ne tik aš. Tai buvo apie 1970 metus. Prigaudei lydekų ir nunešei žydui siuvėjui Minsteriui. Visas paimdavo. Didesnes, būdavo, parduodi restoranui „Babrungas“. Daugeliui tada buvo sunkūs laikai ir sugauta bei parduota žuvelė buvo papildomos pajamos.
Iš atminties niekada neišeis, jog viena mano sugauta lydekėlė svėrė 15,8 kilogramo, dalyvavo žurnalo „Mūsų gamta“ paskelbtame metų žuvies konkurse ir pelnė pirmąją vietą.
Didesnę – 16 kilogramų – yra sugavęs muzikos mokytojas Povilas Budginas. Gal ir dar kas nors, bet neturiu informacijos.
Tada nebuvo įstatymo, kaip dabar, jog gali sugauti tik 5 kilogramus. Būdavo, ištrauki puskilogramį sveriančią ir meti atgal į ežerą sakydamas, jog sugausi, kai paaugs bent iki kilogramo.


Seniau įvairiausios žuvies Platelių ežere buvo gerokai daugiau. Kodėl dabar taip sumažėjo? Ką apie tai mano žvejai?
Kazys Simanauskas:
– Yra sakoma: jei nori sugauti – turi žvejoti kasdien. Ne visada pataikai, kai kimba. Dabar gamtoje yra visokių pasikeitimų. Staigūs atšilimai ir atšalimai. Manau, jog žuvis tai veikia.
Žinoma, jei lyginsime, kiek seniau pavykdavo sužvejoti ir dabar, – didelis skirtumas. Aš dažniausiai žvejoju Platelių ežere. Manau, jog didžiulę įtaką žuvų gausumui padarė tai, kad ežere masiškai atsirado vėžių. Kai kas vėžius kibirais gaudo. Tiesa, dabar jų kažkiek sumažėjo.
Vėžiai sušveičia įvairiausių žuvų ikrus. Žuvys neršti plaukia į pakraščius, o ten pilna vėžių. Dabar pasitaiko, jog jie ir ant žieminės meškerės užkimba.
Kol nebuvo vėžių, tai lydekų sugaudavau kur kas daugiau. Per rytą būdavo iki 20 kibimų. Į maišelį dėdavau ne mažiau kaip kilogramą sveriančias, o kitas paleisdavau. Nebuvo metų, kad neištrauktum apie 10 kilogramų sveriančių lydžių.
Visų žuvų sumažėjo. Ne kartą mačiau, kaip žvejoja kormoranai. Apsupa kokį plotą vandens ir plakdami sparnais baido smulkias žuveles. Jos suplaukia į būrį, o tada prasideda puota.

Juozas Jonauskas:
– Tikra tiesa, Platelių ežere žuvies nepaprastai sumažėjo. Seniau, būdavo, ištrauki kokias penketą lydekėlių ir varai namo, nėra reikalo maišais gaudyti, nes žinai, jog kitą kartą vėl prigaudysi. Dabar mažesnes privalu paleisti, bet tada retai tokia ir užkibdavo, nes buvo pilna didelių. Jei užkibdavo mažesnė, sverianti iki pusės kilogramo, daugelis paleisdavo, nereikėjo nė įstatymo. Aišku, būdavo, kad kabliuką giliai įrydavo. Sukruvini, kol jį išimi, tai tokią nenoromis tekdavo paimti.
Daug kartų drauge žvejojau su buvusiu krepšininku Algiu Kasparavičiumi, medžiotoju Romu Daukša, Vytautu Norvilu. Su daugeliu žvejų kartu yra tekę į plūdę spoksoti.
Žuvies ežere itin sumažėjo, nes apsigyveno kormoranai. Aš domėjausi ir sužinojau, jog suaugusiam kormoranui dienai reikia apie 2–3 kilogramus žuvų. Šių paukščių dabar aplink Platelių ežerą jau yra gal tūkstantis. Jie atkeliavo iš Nidos. Platelių ežere yra tekę matyti ir jūrinių erelių, kurie irgi minta žuvimi.
Daugelis kalba apie povandenininkus, bet kormoranai išgaudo visą smulkmę, kuri gali užaugti ir tapti žvejams puikiais laimikiais.
Benas Čiutys:
– Taip, Platelių ežere itin sumažėjo žvejų laimikiai. Pirma, padaugėjo žvejų. Dabar po ežerą sukinėjasi bent dešimt valčių, o žiemą irgi būriai meškeriotojų įsitaisę ant ledo. Dažnas valtimi tampo užmetęs du spiningus su blizgėmis. Pagerėjo įrankiai. Intensyvesnė tapo žvejyba.
Kita priežastis – mažesnė kontrolė, pilna brakonierių. Juk matome, kad ir nakčiai į ežerą išplaukia povandenininkai. Aplinkosaugininkai paprastai tikrina tik ant ledo esančius žvejus, o sučiupti tikrą brakonierių, žvejojantį tinklais, ar kokį povandenininką jiems retai pavyksta.
Seniau bemaž visada sugaudavau 5–10 lydekų. Tiesa, tada dar nebuvo draudimų. Dabar, kai nutveri 2–3 lydekas ir kokį ešerioką, – jau gera žūklė.
Manau, jog reikia ežerus žuvimi įveisti kur kas intensyviau, nes žvejai juk moka už žūklę, tad nori turėti ir laimikių.

Be abejo, įtaką daro ir kormoranai. Jų aplink ežerą jau skraido didžiausi būriai.
Virginijus Valančius:
– Gyvenu Plateliuose, mėgstu žūklę, tad dažnai žvejoju. Šiemet visi žvejai džiaugiasi, jog užsidėjo ledas. Tačiau laimikiai ne itin – keli ešeriokai, vos ilgesni už degtuką, ir apie pietus visi žvejai keliauja namo.
Kai buvau vaikas, matydavau, kaip ežero pakrantėse neršia lydekos. Per nerštą daug jų suplaukdavo į žolių priaugusią įlanką prie jachtklubo Platelių miestelio pusėje. Dabar ežeras nusekęs ir nebepamatysi, kur lydekos neršia.
Manau, jog įtaką daro tai, kad keičiasi gamta. Žinoma, kormoranai, invaziniai vėžiai ne į naudą ežerui ir žuvų gausą jame mažina.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

  1. Andrius parašė:

    nemanau, kad zvejai su meskeremis nugaude ta zuvi… nes ir anksciau valciu budavo plateliuose… dabar tiesiog veziai, kormoranai ir ponai „seliavu gaudytojai“ nuzvejoja… ten patenka ir eseriu ir syku ir pugzliu i tinklus ir dar kitokios zuvies… tik netikrina niekas. ir tiesa, jeigu draudziama bendzininiais varikliais plaukioti, tai gal uzdrauskit visiems? nes ponai nardytojai raizo po platelius be baimes… o juk parasyta, kad tik gelbetojams vykstant regatu metu… dvigubi standartai… tie varikliai sunaikina mazus veziagyvius, mailiu ir nubido zuvi is nerstavieciu…

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos: pas tėvus su… vainiku? (0)

Velykos… Gražiausia pavasario šventė. Taip buvo visada. Na, bent jau iki 2020-ųjų pavasario, kai į Lietuvą […]

2021-03-12
Mums 27-eri (0)
2021-01-07
Ačiū (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pastaruoju metu vis plačiau agituojama skiepytis nuo koronaviruso. Koks jūsų požiūris į vakcinaciją?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,