Gegužės 12-oji įeis į Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos istoriją. Ši diena nuo šiol svarbi bus vietos bendruomenei ir visam Plungės rajono savivaldybės švietimui: pasirašytas ketinimų protokolas, kuriuo remiantis gimnazija dar vienu labai rimtu žingsniu priartėjo prie savo ilgus metus puoselėto tikslo – tapti kadetų mokykla. Protokolą pasirašė Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis ir švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. Ministerijos vadovė praėjusį penktadienį svečiavosi Alsėdžiuose.
Pažintis su statutinėmis profesijomis
Šalies ir vietos valdžios atstovai į Alsėdžius susirinko neeilinę – Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės – dieną. Kaip žinome, ši diena Alsėdžiuose yra išskirtinė ir jai skiriamas ypatingas dėmesys: Stanislovo Narutavičiaus gimnazija puoselėja tradiciją tuomet organizuoti statutinių profesijų dieną. Praėjusį penktadienį miestelyje ji vyko jau 10-ąjį kartą.
Iki sulaukiant svečių iš Vilniaus, Alsėdžių Žvėrinyčioje gimnazijos ir jos socialinių partnerių inicijuota Statutinių profesijų minėjimo diena netruko visus įsukti į renginį, kurio tikslas – suteikti galimybę gimnazistams, o ir ne tik jiems, pažinti statutines profesijas. O jos, kaip pažymėjo renginio vedėja Daiva Gramalienė, nėra tik tos, kurios itin glaudžiai siejasi su kariuomene. „Kariuomenei reikia ir dizainerių, ir inžinierių, ir robotikos specialistų, ir virėjų – visų profesijų atstovų, todėl ir kilo gimnazijai mintis surengti tokią dieną, kad galėtumėte išsibandyti geriausius savo gebėjimus ir išsianalizuoti, kur jūs galite būti tinkami pabaigę mokyklą, nes norint žinoti, ką tu nori veikti, reikia žinoti, ką tu gali veikti“, – sakė ji.
Renginio metu Alsėdžiuose statutines profesijas pristatė Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Plungės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, Karinės jūrų pajėgos, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras, Telšių regioninis profesinio rengimo centras, Lietuvos šaulių sąjunga, Klaipėdos jūrų kadetų mokykla, Lietuvos policijos mokykla. Kiekvieną jų moksleiviai, susibūrę į grupeles ir atlikę tam tikras užduotis, galėjo „pasimatuoti“ – tokiu būdu įgavo ir naujų bei įdomių žinių apie paramediko, ugniagesio darbą, turėjo progą susipažinti su kareiviška amunicija, rankose palaikyti įvairius ginklus ir kt. Ištvermės reikalavo gimnazijos kūno kultūros mokytojų parengtos sporto rungtys, reikėjo išbandyti ir sėdėjimo prie sienos užduotį.
„Puiku yra pažinti statutines profesijas, be kurių mūsų gyvenimas neįsivaizduojamas, pabendrauti su tą darbą dirbančiais žmonėmis. Ypač gimnazistams, kurie galvoja apie savo ateitį, renkasi profesiją. Šis renginys tikrai šaunus ir reikalingas“, – pabrėžė meras A. Klišonis.
Su puikia švente alsėdiškius sveikino ir Seimo nariai Jurgis Razma bei Jonas Varkalys, Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis.
Pasirašytas ketinimų protokolas
Šventei įsibėgėjus sulaukta momento, kuris, kaip pažymėjo D. Gramalienė, tapo istorine akimirka Alsėdžiams. Į miestelį atvyko švietimo, mokslo ir sporto ministrė J. Šiugždinienė. Vizito tikslas buvo pasirašyti ketinimų protokolą, kuriuo bus įsipareigota, kad jau nuo šių metų rugsėjo Stanislovo Narutavičiaus gimnazijoje bus formuojamos kadetų klasės, o nuo 2024 metų Alsėdžių gimnazija taps Žemaitijos Stanislovo Narutavičiaus kadetų mokykla. Tiesa, iki to laiko dar būtina pasistengti, kad gimnazija atitiktų tam tikrus ministerijos nustatytus kriterijus.
„Smagu čia lankytis, matyti, kad esate pasiruošę tiek teorinėje, tiek praktinėje plotmėje. Šiandien norime padėti kertinį akmenį būsimam kadetų licėjui. Matau ir jaučiu, kad kadetų licėjaus dvasia jau seniai plevėsuoja šitoje gimnazijoje. Džiaugiuosi, kad turite pilietišką ir patriotišką jaunąją kartą, kad auga jaunimas, kuris yra pasiryžęs ginti mūsų šalies laisvę. O tai ypač svarbu karo Ukrainoje kontekste. Didžiuojamės visais ir linkime visiems mums kartu pasiekti tai, ką šiandien užsibrėžiame – 2024 metais plačiai atverti kadetų licėjaus duris“, – kalbėjo ministrė J. Šiugždinienė.
Prieš pasirašant ketinimų protokolą, žodį tarė meras A. Klišonis: „Niekas neatsiranda tuščioje vietoje. Viskas prasidėjo prieš 23 metus – tuomet, gimnazijai pasirinkus gynybinio-pilietinio ugdymo kryptį, padėti pirmieji pamatai. Per tą laiką išauginome kartą, kuri pilietiškai žiūri į savo valstybę, į pareigą ir tai daro nuoširdžiai. Šio memorandumo pasirašymas man – didžiulė garbė, o kartu – ir viltis. Nes tai veiksmas, nukreiptas į mūsų valstybės saugumą ir į jaunosios kartos, kuri geba ne tik kalbėti, bet ir pastovėti už savo šalį, ugdymą.“
Kareiviškos košės virimo čempionatas
Po iškilmingo protokolo pasirašymo ministrė buvo pakviesta įvertinti kitos renginio dalies – tą dieną Žvėrinyčioje vyko kareiviškos košės virimo čempionatas, kuris Alsėdžiuose organizuotas jau antrą kartą.
Čempionate dalyvavusios komandos pasistengė iš peties ir išvirė tokių košių, kad išrinkti pačią gardžiausią buvo labai sudėtinga. O varžytis buvo verta – laimėtojų laukė piniginiai prizai.
Kareivišką košę virė ir gerą nuotaiką aplinkiniams dalijo Alsėdžių gimnazijos „gaspadinės“, Klaipėdos jūrų kadetai, Alsėdžių vaikų dienos centras, Alsėdžių bendruomenė, vaikų darželis, vietos medžiotojai ir gimnazijos dešimtokų komanda. Prisijungė ir Platelių meno mokykla. Katiluose garavo pačios įvairiausios košės: grikių, perlinių kruopų, pusmarškonės, su žirniais, spirgučių padažu ir t. t. Alkanų šventėje neliko. Žemaičių kulinarijos gebėjimus įvertino ir ministrė, kuri vėliau prisipažino, jog pusmarškonės košės ragavo pirmą kartą.
Komisija, kuriai vadovavo Plungės turizmo informacijos centro direktorė Sandra Kasmauskienė, nusprendė, jog šį kartą gardžiausios košės vardo nusipelnė Alsėdžių medžiotojų klubo virta košė. Antroji vieta atiteko Alsėdžių bendruomenei, trečioji – Platelių meno mokyklos komandai.