Trečiadienio popietę Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis priėmė svečius iš Ukrainos – Černigovo apskrities visuomeninių organizacijų atstovus Nataliją Drozd ir Aleksandrą Podgornijų. Susitikime dalyvavo ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Česlovas Kerpauskas, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Piepalienė, vyr. specialistė Rasa Jonušienė.
Kaip pasakojo svečiai iš Ukrainos, jie jau seniai palaikantys ryšius su Lietuvos savivaldybių asociacija, su kuria įgyvendina ne vieną bendrą projektą, bendradarbiaujantys su Ignalinos rajono savivaldybe, o šįkart panorę susipažinti su pajūrio regionu ir pasirinkę Plungę. Be to, dar suplanuotas vizitas į Aplinkos ministeriją.
A. Podgornijaus teigimu, Černigove gyvena 320 tūkstančių žmonių, apskritį sudaro 26 rajonai. Apie 65 proc. gyventojų esą pensininkai – buvę kariškiai ir komunistai. „Toks jau mūsų kontingentas. Tad nieko keisto, kad miesto aikštėje vis dar stovi paminklas Leninui. Be to, jį dar ir atnaujinome“, – kalbėjo ukrainietis. Jam antrino ponia Natalija: „Ir mūsų valdžia, ir visuomenė labai pasyvi. Visi laukia nurodymų iš viršaus. Užtat mes, visuomeninės organizacijos, ieškome ryšių, patirties, kad galėtume spręsti savo problemas.“
Pasak svečių, visuomeninės organizacijos Ukrainoje vaidina itin svarbų vaidmenį. Net Europos Sąjunga lėšas savivaldybėms skiria ne tiesiogiai, o būtent per visuomenines organizacijas. „Mūsų savivaldybių vadovai – seni geri komunistai, kurių pagrindinis žodis – „netrebo“. Mes gauname lėšų iš Europos Sąjungos, siūlome jų savivaldybėms ir mums neretai gana sunkiai sekasi. Jei vienam įsiūlome, žmonės džiaugiasi: geras meras, gavo pinigų. Tada ir kiti pradeda domėtis, iš kur čia tų eurų gauti. Laimei, bent žmonės pamažu tampa aktyvesni, nori pokyčių, neberenka merų, atidirbusių po 5–6 kadencijas“, – kalbėjo A. Podgornijus.
Viena iš didžiausių Černigovo problemų – brangus šildymas dujomis. „Nors gyvename miškingame regione ir galėtume kūrenti biokuru, mūsų katilinės – dujinės. Šios problemos niekas nesprendžia, nors iš tikrųjų galėtume gyventi šilčiau ir pigiau. Tad ir atvykome į Lietuvą semtis patirties“, – akcentavo svečias. Meras A. Klišonis ukrainiečiams papasakojo, kad pas mus kone visas šildymas – tik biokuru: „Ir mes buvome priklausomi nuo dujų, šildymas buvo labai brangus. O dabar kūrename biokurą. Lietuvoje ši problema išspręsta nacionaliniu lygiu, bet, žinoma, daug priklauso ir nuo vietos valdžios sprendimų, iniciatyvų.“
Svečiai domėjosi ir bendradarbiavimo galimybėmis. „Jei jus domina partnerystė, mes, grįžę į Černigovą, sukviestume rajonų merus ir juos informuotume, kad Lietuvoje yra panašus rajonas, sutinkantis bendradarbiauti. Galėtume tapti tiltu tarp savivaldybių. Manau, mūsiškiams labai praverstų jūsų patirtis sprendžiant problemas, o jų turime daug – karas, ekonomikos krizė, aukštas dolerio kursas, didžiuliai mokesčiai už komunalines paslaugas“, – dėstė ponas Aleksandras.
A. Klišonis sakė, kad Plungė jau turi devynis miestus partnerius, bet neatmetama galimybė pasirašyti ir dešimtąją sutartį. „Tokius klausimus pas mus sprendžia Komisija ryšiams su užsieniu. Be to, reikalingas Savivaldybės tarybos pritarimas, tačiau, manau, niekas neprieštaraus naujai partnerystei. Juolab kad ukrainiečius mes labai palaikome“, – sakė meras. Taigi gali būti, kad netolimoje ateityje Plungė turės dar vieną draugą – kažkurį Černigovo apskrities miestą.
Susitikimo pabaigoje meras ir svečiai apsikeitė atminimo dovanėlėmis. Ponas Aleksandras A. Klišoniui įteikė lininius ukrainietiškais raštais siuvinėtus marškinius.
Turbut jie tie is Ukrainos yra banderovcai ? juk kitokiu ten negaletu buti,nes juk seimininkas is Wasingtono stebi.
nu cia jau komentaras ,kaip sako ni v pi… i ne krasnuju armiju.vertimas-inpotento ir pilnapadzio