Gruodžio 12 dieną Žemaičių dailės muziejus plungiškius pakvietė į baigiamąjį Mykolo Kleopo Oginskio 250-ųjų gimimo metinių renginį „Tėvynei skiriu turtus, darbus ir gyvenimą“.
Tądien muziejuje skambėjo M. K. Oginskio muzika, buvo skaitomi knygos „Atsiminimai“, laiškų, memuarų, autobiografijos fragmentai. Išsamią programą „Tėvynei skiriu turtus, darbus ir gyvenimą“ rūmų pokylių salėje pristatė aktorė Virginija Kochanskytė, pianistė Šviesė Čepliauskaitė ir dainininkė Giedrė Zeicaitė.
Žemaičių dailės muziejus, atsižvelgdamas į tai, kad UNESCO 2015-uosius paskelbė Mykolo Kleopo Oginskio (1765–1833) metais ir kad jo anūko Mykolo Oginskio rūmai šiemet atvėrė duris po restauracijos, svarbius istorinius momentus įprasmino iškiliais renginiais ir veikla. Taip atskleistas garsios Oginskių giminės indėlis į Lietuvos kultūros, mokslo, socialinių reformų idėjų pažangą.
Muziejus puoselėja ir saugo negausų, bet svarbų Oginskių kultūros paveldą. Šiais metais parengta nauja istorinė Oginskių ekspozicija, kurią puošia P. Gudyno restauravimo centre restauruotos dvi originalios portretinės Plungės dvaro savininkų kunigaikščių Mykolo ir Marijos Oginskių nuotraukos, darytos XIX amžiaus pabaigoje, ir kompozitoriaus Mykolo Kleopo Oginskio žmonos Marijos de Neri paveikslas, nežinomo dailininko nutapytas XIX a. viduryje. Šį unikalų portretą muziejui padovanojo Virginija ir Gintaras Končiai.
Be istorinės Oginskių ekspozicijos, muziejaus lankytojams šiuo metu pristatoma tarptautinė konkursinė ekslibrisų paroda „M. K. Oginskiui – 250“. Jos kuratorius ir projekto sumanytojas – grafikas Alfonsas Čepauskas. Eksponuojamas 191 ekslibrisas iš 24 pasaulio šalių. Lankytojai nustebs pamatę, kaip savitai, kūrybingai ir plačiai taupiomis ekslibriso raiškomis atskleidžiamas rašytinis ir muzikinis kompozitoriaus palikimas.
Bene įspūdingiausias renginys – X tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis, subūręs apie šešis šimtus žymiausių akademinės muzikos kūrėjų ir atlikėjų. Mėnesį vykusiuose koncertuose, kurių metu skambėjo kompozitoriaus polonezai, maršai, romansai, mazurkos, apsilankė daugiau kaip trylika tūkstančių klausytojų.
Taigi Mykolo Kleopo Oginskio metai, atnešę tiek daug muzikinių atradimų, sujungę kelias tautas užmirštais kultūros saitais, baigiasi – po Mykolo Oginskio rūmų skliautais jau nuskambėjo paskutinis simbolinis jų akordas.