Prieš kelias dienas užbaigtas Plungės miesto Aušros gatvės remontas – važiuojamoji dalis uždengta nauju asfaltu. „Pasisekė žmonėms!“ – pasakytų bet kuris kitas plungiškis, gyvenantis lopų lopais išmargintoje, duobėtoje ar iš viso asfalto dar nemačiusioje gatvėje. Tačiau ne viskas, kuo džiaugiasi prašalaičio akis, džiugina ir senbuvio širdį. Aušros gatvės gyventojai optimizmu netrykšta: „Kas prašė seniūnijos kišti nagus prie mūsų gatvės, visai gera ji dar buvo! Pridarė problemų – susiaurino, paaukštino ir net įvažų į kiemus nepadarė…“
Gatvę išasfaltavo seniūnija, o įvažos – pagal kišenę
Laikraščio redakcija apie Aušros gatvės remontą išgirdo iš skaitytojų. Mums skambinę žmonės labiausiai piktinosi tuo, kad savo lėšomis turėjo apmokėti įvažų į kiemus įrengimą. „Matome, kad, asfaltuojant kitas gatves ir kelius, įvažos į kiekvieną sodybą ir net į kiekvieną lauką padaromos, tai kodėl mes patys turėjome investuoti į Savivaldybei priklausančią žemę?!“ – klausė plungiškiai. „Žinoma, niekas nevertė to daryti, bet kaip mums patogiai įvažiuoti į kiemą, kai asfaltas paaukštintas?..“ – tikslino situaciją.
Nuvykome į vietą, kad savo akimis pamatytume, kas taip sunervino žmones. Gatve lyg upė nuo kalno ir vėl į kalną vingiuoja naujas asfaltas, prie jo tarsi mažytės prieplaukos prikibusios įvažos. Tiesa, ne prie kiekvieno kiemo ir nevienodo dydžio. Suprask, kiekvienam pagal kišenę: turtingesnis išsiasfaltavo šalikelę palei visą sklypą, mažiau pasiturintis – siauresnę ar platesnę įvažą, o tas, kuris vargšas… liko be nieko. Įsikalbėję su žmonėmis, kurių prašymu remonto darbus atlikusi uždaroji akcinė bendrovė „Plungės lagūna“ įrengė įvažas, sužinojome, kad už kvadratinį metrą 30–40 eurų teko pakloti.
Sakoma, kad geras darbas pats save giria. Deja, ne šį kartą
Pakalnėje gyvenantys gatvės gyventojai pasakojo, kad per lietų patvino kelių namų rūsiai, kad nauji lietaus vandens rinktuvai savo funkcijos neatlieka, nes įrengti ne toje kelio pusėje, kur didesnis nuolydis.
Panašių skundų prisipažino sulaukusi ir miesto seniūnė Dangirutė Jurkuvienė. Matyt, dėl to ir sutikome ją besižvalgančią po Aušros gatvę. „Darai gerą darbą, atrodo, žmonės turėtų džiaugtis, bet užuot sulaukus „ačiū“ – krūva pretenzijų“, – svarstė.
Paprastasis remontas – ne rekonstrukcija
Seniūnė kalbėjo, kad žmonės nesupranta, kuo skiriasi paprastasis remontas nuo rekonstrukcijos, „Jeigu vyksta gatvės rekonstrukcija, tada privaloma padaryti įvažas iki gyventojų sklypų ribos. O čia atliktas paprastasis remontas – „susąmatuotas“ tik gatvės plotis. Jeigu aš į sąmatą įtraukčiau įvažas, iš darbo tektų išeiti. Yra lėšos ir teisės aktai, numatantys, kam jos gali būti naudojamos“, – paaiškino situaciją dėl įvažų D. Jurkuvienė.
Iki šiol Aušros gatvės asfalto juosta buvo platesnė – nuo tvoros iki tvoros. Pasak seniūnės, dėl to, kad ji buvo asfaltuota dar sovietiniais laikais. „Dabar kiti laikai ir kiti kelių tiesimo reikalavimai. Kiekviena gatvė ir kelias turi turėti kelkraščius. Geriausiai tokius, kurie gerai sugeria lietaus vandenį. Tai ypač aktualu, kai, keičiantis klimatui, vis dažniau sulaukiame liūčių. O ir pati asfalto danga turi būti „dalgio“ formos, kad vanduo nesilaikytų viduryje gatvės. Įdėjome porą naujų lietaus vandens surinktuvų, bet ir taip aišku, kad jie nespės viso vandens sugerti. Specialistų nuomone, norint sugaudyti visą lietaus vandenį, reikėtų dvigubai platesnio diametro vamzdžių, nei yra pakloti. O jeigu dar užsiasfaltuosime kelkraščius… Jeigu nedirbčiau tokio darbo, gal ir aš nesuprasčiau, gal ir aš norėčiau, kad gatvė būtų platesnė“, – kalbėjo seniūnijos vadovė.
Pinigus įvažoms turėtų taupyti Smilties gatvės gyventojai
Kitais metais seniūnija yra numačiusi Smilties gatvės paprastąjį remontą. Tad istorija tikriausiai kartosis – žmonės pyks dėl neįrengtų įvažų, o seniūnei teks atlaikyti dar vieną nepasitenkinimo bangą.
Su tokia pačia problema, kaip ir Aušros gatvėje gyvenantys žmonės, neseniai buvo susidūrę Beržų gatvės, esančios Nausodžio seniūnijoje, gyventojai. Seniūnija žvyrkelį asfalto danga uždengė, o įvažomis nepasirūpino. Jas iš savo pinigų įsirengė šalia kelio esančių sklypų savininkai.