Rugsėjo 12-ąją Žemaičių dailės muziejuje vyko išskirtinis renginys – Lietuvos banko išleistos ir uždarosios akcinės bendrovės Lietuvos monetų kalyklos nukaldintos kolekcinės 20 eurų monetos, kuri skirta Mykolo Kleopo Oginskio 250-osioms gimimo metinėms, pristatymas. Monetos sutiktuvės Plungėje buvo įtrauktos į X tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio renginių repertuarą.
20 eurų nominalo sidabrinė kolekcinė moneta 3 000 vienetų tiražu išleista šių metų rugsėjo 11-ąją – dieną prieš jos sutiktuves Plungėje. Monetos averso centre įspaustas Lietuvos Respublikos herbas, viršutiniame dešiniajame krašte puslankiu užrašyta LIETUVA, virš išleidimo metų 2015 – frigų kepurė, monetos apačioje – užrašas 20 €. Averse įspaustas ir Lietuvos monetų kalyklos logotipas. Monetos reverse vaizduojamas Mykolo Kleopo Oginskio, menininko ir politiko, 1794 m. sukilimo dalyvio, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iždininko, portretas ir tarsi mintyse skambančio garsiojo polonezo „Atsisveikinimas su Tėvyne“ natos. Dešinėje pusėje iš apačios į viršų puslankiu užrašyti žodžiai MYKOLAS KLEOPAS OGINSKIS 250. Monetos briaunoje įamžinti M. K. Oginskio žodžiai: TĖVYNĖS LABUI ĮNEŠU SAVĄJĄ DALĮ.
Monetos sutiktuvės, kaip jau minėjome, surengtos Žemaičių dailės muziejuje, simboliškai skambant garsiausiam M. K. Oginskio kūriniui – polonezui „Atsisveikinimas su Tėvyne“, kurį sugrojo jaunoji Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos pianistė Kotryna Buividaitė.
Muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas visų pirma pasveikino į renginį atvykusius garbingus svečius: Lietuvos banko valdybos narį Marių Jurgilą, monetos dailininkus Rūtą Oną Čigriejūtę ir Rytą Joną Belevičių, monetai skirto lankstinuko autorę doc. dr. Ramunę Šmigelskytę-Stukienę, Lietuvos monetų kalyklos direktorių Saulių Vaitiekūną, Plungės rajono savivaldybės merą Audrių Klišonį.
Kaip pasakojo Lietuvos banko atstovas M. Jurgilas, šiemet išleistos septynios kolekcinės monetos, o pastaroji ypatinga tuo, kad yra
portretinė ir kad skirta konkrečiai datai įamžinti. „Šiemet jau ant antros kolekcinės monetos vaizduojame natas. Pirmoji su Vinco Kudirkos „Tautiškos giesmės“ natomis išleista metų pradžioje ir skirta Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui. Antroji – ši, ant jos – polonezo natų fragmentas“, – kalbėjo svečias.
Šią monetą kūrė dailininkė R. O. Čigriejūtė, jos gipsinį modelį padarė R. J. Belevičius. Pasak dailininkės, monetos reverse dominuoja M. K. Oginskio portretas. Bet jis – ne standartinis, ne centre, o tarsi žvelgiantis iš šono. „Monetos centre – ausis, kuri yra pats svarbiausias talentingo kompozitoriaus ir politiko, koks ir buvo M. K. Oginskis, instrumentas. Tarp veido ir ausies įterpiau natas – lyg kunigaikščio mintyse skambėtų „Atsisveikinimas su Tėvyne“. Monetos averse esantis Vytis – taip pat kiek kitoks nei tradicinis, o šalia esanti kepuraitė – ne Kalėdų Senelio, o frigų kepurė, kuri jau ne vieną šimtmetį simbolizuoja laisvės kovas“, – paaiškino R. O. Čigriejūtė.
Lankstinuko autorė R. Šmigelskytė-Stukienė pasidžiaugė, kad Lietuvos bankas kolekcinę monetą paskyrė tokiai iškiliai asmenybei kaip M. K. Oginskis, kuris buvo ne tik kunigaikštis, kompozitorius, bet ir valstybės, visuomenės veikėjas, diplomatas, vienas iš 1794 m. sukilimo vadų, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iždininkas, Vilniaus universiteto garbės narys, kurio gyvenimo šūkis buvo „Tarnauti Tėvynei!“
Lietuvos bankas turi tradiciją – pirmąsias monetas dovanoti autoriams ir kitiems svarbiems asmenims. Ši tradicija nepamiršta ir šįkart: kolekcinės sidabrinės 20 eurų nominalo monetos įteiktos R. O. Čigriejūtei ir R. J. Belevičiui, R. Šmigelskytei-Stukienei, S. Vaitiekūnui, A. Klišoniui, jaunajai pianistei K. Buividaitei, A. Bakanauskui. Na, o renginio pabaigoje surengta viktorina. Atsakiusieji į klausimus apie Lietuvos banko išleistas kolekcines ir progines litų bei eurų monetas gavo dovanų – po kolekcinę 5 eurų nominalo monetą, skirtą Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui. O žinančiųjų atsirado, ir ne vienas.