Lapkričio 20 dieną vyko Plungės rajono savivaldybės tarybos Kaimo reikalų komiteto posėdis. Jo metu uždarosios akcinės bendrovės „Plungės vandenys“ direktorius Alvydas Jasevičius posėdžiautojams pateikė informaciją apie kaimo vietovėse tiekiamo geriamojo vandens kokybę, vandenvalą, pristatė įmonės atliktus ir planuojamus darbus. Akcentuotas naujas ES reikalavimas iš nuotekų išvalyti fosforą ir azotą, dėl ko iki 2028 metų teks pakeisti ne vieną nuotekų valyklą.
Didžiausi vandens nuostoliai – dėl skylėtų trasų
UAB „Plungės vandenys“ Kaimų seniūnijų vandentvarkos padalinys rūpinasi geriamojo vandens tiekimu ir buitinių nuotekų valymu 26 kaimuose ir 4 miesteliuose.
Apskaitos duomenys rodo, kad 2022 metais kaimų vandenvietėse vandens išgauta 72 tūkst. kub. m mažiau nei 2021 metais, nors realizacija sumažėjo tik 7 tūkst. kub. m. Pasak A. Jasevičiaus, maždaug 60 tūkst. kub. m vandens pavyko „sugaudyti“ mažinant praradimus, nors kaimuose vis dar fiksuojamas didelis nutekėjimas. Sunkiausia senuose vamzdynuose nustatyti ir surasti tas skyles, iš kurių vanduo nuteka į drenažo, kanalizacijos tinklus ar tiesiai į vandens telkinius, bet neišsiveržia į žemės paviršių.
Geriamojo vandens kokybė skiriasi, o kaina – ne
Plungės rajono seniūnijose pastatyta 19 vandens gerinimo įrenginių. Penkiose vietovėse – Milašaičių, Kantaučių ir Aleksandravo kaimuose bei Žemaičių Kalvarijos ir Kulių miesteliuose – įrenginiai vis dėlto neišvalo vandens iki higienos normų reikalavimų. Tačiau, kaip kalbėjo „Plungės vandenų“ vadovas, viršijamas amonio kiekis pasišalina pačiame vandentiekio tinkle ir vartotojus, išskyrus Kantaučių kaimą, pasiekia leistinas normas atitinkantis geriamasis vanduo.
Šešiuose kaimuose – Merkelių, Keturakių, Kadaičių, Alksnėnų, Gilaičių ir Purvaičių – geriamasis vanduo tiekiamas nevalytas – tiesiai iš gręžinių. Vandens gerinimo įrenginiai atsiras ir šiose vietovėse. Greičiausiai – Keturakiuose, kur statybos jau vyksta ir iki Kalėdų planuojama įrenginį paleisti. Kaip sakė A. Jasevičius, bendrovė numačiusi kasmet pastatyti po du vandens gerinimo įrenginius. Kad pavasarį iš karto galėtų imtis statybos darbų Alksnėnuose ir Kadaičiuose, juos žada įsigyti dar šiemet. 2025–2026 metais UAB „Plungės vandenys“ lėšomis numatoma pastatyti vandenį gerinančius įrenginius Merkelių ir Purvaičių kaimuose.
Taip pat kalbėta apie vandentiekio tinklų avarijų likvidavimo darbus, nenaudojamų ir pavojų keliančių vandens bokštų išmontavimą.
Komiteto narys Tomas Mašeckis domėjosi, ar kantautiškiai ir kitų šešių kaimų gyventojai, kuriems vanduo tiekiamas ne visai išvalytas, už jį moka mažiau nei gaunantys visus higienos reikalavimus atitinkantį geriamąjį vandenį.
„Kainų nustatymo metodika nenumato tokių dalykų“, – paaiškino A. Jasevičius, tikindamas, kad vanduo visame rajone yra tinkamas gerti, tik kai kuriuose kaimuose jame daugiau rūdžių, kurios nėra kenksmingos žmogaus organizmui.
„Gal ir ne kenksmingos, – svarstė T. Mašeckis, – tik kažin ar komfortiškai jautiesi tratindamas tarp dantų geležį.“
Naujus reikalavimus atitinka keturios iš eksploatuojamų 15 valyklų
Kalbant apie nuotekų surinkimą ir tvarkymą, akcentuotas naujas nuotekų tvarkymo reglamento reikalavimas – išvalyti fosforą ir azotą. Pasak A. Jasevičiaus, iš šiuo metu penkiolikos UAB „Plungės vandenys“ eksploatuojamų buitinių nuotekų valymo įrenginių keliamus reikalavimus atitinka tik keturios valyklos (Kulių mstl., Alsėdžių mstl., Žemaičių Kalvarijos mstl., Šateikių k.).
Bendrovės direktorius tikisi, kad kartu su naujais reikalavimais iš ES ateis ir tam tikslui skirtos lėšos: „Su 50 proc. prisidėjimu iki 2028 metų galėtume atnaujinti reikalavimų nebeatitinkančias nuotekų valyklas.“
Komiteto pirmininkui Andriejui Stančikui pasidomėjus, kokia „namelių su širdutėmis“ situacija, pasidžiaugta, kad jų mažėja. Vis daugiau rajono gyventojų įsirengia individualius nuotekų valymo įrenginius. Nemažos įtakos tokiam jų apsisprendimui turi tai, kad dalį išlaidų kompensuoja Savivaldybė.
A.Jasevičius pabėdojo, kad ūkininkų išpumpuotos srutos nubėga į nuotekų tinklus ir patenka į valymo įrenginius. Valyklos neatlaiko tokio užterštumo ir išeina iš rikiuotės, dėl ko patiriami didžiuliai nuostoliai.