
Ketvirtadienį posėdžiavusi Savivaldybės taryba dar kartą tvirtino bendrojo lavinimo mokyklų klasių komplektų skaičių 2011-2012 mokslo metams. Tas skaičius jau galutinis, jis bus teikiamas Švietimo ir mokslo ministerijai. Kaip ir kaskart, šįsyk diskusijų kilo dėl Senamiesčio vidurinės mokyklos vienuoliktųjų klasių. Galų gale priimtas mokyklai palankus sprendimas.
Senamiesčio vidurinės mokyklos vienuoliktokų likimas sprendžiamas jau pusę metų – prieštaringi sprendimai priiminėjami nuo kovo mėnesio. Prieš pat Rugsėjo 1-ąją aistros buvo aprimusios – mat Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas sustabdė gegužės pabaigoje Plungės rajono savivaldybės tarybos priimto sprendimo punktą, kuriuo Senamiesčio vidurinei neleista komplektuoti vienuoliktųjų klasių. Vadovaudamasi šia neskundžiama teismo nutartimi, Senamiesčio vidurinė mokykla iš 67 mokinių sukomplektavo tris vienuoliktokų klases.
Mokslo metai jau įsibėgėjo, moksleiviai „įsivažiavo“ į mokslus, kai politikai vėl sumanė pakišti jiems kiaulę. Tokių planų turėjo rugsėjo 19-ąją posėdžiavę Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai, nutarę Savivaldybės tarybai teikti tvirtinti sprendimą, kuriame Senamiesčio vidurinė mokykla – be vienuoliktųjų klasių. Esą Senamiesčio vidurinė vis vien nuo 2012 metų pasmerkta tapti pagrindine, todėl jau šiemet vienuoliktųjų klasių turėtų nelikti, t. y. jos turėtų būti išformuotos.
Ketvirtadienį į Savivaldybės tarybos posėdį vėl rinkosi Senamiesčio vidurinės atstovai – direktorius Algirdas Serva, pedagogai, moksleivių tėvai. Visiems buvo nekantru – negi Savivaldybės taryba, jau prasidėjus mokslo metams, priims tokį absurdišką sprendimą, ryšis išformuoti klases ir palikti moksleivius ant ledo?
Tačiau įtampa kiek atlėgo, sužinojus, jog tarybai pateikti jau du šio klausimo sprendimo variantai. Vienas, kaip ir buvo nutaręs Švietimo, kultūros ir sporto komitetas, – be vienuoliktųjų klasių. Kitas – su trim vienuoliktųjų klasių komplektais. Kaip informavo šį klausimą pristačiusi Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Elvyra Valerija Lapukienė, pastarasis variantas „gimė“ po konsultacijų su teisininkais. Panašu, jog įstatymus išmanantys profesionalai politikams neleido priimti su realybe prasilenkiančio sprendimo: juk faktas – kaip blynas – vienuoliktokai mokykloje yra ir juos ignoruoti būtų absurdiška.
Nors gavo du variantus, politikai išsyk pasirinko antrąjį – su vienuoliktosiomis klasėmis. Diskusijų kilo tik dėl to, kiek joms leisti gyvuoti – iki Klaipėdos apygardos administracinio teismo sprendimo (jam moksleivių tėvų iniciatyvinė grupė yra apskundusi Savivaldybės tarybos gegužės 26 d. sprendimo 21 punktą, kuriuo Senamiesčio vidurinėje nelieka vienuoliktokų), iki mokslo metų pabaigos ar dar ilgiau.
Net E. V. Lapukienė, iki šiol griežtai pasisakiusi prieš vienuoliktokus Senamiesčio vidurinėje mokykloje – esą dėl jų griūva visa rajono švietimo sistema, ketvirtadienį elgėsi jau gerokai „minkščiau“. Dėl nesklandaus darbo ji kaltino Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vadovus, mokyklos administraciją, bet siūlė nebekelti sumaišties, nebetraumuoti moksleivių ir patvirtinti vienuoliktąsias klases. „Negi čia skelbsim amžiną karą“, – sakė komiteto pirmininkė.
Beje, tarybos sprendime numatyta – vienuoliktosios klasės gyvuos tol, kol šiuo klausimu bus priimtas ir įsigalios Klaipėdos apygardos administracinio teismo sprendimas. Dalis tarybos narių – Audrius Klišonis, Mykolas Pronckus, Tomas Raudys ir kiti – siūlė sprendimą kiek pakeisti ir vienuoliktokams leisti savo mokykloje pabaigti bent jau šiuos mokslo metus. Pastariesiems pritarė ir posėdyje dalyvavęs Vyriausybės atstovas Algimantas Čepys: „Nerealu priimti sprendimą, kuris leistų vidury mokslo metų išformuoti klases“. Tada savo priešiškas nuostatas vėl prisiminė E. V. Lapukienė. „Ko čia taip tuos vaikus ginat? Jie ne tokie vargšai. Eina, mitinguoja. Tokie viską išsikovos“, – piktai pasisakė politikė.
Priimant sprendimą, valdančioji dauguma pasisakė už tai, kad vienuoliktosioms klasėms būtų leista gyvuoti iki teismo sprendimo. Likusieji 9 tarybos nariai – kad vienuoliktokams būtų leista bent jau šiuos mokslo metus baigti Senamiestyje. Laimėjo, aišku, valdantieji, jų buvo 14.
Tačiau žinant, kiek trunka teismo procedūros, tikėtina, kad galutinis sprendimas ir nebus priimtas anksčiau nei baigsis 2011-2012 mokslo metai. Be to, kaip Savivaldybės tarybą informavo T. Raudys, teisme yra ir dar viena byla – jo teigimu, apskųstas birželio 30-ąją Savivaldybės tarybos priimtas sprendimas, kuriuo nuo 2012 metų Senamiesčio vidurinė mokykla reorganizuojama į pagrindinę.