
Į „Plungės“ laikraščio redakciją užėjęs plungiškis pensininkas Stasys Grikštas sakė neseniai gavęs UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) pranešimą, kad laikas susimokėti metinę atliekų tvarkymo rinkliavą. Išvydęs pranešime įraitytą sumą, žmogelis net apstulbo – nors niekur nebuvo nei girdėjęs, nei skaitęs, kad šis mokestis kiltų, suma buvo kone 60 litų didesnė nei pernai. Vietoj 116 litų – net 175 Lt! Na, o gyvenančiajam iš pensijos tokia žinia – tikras siaubas.
Nuosavame name J. Kučinskio gatvėje gyvenantis S. Grikštas sakė jau ne vienerius metus naudojantis ne standartinį 120 litrų, o mažesnį 80 l talpos atliekų konteinerį. Iki šiol už mažesnį ir mokėdavo pigiau. Anot S. Grikšto, didelio konteinerio jiems su žmona ir nereikia – ir taip visas mėnuo praeina, kol jį pripildai. Aišku, svarbu buvo ir tai, kad mažas ne taip skaudžiai per kišenę kirsdavo, bet…
Šiemet gautas pranešimas ir S. Grikštą, ir jo kaimynus, taip pat turinčius mažesnius konteinerius, gerokai pribloškė. Atrodo, ir konteineris tas pats, ir rinkliavos dydis nepakeistas, o suma kažkaip stebuklingai ėmė ir išaugo. „Čia jau išeina, kad nebe mokestį mokame, o duoklę ponams“, – piktinosi žmogus.
S. Grikštas sakė domėjęsis, kodėl mokestis taip šoktelėjo, tačiau nieko konkretaus nesužinojęs – TRATC’e jam pasakę, kad šiemet nebesvarbu, ar konteineris didelis, ar mažas, mokėti reikia tiek pat.
Kaip taip gali būti? Kas pasikeitė? Atėjęs į redakciją, klausinėjo vyriškis. Redakcija to paties paklausė TRATC direktoriaus Algirdo Vaitkaus.
Anot direktoriaus, nuo šių metų sausio 1-osios pasikeitė vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš jų turėtojų ir tvarkymą nuostatai. Juos 2009-ųjų gruodžio 23-iąją patvirtino Savivaldybės taryba. Nuostatai šiek tiek skiriasi nuo patvirtintųjų 2008 metais. Viena iš korekcijų – kad individualių valdų savininkams rinkliava skaičiuojama ne pagal konteinerio dydį, kaip buvo anksčiau, o pagal normą. Ta norma valdos savininkui – 6,24 kub. m per metus. Ji dauginama iš 28 Lt (tiek kainuoja sutvarkyti 1 kub. m atliekų), rezultatas – 175 Lt. Ir visai nesvarbu – ar konteineris mažas, ar standartinis.
Ankstesniuose nuostatuose buvo nurodyta, jog paslaugų gavėjas gali pasirinkti konteinerį, o nuo to ir mokesčio dydis priklausė. Iš naujojo dokumento punktas apie konteinerius tiesiog dingo, atsirado terminas „minimali norma“. Tai reiškia viena – suma didėja, mokėsime pagal vieną kurpalį.
O kas, jei žmogus turi ne 120 l, o 240 l konteinerį? Ar taip pat moka pagal normą? Pasirodo, ne. Kai konteineris mažesnis, mokėti reikia pagal normą, o kai didesnis – jau dvigubai daugiau, sakė A. Vaitkus. Taigi mokestis toks, koks patogus TRATC’ui: didesnis gali būti, o mažesnis – tai jau ne…
Beje, svarstant minėtuosius nuostatus, akcentuotos tik dvi – gerosios – naujienos: nuo šiol 30 proc. lengvata bus taikoma visiems vieniems gyvenantiems asmenims, 50 proc. lengvata – neprivažiuojamų valdų savininkams. Trečiosios, žmogui nuostolingos, pataisos – kad konteinerio dydis nebeturi jokios reikšmės – niekas neakcentavo, ji „prastumta“ patyliukais. Ar tai reiškia, jog ji tiesiog „praslydo“ pro tarybos akis ir ausis, daliai gyventojų nepelnytai kone 60 litų išauginusi mokesčių naštą? Gal kai kurie tarybos nariai už naujuosius nuostatus balsavo net nepastebėję, kad žmogus konteinerio talpos rinktis nebegali? Tiksliau – nebėra prasmės?
Pasak Savivaldybės merės Elvyros Valerijos Lapukienės, ši korekcija pro tarybą „nepraslydo“. Ji pastebėta. Kadangi, patvirtinus minimalią atliekų normą, visiems individualių valdų savininkams suvienodėjo mokestis (175 Lt), nuspręsta, jog tiems, kurie gyvena vieni, suma išties per didelė. Todėl tokiems nutarta taikyti 30 proc. lengvatą. Tačiau tik tiems, kurie gyvena vieni. Jei dviese – jokių lengvatų. Taigi ačiū už 59 litų „dovanėlę“ turėtume tarti mūsų išrinktajai valdžiai.
Pasak TRATC direktoriaus A. Vaitkaus, gavę pranešimus, kai kurie gyventojai jau kreipėsi į bendrovę, išsakė savo pretenzijas. Dalis iš jų – tie, kurie, gyvendami vieni, metų pradžioje nepateikė apie save duomenų. Todėl ir pranešimas išsiųstas su pilna suma – be 30 proc. lengvatos.
Anot A. Vaitkaus, visi turintieji priekaištų gali rašyti prašymus Savivaldybės administracijai. Bus sudaryta komisija, kuri ir spręs, kam sumažinti 175 Lt sumą, o kam teks mokėti pagal nustatytąją normą. Taigi gali būti, jog daliai žmonių našta bus palengvinta. Be to, visi, turėjusieji 80 l talpos konteinerius, turėtų kreiptis į UAB „Valda“ dėl didesnio konteinerio. Tačiau ar žmogui jo reikia, jei ir mažojo nepripildo?.. Tai nei atliekų tvarkytojams, nei valdžiai neįdomu.