
Gruodžio 18 dieną Rietavo savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės paramos komiteto posėdyje virė karštos diskusijos dėl viename rajono laikraščių išspausdinto straipsnio apie odontologės Oksanos Šafaruk darbą. Paviešinti faktai inicijavo Savivaldybės administracijos darbo grupės sudarymą dėl VšĮ „Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro“ (PSPC) odontologės O. Šafaruk veiksmų. Komitetui pasiaiškinti turėjo ir VšĮ „Rietavo PSPC“ vyr. gydytoja Birutė Kerpienė.
Patvirtino faktų teisingumą
Penkių asmenų darbo grupė (pirmininkas – Savivaldybės tarybos narys, Sveikatos ir socialinės paramos komiteto pirmininkas Jonas Rekašius, Savivaldybės kontrolierė Janina Gedminienė, tarybos narys Povilas Batavičius, Savivaldybės administracijos Sveikatos, socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vyr. specialistė Sandra Rėkašienė bei Savivaldybės centralizuotos vidaus audito tarnybos vedėja Rėda Pučinskienė) parengė 11 lapų išvadą, kurią pristatė posėdyje.
Darbo grupė nustatė, kad pati gydytoja odontologė O. Šafaruk patvirtino publikacijoje pateiktų faktų teisingumą: pacientai, turintys talonus su nurodytu atvykimo laiku, neretai priversti priėmimo pas gydytoją laukti po kelias valandas. Talonai tęstiniam gydymui išduodami arba po trijų mėnesių, arba pacientas, (jei nori gauti naują taloną greičiau), vėl turi laukti eilėje registratūroje. Gydytoja patvirtino, kad yra buvę atvejų, jog jos darbo valandų metu pacientai buvo priimami privačiai (susimokėję už paslaugą).
Darbo grupės nariai pastebėjo, kad VšĮ „Rietavo PSPC“ netinkamai parengta registravimosi pas gydytoją odontologą tvarka.
Reikia atkaklumo
Darbo grupė ištyrė, kad gydytoja O. Šafaruk kiekvieną darbo dieną (išskyrus antradienį) priima vidutiniškai po aštuonis pacientus: du su talonais, gautais registratūroje, penkis – tęstiniam gydymui ir viena laisva vieta paliekama nenumatytam atvejui (pvz., pacientui su skaudančiu dantimi). Antradieniais gydytoja suaugusiųjų nepriimanti, dirbanti tik su vaikais. Visi kiti privalo atvykti pirmadienį, anksti ryte, ir tikėtis, kad pasiseks. Mat kiekvieną pirmadienį išduodami tik šeši talonai. Tad, jei atvykote septintas, teks laukti kito pirmadienio.
Komiteto nariai tikino matę besibūriuojančius žmones net nuo penkių ryto tam, kad užsiimtų eilę. Buvę atvejų, kai pacientai net praleidžia naktį automobilyje, šalia gydymo įstaigos. Taigi norintiesiems susitvarkyti dantis reikia nemažai atkaklumo.
Darbo grupė taip pat analizavo gydytojos darbo krūvį. Pagal patvirtintą LR sveikatos apsaugos ministro įsakymą vienas gydytojas odontologas maksimaliai gali aptarnauti 4 500 gyventojų. Rietavo PSPC šiuo metu patvirtintas vienas gydytojo odontologo etatas, nors registruota tik 2 300 gyventojų.
Aiškinosi komiteto nariams
Rietavo PSPC vyr. gydytoja B. Kerpienė aiškino komiteto nariams, kad Sveikatos ministerijos nustatyti krūviai vienam gydytojui labai dideli, nuolat keičiasi dokumentų įforminimas, kuris taip pat atima nemažai laiko. „Darbą ištęsia popierizmas. Jei žmogui skiriama 20 minučių, tai pusantros valandos – dokumentų pildymui“, – guodėsi B. Kerpienė. Ji minėjo, kad mediko darbe būna nenumatytų atvejų, kai pacientai alpsta arba ateina su pūlingais dantimis, o tai reikalauja papildomo laiko. Dėl to taip pat esą gali susidaryti eilės.
Vyr. gydytojos žiniomis, pacientų nusiskundimų dėl odontologės O. Šafaruk darbo kokybės nėra, ji dirba gerai, ja pasitiki daug pacientų. Tačiau vienam specialistui priimti visus norinčiuosius sunku. Vyr. gydytoja tikino, kad valstybinėje medicinos įstaigoje privati praktika negalima ir ji pati apie privačią odontologės veiklą iki šiol nieko nežinojusi.
Kaip padaryti neteisėtą situaciją teisėta?
Tarybos nario Povilo Batavičiaus supratimu – esminis nuogąstavimas, jog gydytoja ėmė pinigus už paslaugas darbo laiku, pasitvirtino. „Tai, kas buvo – buvo. Žmogus prisipažino klydęs, tačiau kaip patenkini gyventojus? Kaip padaryti neteisėtą situacija teisėta?“, – svarstė P. Batavičius.
B. Kerpienė tikino bandysianti prašyti tarybos leidimo įsteigti toje pačioje gydymo įstaigoje UAB, veikiančią po darbo valandų. Norint įsirengti kabinetą kitose patalpose, reikėtų daug lėšų, brangi medicininė įranga, aukšti higienos reikalavimai, sudėtingas dokumentacijos pildymas. „Kadangi odontologo paslaugų poreikis yra didžiulis, galima būtų leisti gydytojai odontologei nuomotis iki šiol nenaudojamą įrangą, esančią kabinete ir dirbti po darbo valandų“, – siūlė vyr. gydytoja.
Rietavo savivaldybės mero Antano Černeckio tikinimu, jei taryba tokį leidimą ir duotų, privalu būtų skelbti viešą, laisvą ir atvirą konkursą. Laisvą odontologo kėdę ir įrangą, be abejo, galėtų išnuomoti specialistui, tačiau ar konkursinius reikalavimus atitiktų vienintelė gydytoja odontologė O. Šafaruk – neaišku… Gal atsirastų ir kitas specialistas, galintis darbuotis po darbo valandų?
Pasižadėjo pasikeisti
Rietavo PSPC vyr. gydytoja B. Kerpienė pažadėjo atsižvelgti į darbo grupės pastabas ir pakoreguoti pacientų registravimosi pas gydytoją odontologą tvarką, aiškiai reglamentuoti mokamas ir nemokamas paslaugas, o tęstiniam gydymui išduoti taloną odontologo kabinete, nereikalaujant registruotis iš naujo.
Taip pat vyr. gydytoja pažadėjo užtikrinti, kad gydytojas odontologas poliklinikos patalpose darbo metu neužsiimtų privačia praktika. Gydytojos vertimąsi privačia praktika be reikiamų dokumentų ir už gaunamas pajamas nemokėjus mokesčių valstybei, atrodo, bus atpirkęs nuoširdus prisipažinimas ir bendradarbiavimas atliekant tyrimą.