Penktadienį Plungėje lankėsi Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė ir jos pavaduotoja Gražina Belian. Į susitikimą su jomis buvo pakviesti Savivaldybės administracijos atstovai, mokyklų vadovai, pedagogai, Visuomenės sveikatos biuro darbuotojai, jaunimo organizacijų aktyvistai ir kiti. Diskutuota apie problemas, iškylančias dėl vis didėjančio psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo.
Meras Audrius Klišonis susirinkusiesiems priminė, kad prieš kelias savaites Plungės visuomenės sveikatos biuras rajono mokyklose atliko testus, padedančius nustatyti, kurių ugdytiniai vartoja narkotikus. „Plungė“ apie tai jau rašė, bet priminsime, jog psichoaktyviųjų medžiagų pėdsakų nerasta tik vienoje miesto mokykloje, jų aptikta ir didžiosiose kaimo vietovių mokymo įstaigose.
„Visų mokyklų vadovai leido atlikti tyrimus. Nors aš ir nebūčiau supratęs, jei kažkuris būtų tai uždraudęs. Rezultatai verčiantys suklusti, todėl ir kreipėmės į departamentą, kad padėtų suvaldyti problemą. Juolab kad ji liečia brangiausią mūsų turtą – vaikus“, – susitikimo pradžioje kalbėjo A. Klišonis.
Anot departamento vadovės I. Juozapavičienės, tenka pripažinti, kad nėra universalios psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos, nėra ir stebuklingų būdų įveikti tą problemą. „Jei tik tokių būtų, mes juos taikytume ir problemos neliktų“, – sakė direktorė.
Dar 2012 metais buvo atlikta moksleivių apklausa, kuri parodė, kad narkotikų prevencijos priemonės yra kur kas efektyvesnės nei kontrolė. Mokiniai palankiau vertino prieš narkotikų vartojimą nukreiptas akcijas, konkursus, kitus renginius nei sumanymus registruoti į mokyklą ateinančius pašalinius asmenis, organizuoti mokytojų ir mokinių budėjimą ar įrengti stebėjimo kameras.
Kaip kalbėjo departamento vadovė, gerai, kad kone visų šalies mokymo įstaigų (94 proc.) vidaus tvarkos taisyklėse yra aiškiai nurodyti draudimai vartoti psichoaktyviąsias medžiagas. Su tuo susijusius punktus nemaža dalis mokyklų (70 proc.) yra įtraukusios ir į sutartis, kurias sudaro su mokiniais ir jų tėvais.
„Narkotikų vartojimas – ne vieno asmens ar mokyklos, o visos visuomenės problema. Užtat būtina ją viešinti ir ieškoti jos sprendimo būdų. Nes kai paviešinama, visi jaučiasi labiau kontroliuojami ir atsakingesni“, – įsitikinusi I. Juozapavičienė. Na, o jei mokyklos aplinkoje aptinkama narkotikų pėdsakų, dar reikėtų ir teisėsaugą informuoti.
Kalbėta ir apie žmogaus organizmo terpių testavimą. Pasak departamento direktorės, vaistinėse galima įsigyti specialių testų, parodančių, ar asmuo vartojo psichoaktyviųjų medžiagų, ar ne. „Taip, įsigyti juos gali kiekvienas, tačiau analizuojant testo rezultatus reikėtų kreiptis į specialistą, nes teigiamą rezultatą – kad organizme yra narkotikų pėdsakų – galite išvysti ir po tam tikrų vaistų vartojimo“, – aiškino I. Juozapavičienė.
Departamento vadovės teigimu, geriausia, kai problema pastebima ir čiumpama laiku, kol vaikas ar jaunuolis dar nespėjęs tapti priklausomas, kol turi galimybių pakeisti požiūrį. Beje, nustatyta: jei vaikas apie narkotikų daromą žalą sužino būtent iš savo tėvų, tai rizika, kad jis taps narkomanu, sumažėja 50 proc. Tačiau nustatyta ir tai, kad Lietuvoje tėvai su vaikais ta tema šnekasi retai ir mažai.