Praėjusių metų lapkritį plungiškius pasiekė žinia, kad Teisingumo ministerijai pavaldi Lietuvos kalėjimų tarnyba Plungėje ketina steigti Pusiaukelės namus – įstaigą, kurioje apsigyvens laisvės atėmimo bausmes bebaigiantys atlikti nuteistieji. Kilus ažiotažui miesto gyventojai buvo pakviesti į susitikimą, tik naudos iš to jokios. Klausimų būta daugiau nei atsakymų. Prieš gerą pusmetį rajono meras informavo, kad pastate kažkas vyksta, bet nuteistieji dar neapgyvendinti. „Štilis“ – iki šiol.
Skaitytojams priminsime, kad tokia įstaiga Plungėje turėtų atsirasti Lentpjūvės gatvės 10-uoju numeriu pažymėtame pastate. Jo įsigijimas atsiėjo 520 tūkst. eurų. Pirkimo sandoris buvo sudarytas su privačiu asmeniu, nes Plungės rajono savivaldybė nurodė neturinti patalpų, tinkančių Pusiaukelės namams. Kalėjimų tarnybos interneto svetainėje galima rasti informaciją, jog tokie namai jau veikia Vilniuje, Pravieniškėse, Kaune, Alytuje, Marijampolėje, Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje. Iš viso įkurtos 192 vietos. Ten pat juodu ant balto parašyta, kad Pusiaukelės namų atidarymas šiais metais numatytas ir Plungėje, bus įsteigtos 28 vietos.
Sakoma, kad prieš vėją nepapūsi, taip ir prieš kažkieno priimtus sprendimus, kurie suinteresuotoms grupėms pateikiamas kaip faktas. Būtent dėl to plungiškius labiausiai piktino ir ne mažiau stebino, kad apie tokius planus niekas nekalbėjo ir juo labiau net nuomonės neklausė.
Dar praėjusiais metais vykusiame susitikime Kalėjimų tarnybos atstovai gyventojams sakė, jog apgyvendinti nuteistieji visuomenei grėsmės nekels, privalės dirbti, bus stebimi ir pan. Bet visai neseniai viešai paskelbta informacija, kad į Pusiaukelės namus negrįžo ir slapstosi nuteistasis, tad tokiais pažadais pradedi rimtai abejoti. Dar daugiau abejonių dėl saugumo kelia ir faktas, kad bėglys buvo nuteistas už jaunos moters žmogžudystę. Beje, giliau pasikapsčius interneto platybėse galima rasti ne vieną atvejį, kai iš Pusiaukelės namų nuteistieji
pasprukdavo tiesiog perlipę tvorą.
Beveik prieš metus vykusio susitikimo metu plungiškiams buvo nušvitęs mažas vilties spindulėlis, jog Kalėjimų tarnybos įsigytas pastatas – administracinės paskirties. Tad, norint čia apgyvendinti nuteistuosius, būtina paskirtį pakeisti į gyvenamąją. O tokiu atveju jau yra būtinas gyventojų sutikimas. Tiesa, tas vilties spindulėlis švietė neilgai. Vasarį Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis informavo, kad niekur nėra apibrėžta, kokios paskirties patalpose turi būti Pusiaukelės namai.
Praėjo pusė metų, visur mirtina tyla. Tad vėl domėjomės, gal Kalėjimų tarnyba persigalvojo ir atsisakė planų Plungėje steigti Pusiaukelės namus.
Deja, kol straipsnis buvo ruošiamas spausdinti, atsakymų į rūpimus klausimus iš Kalėjimų tarnybos nesulaukėme.
O rajono vadovas paaiškino: „Kiek man žinoma, jie susidūrė su procesinėmis problemomis. Nes vykstant visokioms pertvarkoms ne viskas įregistruota Registrų centre. Kol tai nebus padaryta – visiškas „štilis“. Žinau, kad nuteistieji dar neapgyvendinti.“ Pasak mero, žinant, kokiais tempais darbas vyksta Registrų centre, kyla rimtų abejonių, kad šiais metais įvyks Pusiaukelės namų atidarymas.
Vadinasi, bent jau šiais metais vadinamojo kareivinių kvartalo gyventojai gyvens ir miegos ramiai. O, žiūrėk, po rinkimų gal kas ir pasikeis. Juk jau įprasta, kad kiekviena nauja valdžia savo pirmtakų pradėtas reformas daro iš naujo.