Kas kiek laiko Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdžiuose politikams pateikiama informacija apie socialinio draudimo situaciją mūsų rajone. Tokia informacija išklausyta ir liepos pabaigoje sušauktame posėdyje.
Su socialinio draudimo situacija Plungės rajone tarybos narius supažindino Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (VSDFV) Mažeikių skyriaus direktoriaus pavaduotoja Nijolė Sutkienė.
Plungės rajono savivaldybėje apdraustųjų skaičius siekia 11 496, Rietavo savivaldybėje – 1 906. Lyginant praėjusių ir šių metų pirmojo ketvirčio duomenis, matomas šioks toks padidėjimas, tačiau, žiūrint į visą VSDFV Mažeikių skyriaus aptarnaujamą zoną, apdraustųjų skaičius mažesnis. Tiek Plungėje, tiek Rietave pastebimas ir draudėjų skaičiaus padidėjimas.
Kaip sakė N. Sutkienė, draudėjų skaičius daugiausia išaugo dėl to, kad padaugėjo smulkiojo verslo.
Lyginant šių ir praėjusių metų tuos pačius laikotarpius, biudžetinių įstaigų mūsų rajone sumažėjo.
Kalbėdama apie vidutinį darbo užmokestį specialistė atkreipė dėmesį, kad, lyginant su kitais rajonais, Plungėje jis nėra didelis. Plungiškių gaunamas vidutinis atlyginimas yra didesnis nei Telšiuose, bet mažesnis nei Rietave. Plungę aplenkė Mažeikių ir Akmenės rajonai.
Didžiausią darbo užmokestį Plungėje moka uždaroji akcinė bendrovė „Litnaglis“, o Rietave – UAB „Plungės lagūna“.
„Verslas yra verslas, įmonės įmonėmis, bet neapsieiname be bankrotų. Su bankrotu ir restruktūrizacija susiduriame kasdien“, – pabrėžė viešnia.
N. Sutkienės teigimu, skyrius savo apskaitoje nuolat turi daugiau kaip 100 bankrutuojančių įmonių. Plungės savivaldybėje šiuo metu yra 22 bankrutuojančios įmonės, Rietavo – 2. Plungėje restruktūrizuojamos dvi įmonės. Mūsų rajone kiekvienais metais būna vidutiniškai 27–28 bankrutuojančios įmonės.
2018 metų pirmąjį ketvirtį „Sodra“ surinko 40 977 000 eurų, šiemet per tą patį laikotarpį – 32 439 000 eurų. Tačiau, kaip pastebėjo pranešėja, šis sumažėjimas nereiškia, kad surinkta mažiau – tai lemia mokestinės bazės pasikeitimas.
„Praėjusius metus pabaigėme su minusiniu balansu. Tačiau po teisės aktų pakeitimų „Sodros“ biudžetas yra papildomas iš valstybės biudžeto. Lėšos skiriamos pagrindinei bazinės pensijos daliai išmokėti. Per pirmąjį ketvirtį išmokų iš „Sodros“ biudžeto išmokėta 27 501 euras ir 33 mln. eurų iš valstybės biudžeto. Apie 70 proc. išmokų sudaro įvairios pensijos, 27 proc. – ligos ir motinystės išmokos, 3 proc. – išmokos dėl nelaimingų atsitikimų.
Kalbėdama apie vidutinę pensiją N. Sutkienė sakė, jog VSDFV Mažeikių skyriaus aptarnaujamoje teritorijoje ji nesiekia Lietuvos vidutinės pensijos (344,14 euro). Didžiausias pensijas gauna Akmenės rajono gyventojai. Anot specialistės, sugriežtėjus netekto darbingumo nustatymo tvarkai, sumažėjo ir netekto darbingumo pensijų išmokos.
Per pirmąjį šių metų pusmetį Plungės rajono gydymo įstaigos išdavė 20 528 nedarbingumo pažymėjimus. Daugiausia jų – 7 159 – išduota Plungės sveikatos centre. Viena sritis, kurioje VSDFV Mažeikių skyriaus aptarnaujami rajonai aplenkia net didžiuosius miestus, – profesinės ligos. Tiesa, Plungės rajone nustatytos tik du profesinės ligos atvejai. Dėl nelaimingų atsitikimų darbe, pakeliui į darbą ar iš darbo Mažeikių skyriaus aptarnaujamoje zonoje pirmauja Plungė.