Pirmadienį nedidelis Šarnelės kaimas Žemaičių Kalvarijos seniūnijoje tapo traukos epicentru, sulaukęs ne tik vietinės valdžios, bet ir šalies aukščiausių pareigūnų dėmesio. Čia atvyko ir nemažai žydų bendruomenės (ne tik iš Lietuvos) atstovų. Visus sukvietė išskirtinis įvykis: Šarnelėje atidengtas stulpelis, ženklinantis Pasaulio tautų teisuolių atminimą, ir surengtos tokio paties pavadinimo suteikimo gatvei iškilmės. Tokia gatvė – vienintelė Lietuvoje, ir jos reikšmė nuo šiol – istorinė, žyminti žmonių neabejingumą, vienybę ir pasiaukojimą gelbstint kitų gyvybes.
Šarnelės Teisuoliai
Pasaulio tautų teisuolis – tai garbės vardas, kurį suteikia Izraelio valstybė kitų šalių piliečiams, gelbėjusiems holokausto aukas. Šarnelėje, pasirodo, būta žmonių, kuriems šis garbingas vardas suteiktas. Tai Juozas ir Bronislava Straupiai, Juozas ir Adolfina Kerpauskai, Boleslovas ir Ona Stulpinai. Šie žmonės išgelbėjo devynias šeimas (iš viso 26 žmones) nuo mirties rizikuodami savo ir savo šeimos narių gyvybėmis.
Šarneliškių pavardės nuo šiol iškaltos amžiams ant paminklinio akmens, stovinčio pakelėje, greta gatvės, vedančios į jų kadaise gyventas sodybas. Ir ta gatvė, turėjusi Gilijos pavadinimą, dabar bus vadinama kitaip – Pasaulio Tautų Teisuolių. Toks istorijos įamžinimas – bendras vietinių gyventojų sprendimas, rodantis pagarbą Šarnelėje gyvenusių žmonių parodytai drąsai gelbėti žydus nuo mirties. Idėją įgyvendinti padėjo Vidmanto Jonikos labdaros ir paramos fondas.
Daug garbių svečių
Renginys, kaip minėta, sulaukė dėmesio. Ta proga į Šarnelę atvyko Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Seimo narys, Šarnelės kaimo garbės pilietis Jonas Varkalys, krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus, Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Izraelio ambasados, Tautinių mažumų departamento atstovai, būrys svečių iš Izraelio ir kt.
Kai Izraelio ambasados atstovė Adi Cohen-Hazanov papasakojo, kaip šarneliškiai gelbėjo žydus ir kad Straupių sodyboje, tiksliau – jų vištidėje įrengtame bunkeryje, žydai ne tik slėpėsi, bet ir naujagimės susilaukė, salėje buvusi Pasaulio tautų teisuolių Stulpinų dukra Jadvyga Blažienė visiems susirinkusiesiems pranešė, jog ta naujagimė – 1942 metais gimusi Izra Blataitė – yra čia. Tada ir pati Izra angliškai ištarė: „Aš esu tas kūdikis!“ Ji – viena iš 26 išgelbėtųjų žydų, gyva tų laikų įvykių liudytoja, gimusi Straupių slėptuvėje, paskui kaip pamestinukė augusi daugiavaikėje Stulpinų šeimoje. Šiuo metu Izra gyvena Izraelyje, na, o Šarnelėje ji buvo sutikta šiltais plojimais (plačiau apie tai, kaip Straupiai ir kiti šarneliškiai gelbėjo žydus – viename iš artimiausių „Plungės“ numerių).
„Nėra žodžių apsakyti, kaip aš jaučiuosi šiandien. Po viso šito, ką išgyvenau, stengiausi auklėti savo vaikus, o jie savo vaikus, būti gerais žmonėmis. Šventas atminimas mūsų gelbėtojams“, – graudindamasi sakė viešnia.
„Geras jausmas, kai kartu su dideliu būriu žmonių padarai, kas iš tiesų yra gera ir teisinga. Atrodo, čia neypatinga vieta, bet vietą ypatingą padaro žmonės savo darbais, idėjomis, lūkesčiais“, – pabrėžė meras A. Klišonis, negailėdamas padėkos žodžių šarneliškiams už jų bendrą sprendimą tokia forma pagerbti savo bendruomenės Teisuolius.
Valstybės pagrindas – išlikti žmonėmis
Išlikę duomenys byloja, kad daugiau kaip 2 300 šeimų Lietuvoje išgelbėjo apie 3 000 žydų. Jad Vašem institutas Jeruzalėje šiuo metu yra pripažinęs 917 mūsų šalies piliečių Pasaulio tautų teisuoliais. Lietuvoje Žūvančių gelbėjimo kryžiais už žydų gelbėjimą apdovanoti 1 556 asmenys.
„Tai nėra maži skaičiai, ypač nedideliam kraštui. Pasaulio tautų teisuolių duomenų suvestinėje Lietuva, įvertinant gyventojų skaičių, yra antra Europoje, po Nyderlandų.
Pasaulio tautų teisuolių medalyje yra įrašas „Išgelbėjęs vieną gyvybę – išgelbėjai visą pasaulį“. Tai nuoroda į Babilono Talmudą, kuriame rašoma: „…tas, kuris sunaikina vieną sielą, laikoma lyg sunaikintų visą pasaulį, o tas, kuris išgelbsti vieną Izraelio sielą, tarsi išgelbėtų visą pasaulį.“ Naikinimas ir gelbėjimas minimi kartu. Gelbėjimas – tarsi nuolatinis būdravimas, nepailstanti apsauga nuo naikinimo. Pastanga, dėl kurios vis dar esame. Esame žmonės.
Šiandien Šarnelėje turėjome progą prisiminti ir iš visos širdies padėkoti tiems, kurie patys, kurių šeimos ir artimieji tais tragiškais laikais prisidėjo prie gelbėjimo savo draugų, artimųjų, kaimynų ar visai nepažįstamų žmonių.
Esu įsitikinusi, kad valstybės pagrindą sudaro ne galia ar gerovė, o piliečių sąmoningas apsisprendimas visada išlikti žmonėmis. Iškilus reikalui, drąsiai ir pasiaukojamai ginti savo vertybes“, – kreipdamasi į renginio dalyvius kalbėjo Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen.
Dėkojo už sektiną pavyzdį
F. Kukliansky šarneliškiams dėkojo visos Lietuvos žydų bendruomenės vardu ir vylėsi, jog mūsiškių pavyzdys bus užkrečiamas – gal pagaliau bus pastatytas nacionalinis paminklas holokausto aukoms ir jų gelbėtojams atminti.
Tautinių mažumų departamento direktorė Vida Montvydaitė taip pat pasidžiaugė, kad Šarnelės kaimo žmonių sprendimas taip įamžinti žydų gelbėtojus gali būti pavyzdžiu kitiems: „Mažo kaimelio žmonės rodo pavyzdį didmiesčiams, kas yra tikrumas ir vertybės.“ Padėkos raštus ji įteikė Pasaulio Tautų Teisuolių gatvėje gyvenantiems poeto Vytauto Mačernio giminės palikuonims Vytautui ir Aurelijai Mačerniams, Žemaičių Kalvarijos seniūnui Liudui Griciui, Šarnelės bendruomenės pirmininkei Rimai Jokubauskienei ir šarneliškiui V. Jonikai.
Pagarba salvėmis
Pasaulio Tautų Teisuolių gatvės atidarymo ir atminimo ženklo atidengimo ceremoniją lydėjo šūvių aidas. Pagarbą Pasaulio tautų teisuoliams atidavė Mažeikių 801-osios kuopos garbės sargybos šauliai. Šarnelės dangų sudrebino salvės už žmoniškumą, drąsą ir pasiaukojimą.