Sąvartynus jau turim! Žiurkių betrūksta…

Parašė: Daiva GERIKIENĖ 2020-11-26

Ar sulauksime tos dienos, kai mūsų miestas išsivaduos nuo šiukšlių? Šiandien tai atrodo neįgyvendinama misija. Ypač kai nuolatos tenka sulaukti plungiškių pastabų dėl mieste, neretai ir rajone, augančių atliekų krūvų ir taip besiformuojančių naujų sąvartynų. Norintys ir gebantys tvarkingai gyventi žmonės pyksta ant atliekų surinkėjų, kad jie laiku nevykdo įsipareigojimų, o ir patiems gyventojams negailima karčių žodžių – juk kas kitas, jei ne patys plungiškiai, išaugina tas šiukšlių krūvas? Sąmoningumo mums dar labai trūksta – neretai švystelėti maišą į arčiau laiptinės išdygusį šiukšlyną yra kur kas paprasčiau, nei nunešti jį į tam skirtą konteinerį. O kai tokių nevalų netrūksta, tai ir naujų sąvartynų mieste randasi lyg grybų po lietaus.
Praėjusią savaitę redakcijos paštą pasiekė itin vaizdinga nuotrauka iš vieno V. Mačernio gatvės daugiabučių kvartalo. Šalia 5-ojo namo stūkso didžiausias sąvartynas. Jame – visokio „gėrio“: seni baldai, mediniai langų rėmai, šaldytuvas, čiužinys, remonto atliekos, nugenėtų medžių šakos ir krūva lapų. Visa tai papildo maišai su buitinėmis atliekomis. Dauguma jų jau suplyšę, praardyti, taigi visas turinys pasklidęs aplinkui… Sąvartynas mieste – ne kaip kitaip! Taigi visko apstu, žiurkių ir betrūksta.
Visa ši atliekų krūva – lopšelio-darželio „Pasaka“ kaimynystėje. Matydami tokį vaizdą mažieji plungiškiai tikrai nėra mokomi gero pavyzdžio, priešingai, sukurtas šiukšlynas tarsi leidžia suprasti, kad tai… normalu, kad rūšiuoti atliekas ir jas tvarkyti tikrai nebūtina.
„Gal jūs padėsit sutvarkyti“, – eidama pro šalį tarsteli viena moteris, pamačiusi prie atliekų krūvos žurnalistus. Panašių gyventojų prašymų sulaukėme ir nuvykę prie kito, ne mažiau įspūdingo sąvartyno, esančio V. Mačernio gatvėje, šalia parduotuvės „Grūstė“.
Tikrai šiukšlių neišvešime, tačiau paskleisti žinią, kad tvarkos mūsų mieste trūksta, – galime. Štai ir apie išaugusį sąvartyną redakciją informavusi Vaida Sodienė mano, kad tik viešumas ir žmonių baimė būti pastebėtiems, kai savo atliekomis augina šią krūvą, gali duoti pokyčių. „Prieš geras tris savaites išvežus senuosius konteinerius žmonės čia pradėjo nešti buitines šiukšles. Šiaip nauji konteineriai yra prieinami visiems, tačiau, nepaisant to, sąvartynas atsirado. Šioje vietoje žmonės visada sukraudavo senus baldus, kai būdavo paskelbiama apie stambiagabaričių atliekų surinkimą“, – komentavo moteris. Jos manymu, esamą situaciją galėtų pataisyti tik žinia, kad teritorija stebima vaizdo kameromis – esą grėsmė būti atpažintiems nederamai besielgiant gali pristabdyti neatsakingai besielgiančius šiukšlintojus.
Tiesa, minėtoji plungiškė atliekų surinkėjos – UAB „Valda“ – šį kartą nekaltino, priešingai, pastebėjo, jog atliekas iš naujosios aikštelės ji išvežanti. Ir Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) direktorius Vidimantas Domarkas buvo pasirengęs nežerti kritikos šiai bendrovei.


„Šį kartą tikrai būsiu „Valdos“ pusėje“, – griežtai nukirto direktorius, kai paprašėme pakomentuoti mūsų aprašomą sąvartyną mieste. „Užtenka žaisti! Kas šiukšles ten sukrauna? Ar jas iš kito rajono atveža? Patys šio kvartalo gyventojai taip elgiasi. Patys nešame, o paskui patys pykstame, kad niekas to šiukšlyno nesutvarko“, – kalbėjo V. Domarkas.
Direktorius tikino, jog ši krūva prie V. Mačernio daugiabučių atsirado prieš geras porą savaičių. Jis teigė, jog yra užsiminęs „Valdai“, kad tikslinga būtų nufotografuoti tą vietą, iš kurios išgabena stambiagabarites atliekas – tai būtų įrodymas, kad paslauga atlikta. „Šiais metais ši bendrovė surinko apie 200 tonų stambiagabaričių atliekų. Tai beprotiški skaičiai, lyginant su ankstesniais metais. Aišku, ne viskas vyksta sklandžiai, tačiau juk tai nereiškia, kad prie paliktų didžiųjų atliekų reikia krauti kitas“, – pabrėžė TRATC-o vadovas.
V. Domarkas nemano, kad šiuo atveju „Valda“ turi imtis iniciatyvos panaikinti atsiradusį sąvartyną. „Reikia pagaliau priimti sprendimą, jog už tokius dalykus atsakomybę turi prisiimti patys gyventojai, taigi už bešeimininkių atliekų sutvarkymą pinigus reikia išieškoti iš daugiabučių namų gyventojų“, – problemos sprendimą pasiūlė jis.
Beje, direktorius turi matymą, kaip reiktų spręsti „niekieno“ šiukšlių išvežimą. Esą būtų tikslinga pirkti paslaugą, kai būtų suformuota konkreti brigada, turinti reikalingą transportą, kelis darbininkus, kurie kiekvieną darbo dieną „siautėtų“ po Plungę ir tvarkytų ne vietoje išmestas šiukšles. TRATC-o vadovo skaičiavimu, tokia paslauga metams atsieitų apie 70 tūkst. eurų, o ir gyventojai esą finansinės naštos didelės nepajustų – už atliekų tvarkymą tektų sumokėti 2–4 eurais daugiau.
„Kas sutvarkys sąvartyną V. Mačernio gatvėje? Už bešeimininkių atliekų sutvarkymą yra atsakinga Savivaldybė. Jei ta teritorija priklauso daugiabučių bendrijai, tai ši turėtų imtis iniciatyvos, o jei viešosios erdvės – miesto seniūnija“, – nutęsė V. Domarkas.
Su tokia pastaba greičiausiai nesutiktų Plungės seniūnė Dangirutė Jurkuvienė. Miesto šeimininkė ne kartą yra išsakiusi griežtas pastabas dėl atliekų išvežimo tvarkos ir požiūrio į tai. „Žiūrint iš seniūnijos pozicijų, mums tikrai yra gėda už kai kuriuos mūsų kolegas, – kalbėjo D. Jurkuvienė. – Kai Dariaus ir Girėno gatvėje „Valda“ išvežė stambiagabarites atliekas, mes ilgai laukėme, kol galų gale patys sutvarkėme ir išvežėme ten paliktas mažesnes atliekas, nors tai daryti mums nepriklauso. Kitur tikrai nevešime.“
Kantrybe apsišarvuoti turi ir prūsališkiai. Į redakciją paskambinęs Mindaugas pyko, jog juos „Valda“ visiškai pamiršo. „Nuo vasaros pabaigos niekas neištuština naujųjų konteinerių. Viskas perpildyta, šiukšlės metamos tiesiog į aikštelę. Apie stambiagabarites atliekas išvis nėra ko kalbėti. Mėnuo su viršum, kai viskas yra sukrauta ir palikta. Štai dabar net ir padangų atsirado! Čia žmonės, aišku, elgiasi nesąmoningai, bet ir „Valda“ melagiai – kiek galime laukti?! Nebeturime kur dėti šiukšlių“, – piktinosi vyriškis.
Taigi tema – išties neišsemiama ir labai opi. Ar išgirs šias žmonių pastabas Savivaldybė? Atliekų tvarkymo klausimais Savivaldybėje kalbėta vakar. Apie priimtus ar nepriimtus sprendimus – kitame „Plungės“ numeryje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

 1. Pelėda parašė:

  Šiame straipsnyje yra netiesos dėl šio „sąvartyno“. Prieš išvežant senuosius konteinerius, konteineriai buvo pilni atliekų ir gyventojai neturėdami kur dėti šiukšles, dėjo atliekas šalia perpildytų konteinerių. O kai atvažiavo išvežti senuosius konteinerius, juos išvežė, bet šalia sudėtų atliekų maišelių nevežė. Na, aišku, negalima toleruotų tų gyventojų, kurie sukrovė stambiagabaritines atliekas.
  Na, o apie dabar esančius naujuosius požeminius konteinerius irgi dedami atliekų maišeliai, nes atliekos išvežamos nepastoviai. O kur dėti atneštą atliekų maišelį, jei konteineris jau pilnas, dangtis nebeužsidaro, dedamos atliekos šalia.
  Ir šiuo metu, kai rašau komentarą, jau kai kurie konteineriai yra perpildyti, žiūrėsim kada ištuštins, o paskui bus rašoma, kad perdirbimui trūksta atliekų.
  Išvada tokia, kad su atliekų tvarkymu Plungėje trūksta tvarkos ir gyventojams, bet didžioji kaltė, tai atliekų surinkėjams.

 2. Pelėda parašė:

  Sveiki,
  šiandien lapkričio 29 d. vakaras (sekmadienio).
  Pažiūrėkite kas darosi prie naujųjų konteinerių ( šiame straipsnyje vadinamo „sąvartyno“)
  Konteineriai pilni, šiukšlių maišai dedami šalia konteinerių.
  O kur dėti? Mokam už atliekų išvežimą, o atliekos neišvežamos. Paskui dejuojama, kad įrenginiai dideli, trūksta atliekų įrenginių darbui.
  Tegu ponas Domarkas ir toliau sako, kad „Valda“ gerai atliekas veža.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Ačiū (0)

Jei šią akimirką skaitote šias eilutes, vadinasi, ir šiemet savo žinių šaltiniu pasirinkote mus – laikraštį […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Artėja gražiausios metų šventės. Ar karantinas pakeitė Jūsų planus?

Loading ... Loading ...
Archyvas
next
prev

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,