Penkiolika metų Arūnas ir Galina Brazdeikiai turi sodybą Karklėnų kaimo nuošalyje. Vienkiemis prie pat miško, tad šeimininkai dažnai mato aplink besisukinėjančias stirnas, lapes ir gerves. Vasario 19-ąją žvilgtelėjusi pro langą moteris pamatė iš miško išėjusius vilkus. Pilkiai lyg niekur nieko artėjo prie namų, kur kieme lakstė šeimos numylėtinė Vega. Išsigandusi, kad laukiniai žvėrys nenuskriaustų šuns, šeimininkė čiupo šepetį ir nuginė kovingai nusiteikusius svečius.
Kaip pasakojo A. Brazdeikis, buvo be dešimties minučių pirma valanda dienos, kai jo žmona, gamindama pietus, pro langą pamatė atbėgančius vilkus. Čiupusi telefoną moteris nufotografavo pilkius ir puolė į kiemą ieškoti augintinės. Išbėgdama nusitvėrė pirmą po ranka pasitaikiusį „ginklą“ – šepetį. Į žmogaus šauksmus plėšrūnai sureagavo, tačiau didelio išgąsčio nerodė. Abu ramiai lyg niekur nieko apsisuko ir nuėjo link miško. O štai Vega, išgirdusi šeimininkę, iš voljero, į kurį įbėgo išsigandusi vilkų, greitai spruko į namą.
A. Brazdeikis tuo metu buvo darbe. Žmona jam paskambino ir papasakojo, kokį nuotykį išgyveno. Visą įvykį užfiksavo sodyboje įrengtos vaizdo kameros. Filmuotoje medžiagoje aiškiai matyti, kaip užuodusi pavojų namų sargė pradeda blaškytis po kiemą. „Vyksta darbai, kieme daug statybinių medžiagų, Vega tupėjo kažkur tarp jų ir, matyt, ne iš karto pamatė vilkus. Vieni kitus užuodė tuo pačiu metu – šuo išsigandęs puolė į voljerą, o vilkai – link jo. Vejami žmonos, plėšrūnai nerodė nei agresijos, nei baimės, tarsi būtų įpratę prie žmonių. Vaizdas – lyg matytum zoologijos sode vaikštinėjančius vilkus“, – pasakojo karklėniškis.
Vyras kalbėjo, kad niekada anksčiau prie sodybos nebuvo aptikęs vilko pėdsakų ir kalbų, kad aplink kaimą jie sliūkinėtų, nebuvo girdėjęs. Prisiminė, kad prieš savaitę, važiuodamas mašina, iš tolo matė per kelią bėgantį žvėrį, pagalvojo, kad panašus į vilką, bet nebuvo tuo tikras.
Pilkiai, užsukę į karklėniškių vienkiemį, buvo stambūs, gerai įmitę. Šeimos augintinė Vega nemaža – sveria maždaug 60 kilogramų, bet, pasak A. Brazdeikio, miško gyventojai atrodė dvigubai už ją didesni.
Vyras neslėpė, kad augintinę nuo aštriadančių išgelbėjusi žmona išsigando tik po visko, kai suvokė, kas iš tikrųjų įvyko. „Vakarais, sutemus, dabar jau bus nejauku išeiti į kiemą, daugiau žvalgysimės“, – atviravo vienkiemo gyventojas.
Šunys vilkams – lengvas grobis…
Atvejai, kai vilkai naktimis drąsiai sukinėjasi aplink sodybas, nėra labai reti. Ruošdami straipsnio medžiagą aptikome informacijos, kad prieš kelerius metus plėšrūnai Šakių rajono apylinkėse sudraskė daugiau nei dvidešimt šunų. Nuo jų kentėjo keturkojai Vilkaviškio, Klaipėdos rajonuose. Visais tais atvejais pilkiai į prijaukintus gentainius nusitaikydavo naktį. Bet, kaip matome iš įvykio Karklėnuose, miško sanitarai persikvalifikuoja į namų ūkio sanitarus, nebijančius lengvo grobio ieškoti net šviesiu paros metu.
…kaip ir avys
„Plungė“ praėjusiais metais ne kartą rašė apie keturkojų miško sanitarų antpuolius ganyklose. Jie ypač padažnėja laikotarpiu, kai vilkai moko medžioti jauniklius, o lengviausias grobis – ūkiniai gyvūnai. Gaujos drasko jaunus galvijus ir avis. Priminsime, kad praėjusių metų lapkritį Virkšų kaime, Žemaičių Kalvarijos seniūnijoje, avių augintojas neteko trečdalio aptvare prie namo buvusios bandos. Vilkai papjovė daugiau nei trisdešimt švelniavilnių, antra tiek apdraskė, dėl ko nemaža dalis jų neišgyveno.
Statistika
Vilkų skaičius Lietuvos miškuose auga, kaip didėja ir jų daroma žala ūkiniams gyvūnams. Įvertinusi padėtį Aplinkos ministerija 2023–2024 metų medžioklės sezonui nustatė didesnį vilkų sumedžiojimo limitą – 341. Ankstesniu sezonu buvo leista nušauti 282 pilkius.
Aplinkos ministerijos svetainėje skelbiamais vasario 26 dienos duomenimis, šį sezoną nuo medžiotojų paleistų kulkų jau krito 270 vilkų. Plungės rajone – penki. Iš jų net du vasario mėnesį. Aštriadančių plėšrūnų patiesta ir aplinkinių rajonų miškuose: Mažeikių – 8, Kretingos – 8, Telšių – 4. Klaipėdos rajone ir miškingoje Rietavo savivaldybės teritorijoje nušauta po vieną pilkakailį.
Vilkų medžioklės sezonas prasideda spalio 15 dieną ir tęsiasi iki kovo 31-osios. Anksčiau jis nutraukiamas, kai išnaudojamas leistinas limitas.