Rietavo savivaldybės gyventojai amžinojo poilsio atgula Rietavo miesto, Tverų miestelio ir Medingėnų kapinėse, kurių priežiūra rūpinasi vietos seniūnijos. Neseniai gavę vienos rietaviškės skundą dėl pasenusio bendro naudojimo inventoriaus miesto kapinėse, nutarėme pasidomėti, su kokiomis problemomis, užtikrindami tvarką amžinojo poilsio vietose, susiduria seniūnijų vadovai.
Rietaviškiai nenori rūšiuoti
Prieš keletą metų seniūnija, tiesdama pagalbos ranką žmonėms, tvarkantiems artimųjų kapelius, Rietavo miesto kapinėse įrengė stendus su laistytuvais ir kibirais. Žmonės, ypač tie, kurie gyvena tolėliau, labai greitai įvertino patogumą: važiuodamas pro šalį, bet kada gali užsukti ir palaistyti gėles.
Nors iš pradžių ir buvo skeptikų, manančių, kad nemokamas inventorius greitai dings iš stendų, taip neatsitiko. Tiek prie rytinių, tiek prie pietinių kapinių vartų stenduose iki šiol kabo ir laistytuvai, ir kibirai. Deja, jie labai susidėvėję – plastmasė taip sutrūkinėjusi, kad dalis vandens išsilaisto pakeliui nuo vandens čiaupo iki kapavietės.
Paskambinę miesto šeimininkui Petrui Lengveniui, pasidomėjome: „Ar neplanuojama atnaujinti inventoriaus“?
Seniūnas sakė negavęs jokio nusiskundimo iš gyventojų, tad ir apie kiaurus laistytuvus išgirdęs pirmą kartą: „Ačiū, kad mus informavote. Nuvažiuosiu pats į vietą, apžiūrėsiu, kas ten negerai. Manau, kad nupirksime naujų laistytuvų, kibirų ir išspręsime problemą“, – žadėjo P. Lengvenis.
Naujausioje kapinių teritorijoje artimųjų amžinojo poilsio vietą prižiūrintiems žmonėms laistytuvus tenka pasiimti iš namų arba atsinešti iš senųjų kapinių. P. Lengvenis pažadėjo spręsti ir šį klausimą, tad artimiausiu laiku ir naujosiose kapinėse turėtų atsirasti bendram naudojimui skirtas inventorius.
„Seniūnija stengiasi užtikrinti tvarką kapinėse: pagal galimybes apipjauname žolę, išvežame žalienas. Norėtume, kad ir kapinių lankytojai elgtųsi atsakingiau – niekaip neišmokstame rūšiuoti. Negaliu sakyti, kad visiškai nerūšiuojame, bet vis tiek į komunalinėms atliekoms skirtus konteineriuos metamos žalienos, o žalienų aikštelėje randame žvakių įdėklų, senų vainikų, krepšelių. Dar blogiau, kai šiukšlės išmetamos tiesiog už tvoros. Pasitaiko net tokių atvejų, kai tvarkant kapavietę išardoma tvora, kad atsivežus žemių, nereikėtų toli jų nešti“, – pasakojo apie kai kurių rietaviškių ne visai deramą elgesį seniūnas P. Lengvenis.
Laistytuvai Medingėnuose dar nespėjo susidėvėti
Su panašiomis problemomis susiduria ir Medingėnų seniūnijos seniūnė Salomėja Čiesnienė: „Turime konteinerius komunalinėms atliekoms ir specialią vietą žalienoms, esame iškabinę informacines lenteles, kaip rūšiuoti šiukšles, bet… Pusė kapinių lankytojų gal ir rūšiuoja, kiti daro taip, kaip jiems patogiau“.
Pasak seniūnijos vadovės, tvarką medingėniškių amžinojo poilsio vietoje užtikrina kapinių prižiūrėtoja ir viena jai padedanti moteris, kuri privalo atidirbti valandas už gaunamą socialinę pašalpą. Žolę kapinių teritorijoje nušienauja seniūnijos darbuotojai.
Medingėnuose, kaip ir Rietavo kapinėse, įrengtas stendas su bendro naudojimo laistytuvais. Tiesa, tai padaryta tik praėjusiais metais, todėl inventorius, pasak S. Čiesnienės, dar nespėjo pasenti.
Šalia konteinerių – automobilių detalės ir statybinis laužas
Tverų seniūnas Antanas Zalepūgas pasakojo, kad šalia miestelio kapinių yra pastatytas specialus konteineris žalienoms – dauguma tveriškių laikosi nurodymo kitokių atliekų į jį nemesti. Tačiau ir šioje seniūnijoje pasitaiko „gudruolių“, kurie prie komunalinėms atliekoms skirtų konteinerių, esančių šalia kapinių, palieka automobilių detales, stambesnes atliekas ar net statybinį laužą. A. Zalepūgas sakė problemų dėl kapinių priežiūros neturįs, bet pasitaiko žmonių skundų, kad teritoriją šienaujantys seniūnijos darbuotojai susmulkinta žole aptaško antkapius.
Seniūnas taip pat pasigenda aiškesnių kapinių priežiūros taisyklių, nes dabar galiojančiose nėra apibrėžti visi palaikų perlaidojimo tvarkos niuansai.
Ir tveriškiams, einantiems laistyti gėlių, nebūtina neštis savo laistytuvo. Prieš penkerius metus kapinėse įrengti du stendai: viename jų šeši, kitame – keturi bendro naudojimo laistytuvai. „Jų visiškai pakaktų, tačiau pasitaiko, kad žmonės paimto laistytuvo į vietą neatneša, o pasideda kažkur netoli prižiūrimo kapo ir naudojasi juo kaip nuosavu. Tačiau tokie atvejai – išimtys, tad problemų nesudaro“, – sakė A. Zalepūgas.