Aštrių diskusijų objektu tapo Plungės ligoninės medikų pasirašytas raštas, antradienį pasiekęs Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komitetą. „Čia rašoma, kad ligoninėje neišmokami priedai už sudėtingas darbo sąlygas teikiant būtinąsias medicinos paslaugas priėmimo skyriuje, izoliaciniame poskyryje ir karščiavimo klinikoje. Ir tai siejama su lėšų trūkumu. Be to, prašoma inicijuoti komisiją esamiems ligoninės pirkimams įvertinti, sužinoti turimus asmens apsaugos priemonių rezervus, gavimo šaltinius, įvertinti esamą ir būsimą poreikį pirkti asmens apsaugos ir kitas diagnostikos bei slaugos priemones“, – atsiųstąjį raštą nuotolinio posėdžio metu citavo komiteto pirmininkas Gintaras Bagužis.
Socialiniams darbuotojams – 33 tūkstančiai
Šis raštas ypač keistai nuskambėjo po to, kai tas pats komitetas prieš akimirką buvo pritaręs, kad reikia premijuoti socialinius darbuotojus – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Plungės rajono socialiniams darbuotojams, tiesiogiai dirbusiems su klientais, vienkartinėms premijoms skyrė 33 tūkst. eurų.
Kaip sakė Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Genovaitė Vasylienė, premijos paskirstytos atsižvelgiant į tai, kiek darbuotojams teko tiesiogiai kontaktuoti su žmonėmis. Tad daugiausiai – po 340 eurų – gaus Plungės socialinių paslaugų centro ir Krizių centro socialiniai darbuotojai, po 300 eurų – dirbantieji Plungėje ir Žemaičių Kalvarijoje esančiuose senelių globos namuose, po 200 eurų – seniūnijų socialiniai darbuotojai. Tiesa, premijas gaus ne tik jie, bet ir paminėtųjų įstaigų vadovai.
Ligoninės medikų kreipimasis
Taigi tai, kad premijuojami savo darbo į nuotolinį pakeisti negalėję socialiniai darbuotojai, – puikus valdžios gestas. O kaip yra su medikais? Negi jiems tikrai neatlyginama už tai, kad dirba gerokai sunkesnėmis sąlygomis ir rizikuodami?
Į iškilusius klausimus pirmiausia paprašyta atsakyti Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto narį, ligoninės Nervų ligų skyriaus vedėją Raimondą Doviltį, kuris minėtąjį medikų kreipimąsi ir pateikė. „Ligoninės medikams norisi aiškumo. Visą šį laiką dirbusieji su respiratoriais, akiniais, kombinezonais ir kitomis darbą labai apsunkinančiomis priemonėmis ir dar rizikuodami patys užsikrėsti nori žinoti, ar jiems bus už tai atlyginta. Štai socialinius darbuotojus premijavome, Greitoji medicinos pagalba priedus išsimokėjo (medikams – 100 proc. dydžio, pagalbininkams – 60 proc.), kitų rajonų ligoninės – taip pat. O pas mus vieną kartą po 100 eurų paskyrė ir dar nekorektiškas replikas žmonės girdi, esą džiaukitės tiek gavę. Dėl to medikai raštu kreipėsi ir į ligoninės direktorių, ir į mane, Savivaldybės tarybos narį, klausdami, kuo Savivaldybė galėtų padėti“, – kalbėjo gydytojas.
Pasak R. Dovilčio, medikams klausimų kelia ir ligoninės vykdomi pirkimai, tiksliau – kainos, už kurias įsigyjamos apsaugos priemonės. „Kovą, suprantam, priemonių trūko ir kainos buvo užkeltos. O kaip yra dabar? Už kiek dabar perkama?“ – klausimus kėlė jis.
Direktoriaus atsakymas
Po šio pasisakymo komiteto nariai sunerimo. „Išties keista girdėti, kad medikams neatlyginama už darbą. Taip tikrai negali būti“, – sakė pirmininkas G. Bagužis. Jam antrino Irena Taučienė: „Ar ligoninės vadovas šį raštą matė? Kokį atsakymą jis ruošia? Ar tikrai gali būti, kad visuomenė medikams balkonuose ploja, o įstaigoje nepagarbių komentarų tenka klausytis?“
Kol politikai diskutavo, prie posėdžiautojų prisijungė ligoninės direktorius Antanas Martusevičius. „Tai kaip ten su tais priedais?“ – iškart paklausė G. Bagužis.
„Bėda ta, kad Sveikatos apsaugos ministerija mums neatsako, kas kovoja su COVID-19 ir kam ji kompensuos su tuo susijusias išlaidas, – situaciją dėstė A. Martusevičius. – Vis dar neaišku, ar tame sąraše – tik penkios didžiosios šalies ligoninės, ar ir kitos gydymo įstaigos. Ministerijos pozicija tokia: jūs išmokėkite darbuotojams priedus, o mes paskui svarstysime, kompensuoti jums ar ne. Bijome, kad liksime prie suskilusios geldos.“
Anot ligoninės vadovo, įstaigai savo ižde teko rasti pinigų izoliaciniam poskyriui, karščiavimo klinikai įsteigti, mobiliajai brigadai suburti. Ir tai esą gerokai apkarpė vidinius finansų resursus. Juolab kad ir apsaugos priemones ligoninė pirko ne iš valstybės, o iš savo ir rėmėjų skirtų lėšų.
Meras Audrius Klišonis paaiškino, kad balandžio 22 dieną sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriame išdėstyta, kam priklauso priedai. „Greitoji medicinos pagalba eina atskira eilute. Jos darbuotojams priedai – automatiškai. O dėl ligoninių aiškumo – kaip „mūtnam“ vandeny. Minimos tik tos įstaigos, kurios susidūrė su COVID-19. Ar Plungė susidūrė? Turėjome vieną pacientę, kuriai Plungėje buvo nustatyta infekcija, o Šiauliuose jau gautas neigiamas atsakymas. Ar ši ligonė Plungės ligoninei bus įskaityta kaip koronaviruso atvejis, dar nežinia“, – kalbėjo meras.
Pabaigai – optimizmo dozė
G. Bagužio teigimu, bet kuriuo atveju neteisinga, jei socialiniams darbuotojams priedai mokami, o medikams, kurie tikrai dirbo priešakinėse linijose, – nieko.
A. Martusevičius atsakė: „Po šimtą eurų mes žmonėms išmokėjome iš savo biudžeto. Be to, kaip buvo liepęs ministras, ir atlyginimus padidinome. Vieniems – 17 procentų, kitiems – 20.“
Na, o pabaigai direktorius turėjo ir optimistinę žinią: „Esame suskaičiavę, kad premijos, vieniems mokant 60 proc., kitiems – 80 proc., atsieis 18 tūkst. eurų. Rytoj priedų skyrimo klausimą svarstys ligoninės gydymo taryba. Tikėtina, kad bus priimtas teigiamas sprendimas ir darbuotojams bus atlyginta. O paskui savo išlaidas pateiksime Valstybinei ligonių kasai.“
„Džiugu, kad toks sprendimas planuojamas. Išties būtų teisinga atlyginti žmonėms, dirbusiems karščiausiuose taškuose“, – sakė komiteto pirmininkas G. Bagužis.
P. S. Kai straipsnis buvo parengtas spaudai, sužinojome, kad ligoninės gydymo taryba priedų skyrimui pritarė. Be to, svarstoma, kaip medikams paskirstyti Savivaldybės skirtus 10 tūkst. eurų.