Plungiškiai Miesto šventėje, kituose renginiuose neretai mato šokančius jaunuolius, kurie geba stovėti ant rankų, aukštai iššokti ir suktis trankios muzikos ritmu. Jaunieji šokliukai – tai mokytojos Dainos Tamulionienės treniruojama Plungės specialiojo ugdymo centro breiko grupė.
Kodėl breikas?
„Mes labai stengiamės lygiuotis į „breikerius“, bet geras šokis priklauso nuo daugelio dalykų. Šokėjai turi būti motyvuoti, fiziškai pajėgūs. Mat breikas – šokis, reikalaujantis ir fizinės jėgos, ir atkaklaus darbo, ir kantrybės. Iki tol, kol gaunamas rezultatas, reikia daug ruoštis, repetuoti, įveikti baimę. Tai nėra savaitės ar mėnesio darbas“, – apie savo suburtus breiko šokėjus pasakojo mokytoja D. Tamulionienė.
Anot pedagogės, breikas padeda vaikams atrasti save, išbandyti savo galimybes, ugdo komandinio darbo įgūdžius, šokėjai privalo vienas kitą jausti, pasitikėti partneriu, elgtis kiek galima atsargiau ir matyti, kokį manevrą atlieka kitas.
„Džiaugiuosi, kad vaikų tėvai manimi pasitiki, nes mokytojo atsakomybė yra didelė“, – atviravo mokytoja.
Atranda save
Visi šokėjai noriai lanko repeticijas, todėl gali stebinti savo gabumais, kūno plastiškumu, sukurdami žiūrovams įspūdingą reginį.
Pasak D. Tamulionienės, būna, kad kai kuriems Specialiojo ugdymo centro auklėtiniams sunkiau sekasi vienas ar kitas mokomasis dalykas, sudėtinga susikaupti, išmokti nuobodžią, sausą teorinę medžiagą. Šokyje jie gali atrasti save, gali išreikšti save per meną, muziką ir ritmą. Galima išlieti energiją, ją nukreipti pozityvia linkme. Visi breiko grupės šokėjai geba jausti ritmą, matyti scenoje vienas kitą. O tai pasiekta ugdant komandinį darbą, daug dirbant.
Grupės jėga
Neabejotina breiko grupės lyderė yra Rosita Krikotina. Šokdama ji jaučiasi kaip žuvis vandenyje – tiesiog mėgaujasi muzika, supranta viską iš pusės žodžio, greitai perpranta visus triukus. Ši mergina – pagrindinė breiko grupės jėga. Ne kiekvienas berniukas sugeba du 45 kilogramų svorio jaunuolius pakeltus ore sukti. Ji labai tvirta, sportiška – užsiima sunkiąja atletika, kilnoja štangą.
Kitos mergaitės šoka labiau hiphopą, jį paįvairindamos keliais breiko elementais. Jų tikslas – sinchroniškai užpildyti foną. Atlikti vienodus judesius vienu metu, lygiuoti juk irgi nėra labai paprasta.
Specialiojo ugdymo centro jaunieji breiko šokėjai koncertuoja kartu su Plungės kultūros centro šokių grupe „Hera“ ir Telšių šokių grupe „Lokė“ (vadovė D. Tamulionienė), džiaugiasi galėdami šokti renginiuose.
Skatina vaikų žibančios akys
Mokytoja pasidžiaugė, kad juos pastebėjo LIONS klubas. „Liūtai“ vaikams padovanojo koncertinę aprangą ir sportinius batelius.
„Į darbą Plungėje važinėju iš Telšių. Mane tai daryti skatina vaikų žibančios akys. Matau jų pasiekimus, užsidegimą šokti, – kalbėjo pedagogė. – Viliuosi, kad renginiuose pamatę šokančius šiuos vaikus daugelis plungiškių sugebės įžvelgti jų potencialą.“
Siekia pateisinti lūkesčius
D. Tamulionienė atviravo, kad ir šoklieji „breikeriai“ prieš pasirodymą labai jaudinasi. Žiūrint publikai į sceną žengti ne visiems drąsu, o ypač atlikti ganėtinai pavojingus triukus. Būna atvejų, kai vaikai pasako: „Šiandien į sceną neisiu – neįveikiau baimės.“ Bet pastaruoju metu pasirodymuose dalyvauja visi. Jaunieji šokėjai sėkmingai pasirodė pernai vykusiame renginyje „Mes esam vienodi, mes norime būti kartu“.
Publikos dėmesys, aplodismentai motyvuoja dar geriau pasirodyti, išmokti daugiau elementų, kad būtų pateisinti žiūrovų lūkesčiai.