
Vasario pradžioje Žemaitijos nacionalinio parko direkcijoje vyko susitikimas su kaimo turizmo sodybų šeimininkais, priklausančiais kaimo turizmo asociacijai. Norą susitikti pareiškė kaimo turizmo asociacijos Plungės skyriaus pirmininkė Marijona Striaukienė, nes sodybų šeimininkams nuolat kyla klausimų, susijusių su jų veikla Žemaitijos nacionaliniame parke.
Tad ir šį kartą, M. Striaukienei visus supažindinus su numatomais renginiais ir darbais, visiems dalyviams, kurie klausinėjo, įdomu buvo išgirsti nacionalinio parko direktoriaus Giedriaus Norvaišo ir kitų specialistų atsakymus. Aktualus klausimas buvo Platelių miestelio plėtra.
Ne mažiau svarbu – šiukšlių išvežimas iš rytinės bei šiaurės vakarinės Platelių ežero pakrančių, kuriose yra keletas kaimo turizmo sodybų. Ne turizmo sezono metu čia nėra nė vieno konteinerio ir niekas šiukšlių iš čia neveža, nors šiukšlintojų, ypač žvejų, žiemos metu netrūksta. Sudaryta sodybų šeimininkų ir nacionalinio parko atstovų darbo grupė, kuri kreipsis į Plungės rajono savivaldybę, prašydama spręsti šią problemą.
Kraštotvarkos ir informacijos skyriaus vyr. specialistas Gedas Kukanauskas pasiūlė naudoti vienodą stovyklaviečių, sodybų ženklinimo sistemą, kad rodyklės, ypač nurodančios privažiavimą prie stovyklaviečių, būtų vienodo stiliaus ir kad atvykęs lankytojas greičiau susigaudytų, kas kur yra. Telšių miškų urėdija jau pritarė vienodo stiliaus stovyklaviečių ženklinimo sistemai, belieka sulaukti privačių asmenų pritarimo.
Administracijos vyresnysis specialistas Vaclovas Ramonas priminė, kad, pastebėjus pažeidimus darančius asmenis, reikia skambinti parko inspektoriams ir apie tai pranešti. Nereikia laukti, kad kas nors kitas tai padarys. Be to, statant lieptus prie valstybinių bei nuosavų vandens telkinių, reikia jų projektus derinti su nacionalinio parko direkcija, o naudojantis lieptais, pastatytais prie valstybinių vandens telkinių, – dar ir pasirašyti sutartį su direkcija dėl jų naudojimo tvarkos.
Parko direktorius priminė, kad kaimo turizmo sodybų šeimininkai turi informuoti į jų sodybas atvykstančius lankytojus apie parko lankymo taisykles, ypač apie tai, kad negalima naudoti fejerverkų, leisti garsios muzikos, triukšmauti, nes teritorija Plungės savivaldybės tarybos sprendimu „Dėl tyliųjų zonų nustatymo Plungės rajono savivaldybės teritorijoje“ paskelbta tyliąja gamtos zona. Parko direkcijos darbuotojai įsipareigoja parengti atmintines dėl parko lankymo tvarkos, jos bus padalintos kiekvienam turizmo paslaugas teikiančiam asmeniui.
Gamtos skyriaus vedėja Marija Jankauskienė visus pakvietė dalyvauti Užgavėnėse, kurios šiemet vyko vasario 24 d. Tai vienas iš pirmųjų „Plungės – kultūros sostinės 2009“ renginių, į kurį atvyko daug svečių.
Kraštotvarkos ir informacijos skyriaus vyresnioji specialistė Aušra Brazdeikytė kaimo turizmo sodybų šeimininkus supažindino, kiek lankytojų aplankė Žemaitijos nacionalinį parką per 2008 m. O jų buvo apie 138 tūkstančiai, vien kaimo turizmo sodybose buvo apsistoję apie 22 tūkstančiai žmonių.
Užsiminta ir apie leidžiamus stendus „Turizmo paslaugos Žemaitijos nacionaliniame parke“ ir „Plateliai“, kurie bus pagaminti naujam turizmo sezonui.
Kaimo turizmo sodybų šeimininkams padovanota keletas naujausių parko leidinių apie gamtą ir kultūros paveldą. Parko direktorius priminė, kad sodybų šeimininkai galėtų būti ir gidais po parką, nes savų gidų ne visada užtenka. Parko darbuotojai galėtų jiems suteikti metodinės pagalbos.
Parko darbuotojų susitikimai su turizmo paslaugas teikiančiais asmenimis visada naudingi tiek vieniems, tiek kitiems. Dar vienas susitikimas planuojamas balandžio mėnesį, prieš turizmo sezono pradžią.
Aušra BRAZDEIKYTĖ
Kraštotvarkos ir informacijos skyriaus vyresn. specialistė
A. Brazdeikytės nuotr.