Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) paskelbė, kad sausio 21-ąją geriausių radijo ir televizijos laidų konkurso „Pragiedruliai“ vertinimo komisija išaiškino tradicinio, jau devynioliktą kartą surengto, konkurso nominantus ir nugalėtojus – išrinktos geriausios 2020 metais pirmą kartą transliuotos radijo ir televizijos laidos. Mums, plungiškiams, aktualu tai, kad viena iš įvertintųjų – laida apie mūsų miestą ir čia gyvenusią žydų bendruomenę.
Dėl koronaviruso pandemijos konkurso „Pragiedruliai“ tradicinė iškilminga ceremonija nebuvo numatyta, tačiau nominantai ir nugalėtojai apdovanojimų sulaukė.
Konkurso vertinimo komisijai pirmininkavo LRTK narys politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Laurynas Jonavičius; nariai: Lietuvos žurnalistų sąjungos Kauno apskrities skyriaus valdybos narys Vidas Mačiulis; LRTK pirmininko pavaduotojas, ryšių su visuomene specialistas Ričardas Slapšys; poetas, vertėjas Antanas Jonynas; poetė Dalia Teišerskytė; teatro ir kino aktorius, režisierius Algis Matulionis; žurnalistas, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius; politologas Vincentas Vobolevičius.
Dirbdama nuotoliniu būdu, komisija išklausė ir peržiūrėjo 112 konkursui pateiktų laidų: 77 – televizijos ir 35 – radijo.
Šio konkurso organizatorių tikslas – kokybiškesnis ir įvairesnis turinys radijuje ir televizijoje, o renkant geriausiuosius atsižvelgta į laidos aktualumą, išliekamąją ir meninę vertę, originalumą, poveikį ugdant kultūrines, žmogiškąsias, pilietines ir estetines vertybes, darbo profesionalumą, kūrybiškumą.
Iš visų pateiktųjų komisija rinko geriausias: radijo laidą, radijo laidą apie Lietuvos regionų gyvenimą, radijo teatro laidą, televizijos istorinės atminties laidą, istorinės dokumentikos, portretų, pažintinę, kultūros, regioninės televizijos, pokalbių, pramoginę laidas.
Geriausia televizijos istorinės atminties laida pripažinta Plungėje nufilmuota ir per LRT kanalą rodyta laida „Žydiškoji Plungė“ iš ciklo „Zachor. Atsimink“. Ją kūrė Indrė Zelbaitė-Ciesiūnienė, Dovilė Kundrotaitė, Marius Povilas Elijas Martynenko, Julija Ciurupa, Robertas Razma, Gintautas Vasiliauskas, Kostas Kazlauskas, Raimundas Razvadauskas, Vilius Gudeliūnas, Mindaugas Šmėga, Algimantas Apanavičius.
Laidoje „Žydiškoji Plungė“ du draugai – Dovilė ir Elijas – ieško tarpukario litvakų palikimo Plungėje. Žiniomis ir mintimis apie žydų gyvenimą mūsų mieste su laidos kūrėjais dalijosi žurnalistas, kraštotyrininkas ir žydų istorinės atminties saugotojas plateliškis Eugenijus Bunka.
Laidoje parodytas E. Bunkos iniciatyva šalia Platelių įrengtas Litvakų atminimo sodas, skirtas Lietuvoje gyvenusioms žydų bendruomenėms įamžinti, vieta, kurioje buvo Plungės senosios žydų kapinės (beje, jų paminklai datuojami net 1500 metais), centrinės gatvės, kuriose kažkada gyveno, prekiavo, meldėsi, mokėsi žydai. O jų Plungėje buvo daug: 1921 m. – 2 200 (maždaug pusė visų miesto gyventojų), 1939 m. – 1 700.
Pasakojama, kuo žydai užsiėmė, kiek ir kokių kromų turėjo, kad visi buvo raštingi ir mokyti. Prisiminti ir Plungėje gimę bei augę garsūs litvakai – žymūs skulptoriai Louisas Rosenthalis ir Lippy Lipshitzas, chirurgas Borisas Efrosas, rašytoja Marija Rolnikaitė, tautodailininkas ir paskutinis Plungės žydas Jakovas Bunka. Žinoma, papasakota ir apie jų nuopelnus, apie tarpukario žydų gyvenimo ypatumus ir linksmą jų prigimtį – humorą, keiksmus, pravardžiavimą, mokėjimą iš savęs pasijuokti.