Vasaros pabaiga visada mums dovanoja didžiulę šventę – Tarptautinį Mykolo Oginskio festivalį. Tai – vienas didžiausių ir prasmingiausių renginių Plungėje, pritraukiantis ir dominantis klausytojus iš visos Lietuvos. Tai – reiškinys, kuris reprezentuoja mūsų miestą aukščiausiomis natomis šalies kultūros kontekste. Šiųmetis festivalis jau 18-asis. Praėjusį šeštadienį nuskambėjo Mykolo Oginskio festivalio atidarymo akordai, kuriuos tradiciškai klausytojams dovanojo Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, vadovaujamas Modesto Pitrėno. Taigi intelektualiosios muzikos šventė Plungėje prasidėjo!
Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis išties per tiek metų įgavo teisę vadintis unikaliu reiškiniu, nes jis, kaip pažymėjo Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas – vienas iš festivalio koordinatorių, yra tikra meno, kultūros ir amžinosios muzikos šventė, kuri „geba perteikti emocijas, papasakoti istorijas ir pakylėti mūsų dvasią“.
Išties to pakylėjimo šeštadienį kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro aplinkoje gausiai susibūrusiems plungiškiams ir jų svečiams netrūko. Renginio atidarymas visada tampa gražia švente, kurią lydi ne tik žiūrovų gausa, bet ir sveikinimo kalbos. Tuo, kad festivalis vėl visus kviečia į Plungę, džiaugėsi Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.
„Smagu jus vėl matyti prie kunigaikščių Oginskių rūmų. Vietoje, kuri žinoma visai Žemaitijai, visai Lietuvai ir visam pasauliui. Vietoje, kuri brangi kiekvienam plungiškiui, kiekvienam žemaičiui. Vietoje, kuri siejama su laisve, siekiais, inovacijomis.
Šiandien vėl prasideda nepaprastai graži šventė, truksianti visą mėnesį ir skirta jums. Be galo malonu, kad tiek plungiškių ir miesto svečių kasmet susirenka čia. Tai rodo, kad tokių renginių mums reikia. Renginių, kurie užpildo mūsų širdis ir protus. Linkiu iš šio koncerto pasiimti kuo daugiau, o išeiti iš jo taip, lyg išeitumėte iš bažnyčios – pridėję ranką prie širdies ir kupini geriausių emocijų“, – į susirinkusiuosius kreipėsi meras.
Mykolo Oginskio festivalio organizatoriai, kaip žinome, yra Žemaičių dailės muziejus ir Plungiškių draugija. Pastarosios prezidentas Liudas Skierus taip pat džiaugėsi tuo, jog Plungė vėl turi progą mėgautis intelektualiąja muzika, linkėjo gerų emocijų ir turiningo laiko festivalio koncertuose ir renginiuose.
Tai, kad XVIII tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis dovanos nepakartojamus įspūdžius, pažymėjo ir A. Bakanauskas. „Festivalis – tai ne tik šventė, bet ir priminimas, kaip svarbu išsaugoti mūsų kultūros paveldą perduodant jį iš kartos į kartą. Mūsų pareiga yra puoselėti jaunųjų menininkų talentus, suteikti galimybę parodyti savo sugebėjimus, juos skleisti. Nuoširdžiai dėkoju visiems rengėjams, muzikams, menininkams, vedėjams, kurie nenuilstamai dirba, kad ši šventė taptų realybe. Jūsų nepalaužiamas atsidavimas kurti gėrį ir dalytis juo su visais vertas didžiulės pagarbos ir padėkos. Tegu šis Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis būna nepaprastai sėkmingas, harmoningas talentu ir aistra“, – kalbėjo Žemaičių dailės muziejaus direktorius.
Festivalio pradžią tradiciškai lydėjo patrankos šūviai. Kauno karybos paveldo klubo šauliai į dangų paleido tradicines tris salves: už Tėvynę Lietuvą, už kunigaikščius Oginskius ir Tarptautinį Mykolo Oginskio festivalį, už Plungę ir plungiškius!
Šventė prasidėjo! Pilnoje žiūrovų žirgyno salėje netruko nuskambėti M. K. Oginskio polonezo „Atsisveikinimas su Tėvyne“ akordai: taip visada yra pradedamas festivalis.
Atvykusiuosius į atidarymą pasveikino koncerto vedėjas muzikologas Viktoras Gerulaitis. „Ištikimi mes visi esame šiam renginiui“, – pabrėžė jis. V. Gerulaitis yra nuolatinis festivalio koncertų vedėjas. Jo įžvalgos, komentarai ir žinios pristatant kūrinius visada maloniai nuteikia.
Scenoje tą vakarą tradiciškai skambėjo Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro, vadovaujamo vyriausiojo dirigento ir meno vadovo Modesto Pitrėno, atliekama muzika.
„Visų plungiškių vardu noriu padėkoti orkestrui už muzikos pažinimo pamoką. Jūs – nuostabūs“, – po koncerto dėkojo festivalio koordinatorė Plungiškių draugijos viceprezidentė Genovaitė Žiobakienė. Jos nuoširdūs padėkos žodžiai buvo skirti ir Jūratei ir Romualdui Žadeikoms, vieniems pagrindinių festivalio mecenatų.
Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis kvies ir šį savaitgalį. Šeštadienį žirgyno salėje koncertuos Klaipėdos kamerinis orkestras, sekmadienį laukia XIII žirgų konkūras Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio taurei laimėti.