
Balandžio 25 dieną mes, Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro“ Saula“ vaikų grupė (vad. Sigita ir Romas Matuliai), vykome į Tarptautinį teatrų festivalį „Soukani“ Čekijoje, Ostrovo mieste. Pakeliui stabtelėjome Čekijos sostinėje Prahoje. Ji mus nustebino gotikos ir baroko stilių pastatais, Senamiesčio grožiu, didingais Karalių rūmais. Aplankėme Šv. Vito katedrą, karalių tiltą ir didžiąją miesto aikštę su įspūdingu laikrodžiu.
Atsisveikinę su Praha, išvažiavome į Ostrovą, kuris įsikūręs Tatrų kalnuose. Organizacinis festivalio komitetas supažindino su svetingai mus priėmusiomis šeimomis.
Festivalio atidarymo ceremonija mums paliko nepakartojamų įspūdžių. Ji prasidėjo galingu būgnų maršu. Būgnų grupė atliko keletą įdomių kūrinių, visus festivalio dalyvius nustebinusi savo originaliu pasirodymu. Po atidarymo ceremonijos žiūrovai pakviesti į pirmąjį teatrų festivalio spektaklį, kurį pristatė Prahos improvizacijų teatras.
Kitą dieną žiūrėjome įvairių teatro žanrų spektaklius. Be to, turėjome galimybę pamatyti netoli Ostrovo esančią Loket pilį, stovinčią ant stataus uolos šlaito, kurį juosia upė. Nuo pilies, menančios XII amžių, bokšto atsivėrė nuostabi gamtos panorama.
Pati svarbiausia diena mums buvo balandžio 29-oji – vaidinome savo spektaklį pagal lietuvių liaudies pasakas „Velnių monai“. Sekėsi puikiai. Mūsų darbas įvertintas už režisūrinį sprendimą, vaidybą, muziką, scenografiją ir kostiumus. Kaip festivalio laikraštyje rašė čekė Klara, „istorija apie velnią, kuris nėra protingesnis už žmogų, man pasirodė maloni, linksma ir labai miela…“
Teatro ekspertė Dr. Joke Elbers iš Olandijos išskirtinai džiaugėsi mūsų teatro pasirodymu. Tai buvo jau ketvirtasis „Saulos“ spektaklis, kurį ji pamatė, tad galinti drąsiai teigti, kad Lietuvos kolektyvas – Plungės miesto vaikų ir jaunimo teatras „Saula“ – dirba profesionaliai. „Velnių monuose“ ji matė Lietuvos etnokultūrą ir nuoširdžiai dėkojo visiems artistams bei režisieriams už savos nacionalinės kultūros saugojimą, puoselėjimą.
Po pasirodymo mūsų laukė dar viena festivalio organizatorių dovana – išvyka į Karlovy Vary. Šis miestas sužavėjo ne tik savo terminių mineralinių vandenų, kurie turi gydomųjų savybių, įvairove, bet ir iš žemės trykštančiu karšto vandens geizeriu. Kiekvienas galėjome atsigaivinti skaniu mineraliniu vandeniu.
Kasdien ne tik stebėjome spektaklius, vaidinome, bet ir dalyvavome įvairiose teatrinėse laboratorijose, kurias vedė Čekijos teatrinio meistriškumo pedagogai. Galėjome rinktis muzikos ir ritmo, šokio, teatrinės improvizacijos, lėlių teatro, vaidinimo su kaukėmis ar laikraščio redaktorių laboratorijas.
Laikraščio redaktorių grupė kasdien išleisdavo festivaliui skirtą laikraštį, kurį kūrė patys dalyviai.
Matėme 12 nuostabių spektaklių, iš kurių mums labiausiai patiko ritmiškasis ispanų ir čekų improvizacijos spektaklis. Susipažinome su daugybe naujų draugų, nes festivalyje dalyvavo kolektyvai iš Ispanijos, Izraelio, Slovakijos, Belgijos, Lenkijos, Čekijos ir Lietuvos. Ypač susidraugavome su Ispanijos teatru.
Surengėme Lietuvos ir Plungės miesto pristatymą, o didžiausio susidomėjimo sulaukė iš Plungės atvežtas didžiulis šakotis. Pristatymo metu festivalio dalyvius mokėme lietuviškų dainų, šokių ir žaidimų, patys irgi mokėmės kitų šalių nacionalinių žaidimų.
Kelionė į tarptautinį festivalį mums padovanojo nepakartojamų įspūdžių, pagilino teatro meno žinias, praplėtė draugų ratą.
Parengta pagal „Saulos“ teatro vaikų grupės aktoriaus Viliaus SAUSDRAVO inf.