
Lapkričio 20 dieną posėdžiavę Plungės rajono savivaldybės tarybos Kaimo reikalų komiteto nariai išklausė pranešimą apie uždarosios akcinės bendrovės Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) pajamas ir išlaidas per tris šių metų ketvirčius. Kaip sakė bendrovės direktorius Vidimantas Domarkas, finansiškai laikotarpis nuostolingas – patirta 140 tūkst. 692 eurai nuostolių.
Finansinis minusas – dėl netikėtų mokėjimų
V. Domarkas apžvelgė ir pagrindines finansinį minusą bendrovei lėmusias priežastis. Pasak jo, tai neplanuoti, netikėti mokėjimai. Vienas iš jų – 39 tūkst. eurų metams kainavęs draudimas. Draudimo bendrovės garanto pareikalavo valstybė, kad galėtų būti tikra, jog, net įmonei bankrutavus, sąvartynas bus laiku sutvarkytas ir uždarytas. 22 tūkst. eurų teko sumokėti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos mokestį už reguliuojamą veiklą. Šis mokestis buvo skaičiuojamas pirmą kartą, todėl sudėtingiems skaičiavimams atlikti bendrovė samdė konsultantus, kurių paslaugos kainavo 23 tūkst. eurų. 18 tūkst. eurų įmonės išlaidos padidėjo dėl išaugusių paskolos palūkanų, 12 tūkst. eurų – dėl įrangos, skirtos maisto atliekoms tvarkyti, nusidėvėjimo paskaičiavimo. Prie finansinio minuso prisidėjo ir sumažėjęs atliekų kiekis – per tris ketvirčius netekta 25 tūkst. eurų planuotų pajamų.
Nors patirtų išlaidų eilutė smarkiai nusvėrė pajamas, direktorius nepraranda vilties, kad paskutinis metų ketvirtis bus sėkmingesnis ir finansinis įmonės rezultatas pagerės.
Maisto atliekos pirmiausia bus renkamos iš privačių namų
TRATC-as jau pasiruošė maisto atliekų tvarkymui – pastatytas naujas pastatas, nupirktas smulkintuvas. Kitais metais pavasarį, balandžio mėnesį, kartu su žalienomis bus pradėtos rinkti maisto atliekos iš 3 000 Plungės miesto, Babrungo ir Varkalių gyvenviečių privačių valdų konteinerių. Žmonių bus prašoma, kad išmetamas atliekas išpakuotų. Planuojama, kad šaltuoju sezonu konteinerį užteks išvežti vieną kartą per mėnesį.
2025 m. maisto atliekas numatoma pradėti rinkti Plateliuose, Žemaičių Kalvarijoje, Alsėdžiuose, Kuliuose, Šateikiuose, o 2026 m. – ir iš Plungės miesto daugiabučių.
Pūdomas žalienų ir maisto atliekų mišinys virs kompostu, kuris yra tinkamas tręšimui. Šiemet bendrovė pagamino ir pardavė 450 kub. m komposto. Kaip pasakojo TRATC-o direktorius, jis parduotas už simbolinę kainą – 3 eurai už kub. m. Aukcione dalyvavo tik du pirkėjai, bet jie tarp savęs nesivaržė. Tikimasi, kad ateityje, žemdirbiams įsitikinus komposto nauda, už jį bus mokama daugiau. Nes, kaip minėta posėdyje, Alytuje ūkininkai už 1 kub. m komposto jau dabar duoda 10 eurų.
„Technologijos naujos – gal galite sukurti dar didesnę pridėtinę vertę turintį produktą – humusą?“ – domėjosi Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas. Kaip paaiškino TRATC-o direktorius, mokslininkai paskaičiavo, kad brangiai kainuojanti humuso gamybos įranga įmonei neatsipirktų dėl per mažo turimo atliekų kiekio.
„Pagrindinė mūsų užduotis – atliekų perdirbimas. Vienintelė galimybė perdirbti 50 proc. komunalinių atliekų – perdirbti maistą. Taip prisidedame ir prie valstybės atliekų plano įgyvendinimo“, – kalbėjo V. Domarkas.
Planuoja naujus darbus
Pasak bendrovės vadovo, savivaldybėms teks apsispręsti dėl naujo finansavimo laikotarpio planų. Siūloma Plungėje arba tarp Platelių, Žemaičių Kalvarijos ir Alsėdžių įrengti didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, Jėrubaičiuose statyti pakartotinio panaudojimo atliekų pastatą. Planuose – kolektyvinių aikštelių plėtimas, taip pat svarstoma įsigyti 2 tūkst. maisto atliekų surinkimo konteinerių, nupirkti ir žmonėms išdalyti nedideles aliejaus surinkimo talpyklas, maisto kibirėlius, baterijų surinkimo dėžutes.