Liepos 21 dieną posėdžiavo Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komitetas. Be didelių prieštaravimų pritarta Trumpalaikės globos centro paslaugų teikimo tvarkai, Krizių centro apgyvendinimo paslaugos įkainiui. Išklausyta kita informacija.
Keičiama tvarka ir kaina
Dėl Trumpalaikės globos centro (TGC) socialinių paslaugų teikimo tvarkos aprašo ir Krizių centro apgyvendinimo paslaugos kainos nustatymo į politikus kreipėsi Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Genovaitė Vasylienė.
Nors TGC paslaugų teikimo tvarkos aprašą Savivaldybės taryba buvo patvirtinusi visai neseniai, anot specialistės, jį reikia šiek tiek koreguoti – kai kuriuos punktus papildyti pastraipomis ar papunkčiais. Sveikatos ir socialiniais reikalais besirūpinantys komiteto nariai tam neprieštaravo, juolab kad posėdyje dalyvaujantis TGC vadovas Gintaras Armalis patvirtino, jog tvarkos aprašas jam žinomas ir suderintas.
Kaip kalbėjo G. Vasylienė, aprašas tikslinamas nuostatomis, kurios leidžia teikti apgyvendinimo nakvynės namuose ir Krizių centre paslaugas kitos savivaldybės gyventojams, sudarius paslaugos pirkimo sutartis už Savivaldybės tarybos nustatytą kainą. Taip pat siūloma leisti asmenims, dažnai pašalinamiems iš Krizių centro, paslaugų teikimą sustabdyti ir vėl pradėti jas teikti, kol bus išnaudotas šešių mėnesių limitas per dvylika kalendorinių mėnesių. Reikėtų patikslinti mokesčio apskaičiavimą asmenims, gavusiems paslaugas trumpiau nei mėnesį.
Komitetas neprieštaravo ir siūlymui nustatyti Krizių centre teikiamos apgyvendinimo paslaugos asmeniui kainą – 10 eurų už parą.
Socialinės paramos skyriaus vedėjos manymu, Krizių centre esant laisvų vietų apgyvendinimo paslaugos galėtų būti teikiamos kitų savivaldybių gyventojams, pasirašius sutartis. Atlikus skaičiavimus pagal gaunamą finansavimą, esamas vietas įstaigoje, paros kaina išeina 8,56 euro. Palyginus kitose savivaldybėse taikomas kainas, laikantis įstatymų siūlomas 10 eurų paros mokestis.
G. Armalis posėdžiautojams sakė, jog esant tokiam mokesčiui įstaiga nuostolių nepatirs, o ir gyventojai šią sumą gali mokėti.
Komiteto pritarimas šiuo klausimu gautas. Koks bus Savivaldybės tarybos sprendimas, dar nežinia.
Ne laiku atleisti darbuotojai
Savivaldybės kontrolierė Danutė Jarašiūnienė, pateikdama išvadas dėl Krizių centrui skirto mokos fondo lėšų 2015 m. naudojimo, sakė, jog įstaigoje buvo ne laiku įspėti ir atleisti darbuotojai. Vadovas, matydamas, jog pinigų skirta mažiau, turėjo pasižiūrėti, kaip su jais išsiversti. Dėl to, kad laiku nebuvo sureaguota, neefektyviai panaudota 1 718 eurų.
Komiteto nariai laukė paaiškinimo ir iš G. Armalio. „Kai trečdaliu sumažinamas užmokesčio fondas, reikia pagalvoti, kam sumažinti, ką atleisti, kokį darbo modelį taikyti. Bendravome su Darbo inspekcija, konsultavomės, kad atleisdami žmones nepridarytume klaidų“, – teisinosi įstaigos vadovas.
„Svarbu, kad paslaugos būtų teikiamos. Kaip matome, įstaiga gali dirbti ir su mažesnėmis pajėgomis“, – konstatavo komiteto pirmininkas Juozas Šlepetis.
Vaikų globos namai ruošiasi pertvarkai
Trumpai kalbėta ir apie tai, kaip ruošiamasi perėjimui nuo institucinės vaikų globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų.
Kaip pasakojo G. Vasylienė, Plungės rajono savivaldybė pateko į eksperimentinę grupę, kuri turi kurti veiksmų planą, kad kuo daugiau tėvų globos netekusių vaikų tokią globą gautų šeimose ar bendruomenėse. „Noriu iškart paneigti gandus, kad bus likviduojami Vaikų globos namai“, – akcentavo Socialinės paramos skyriaus vedėja. Pasak jos, ruošiantis pertvarkai svajonių yra daug, ką pavyks įgyvendinti, parodys laikas. Tačiau iki to laiko, kol įvyks pertvarka, įstaiga turi gyvuoti, o problemų netrūksta.
Plungės vaikų globos namams buvo sustabdyta licencija. Direktorės Genovaitės Ūsienės tvirtinimu, priežastis paprasta – kadangi nebuvo baigta pastato renovacija, vidurinė dalis neįruošta, ten nebuvo gaisro aptikimo signalizacijos. Šiuo metu ji jau įrengta, tik nepateikta patikrinti Priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai. Kalbėdama apie pasiruošimą pertvarkai, G. Ūsienė sakė tikėjusi, kad žmonės noriau imsis globoti vaikus.
„Iš kalbų ir lankantis Vaikų globos namuose atrodo viskas puiku, bet kodėl ten gyvenantys vaikai situaciją piešia taip, jog atrodo, kad ten baisiau nei kalėjime?“ – domėjosi Kęstutis Buividas. „Neslėpsiu, tvarka pas mus yra griežta. Kartais tenka ir pabarti, ir ko nors neleisti. Bet dedame visas pastangas, kad vaikai nenukentėtų“, – atsakė G. Ūsienė.
Komiteto nariai, matydami, kad G. Ūsienė jaučiasi puolama dėl kelių jokioje popamokinėje veikloje nenorinčių dalyvauti paauglių pasisakymų, vadovę ramino, jog viskas gerai. „Nesijaudinkite, suprantame Jus, o tvarka turi būti“, – užbaigė J. Šlepetis.