Neringoje vykusiame tradiciniame tarptautiniame folkloro festivalyje „Tek saulužė ant maračių“ tarp bemaž dvidešimties kolektyvų dalyvavo ir Kulių folkloro ansamblis „Vaisgamta“, kuriam vadovauja Mirga ir Audronis Gulbinskiai. Kuliškiai festivalyje atstovavo Žemaitijos regionui – dainavo mūsų krašto dainas, trypė žemaitiškus šokius ir mokė jų kitus.
Kaip sakė kuliškių ansamblio vadovė M. Gulbinskienė, festivalis „Tek saulužė ant maračių“ Nidoje organizuojamas jau dvyliktąjį kartą, tačiau „Vaisgamta“ į jį pakviesta pirmąsyk. Kuliškių kolektyvui patikėta pristatyti žemaitišką folklorą ir mūsų krašto kulinarinį paveldą.
„Taigi į Nidą vykome vežini ne tik dainomis bei šokiais, bet ir žemaitiškais patiekalais“, – pasakojo ponia Mirga. Norintieji galėjo paragauti kuliškės Genutės Bertašienės keptos duonos, Jūratės Stuopelienės spaustų varškės sūrių, Kuliuose rūkytų lašinių. Anot „Vaisgamtos“ vadovės, festivalyje dalyvavę ispanai ypač gardžiavosi žemaitišku sūriu. Svečiams jis buvęs neįprastas – mat ne lydytas, ne brandintas, o tiesiog spaustas iš šviežios varškės. „O kai ant to sūrio dar ir trintų braškių užsidėdavo, tai ir pirštus apsilaižydavo“, – smagiai pasakojo M. Gulbinskienė.
Pasak ponios Mirgos, tris dienas trukęs festivalis tiesiog žarstyte žarstė liaudies dainas ir šokius, burtus, legendas, išmintį ir kitokias įdomybes. Renginiai vyko ne vienoje vietoje, o visoje Nidoje. Smagu buvo dar ir dėl to, kad tiek dieną, tiek naktį buvo galima džiaugtis puikiu oru.
Šiųmetiniame folkloro festivalyje pasirodė apie 400 dalyvių – kone dvidešimt kolektyvų. Be ansamblių iš Lietuvos, dalyvavo ir kolektyvų iš Ispanijos, Latvijos, Lenkijos. Beje, festivalis buvo teminis – „Kosmologinio mito atspindžiai liaudies kūryboje“. Atspindint temą, ir festivalio dalyviai, ir svečiai buvo kviečiami prie Nidoje esančio saulės laikrodžio stebėti naktinio Neringos dangaus ir jame suspindusių žvaigždžių. Be to, visi norintieji klausėsi legendos apie Kuršių neriją ir paskaitos „Saulės vadavimo atspindžiai liaudies kūryboje“.
„Dalyvavome eisenoje, keliuose koncertuose, smagiose vakaronėse. Visiems mums renginys paliko didžiulį įspūdį“, – pasakojo kuliškė. Jau trylika metų gyvuojantis ansamblis „Vaisgamta“ Nidoje traukė žemaitiškas dainas „Liekė sakols“, „Kas do laiks, kas do gadynė“, „Pjaun bernielis lonkuo šėina“, šoko žemaičių šokius „Galiopas“, „Subata“, „Saliamo valsas“. Ne tik scenoje, bet ir centrinėje miesto aikštėje, kurioje įvairių tautų ir regionų šokių galėjo išmokti kiekvienas to panorėjęs.
Beje, šiomis dienomis „Vaisgamta“ vėl gastrolėse – Klaipėdoje. Liepos 15-18 dienomis čia vyksta aštuntasis tarptautinis folkloro festivalis „Parbėg laivelis“, skirtas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiui ir Žalgirio mūšio 600-osioms metinėms paminėti. Į šį festivalį laukiama atvykstant folkloro kolektyvų iš Belgijos, Serbijos, Meksikos, Lenkijos ir, žinoma, visos Lietuvos. Renginiuose dalyvaus apie 20 įdomiausių visų šalies etnografinių regionų folkloro kolektyvų.
Įdomu tai, kad festivalis „Parbėg laivelis“ – prestižinis etninės kultūros renginys Vakarų Lietuvoje. Jis įtrauktas į CIOFF (tarptautinės liaudies meno organizacijos prie UNESCO) festivalių kalendorių.