Ketvirtadienio vakare plungiškiai aplinkosaugininkai, vykdydami akcija „Lašiša 2008“, išsiruoše i paminijus ieškoti brakonieriu, kurie šiuo metu bando pagauti ypatinga laimiki – i Minija neršti atplaukiancias lašišas. Ši žuvis išskirtine dar ir tuo, kad, pagavus ja, galima „užsidirbti“ solidžia 5 tukstanciu litu bauda.
Akcija „Lašiša“ šalies aplinkosaugininkai vykdo jau ne pirmus metus. Šiemet ji pradeta spalio 15-aja ir baigsis, kai užšals Minija. Mat butent i šia upe Iš Baltijos per Kuršiu marias neršti atplaukia lašišos.
Ketvirtadieni i reida paminijais išsiruoše Plunges rajono aplinkos apsaugos agenturos vedejos pavaduotojas Nerijus Ablingis, vyr. valstybinis inspektorius Rokas Šatkus, miškininkai Bronislovas Razma, Vygandas Kungys, Algirdas Jurevicius ir visas burys neetatiniu agenturos inspektoriu, noriai talkinanciu ivairiu reidu metu. Iš viso – aštuoniolika vyru.
Susede i džipus, aplinkosaugininkai nemaža rata apsuko, patikrino Minijos intaku – Mišupes, Blendžiavos, Sausdravo, Karkluojos, prie Narvaišiu ir Aleksandravo esanciu bevardžiu upeliu – žiotis, buvo nuvyke prie Palos upelio Medingenuose. Taciau brakonieriu niekur neaptikta. „Gal ne tuo laiku nuvykom, gal spejo pasprukti arba turejo informacijos apie rengiama reida“, – sake R. Šatkus. O gal brakonieriai lašišu gaudyti nesiryžta? „Ryžtasi. Tik šikart nesuciupome, nors pakrantes išvaikšciotos. Taigi galima speti, kad brakonieriu cia buta“, – kalbejo aplinkos apsaugos agenturos pareigunas.
Kaip jau minejome, lašišos iš Baltijos juros per marias atplaukia i Minija. Cia jos išneršia, o po to vel grižta i jura. Pasak R. Šatkaus, brakonieriai diena apsižiuri nerštavietes, o sutemus, pasišviesdami žibintuveliais, eina žuvauti, tiksliau – smaigstyti lašišu žeberklais. O tai griežtai draudžiama. Anot aplinkosaugininko, po sausio 1-osios lašišines žuvis upetakius kuri laika galima žvejoti, o paciu lašišu ir ju giminaiciu šlakiu Lietuvoje apskritai gaudyti neleidžiama.
Turinciuosius keslu pasigauti kokia lašišaite, ko gero, reikia ispeti, jog šis laimikis gali rimtai patuštinti ju pinigine. Netgi jei tai bus tik viena žuvis – suskaiciuota, jog, sugavus neršiancia lašiša, gamtai padaroma beveik 5 000 litu žala. Ja valstybei turi atlyginti brakonierius. Be to, už brakonieriavima taikoma ir administracine atsakomybe, numatanti bauda iki 700 litu.
Pasak R. Šatkaus, tai ne paskutinis reidas, kuris rengiamas siekiant apsaugoti labiausiai žveju vertinamas ir i Lietuvos Raudonaja knyga irašytas lašišas bei kitas lašišines žuvis. Akcija „Lašiša 2008“ tesis iki užšals upe. Be to, netrukus planuojama vykti ir kitur – tikrinti, ar negaudomi neršiantys sykai.