
Keturiolika žuvusių, šimtai sužeistų – tokia apgintos Lietuvos laisvės kaina. 1991-ųjų sausį savo šalies laisvę tūkstančiai tautiečių gynė eidami prieš tankus su dainomis. Laisvės gynėjų dienos išvakarėse ir sausio 13-ąją plungiškiai bei rietaviškiai, kaip ir visi Lietuvos žmonės, prisiminė ir pagerbė žuvusiuosius už Lietuvos laisvę. Atmintis šių didvyrių gyva ir praėjus 33 metams po tragiškų įvykių.
Degė laužai, vyko tradicinis bėgimas
Pirmieji savo pagarbą Sausio 13-osios dalyviams skaudžios atminties dienos išvakarėse išreiškė patys mažiausi Plungės rajono gyventojai: lopšelių-darželių auklėtiniai, pasidabinę Lietuvos atributika, leidosi į pasivaikščiojimą Plungės parke.
Sausio 12-ąją, po darbų, Plungės kultūros centras plungiškius pakvietė į sambūrį „Laisvė šildo“.
Penktadienio vakarą susirinkusieji prie Laisvės paminklo prisiminė laisvės gynėjus, dalijosi mintimis apie 1991-ųjų sausio įvykius. Kaip ir prieš 33-ejus metus, tūkstančiai tautiečių leido vakarą bendrystėje, šildydamiesi prie ugnies su arbatos puodeliu. Tik šį kartą be aidinčių šūvių, klyksmų…
Sausio 13-ąją, nepaisant šaltuko, prie Laisvės paminklo gausiai rinkosi žmonės, atsiliepę į Plungės sporto ir rekreacijos centro (SRC) kvietimą tradiciškai Laisvės gynėjų dieną paminėti aktyviai – dalyvaujant Laisvės gynėjų dienai skirtame bėgime-ėjime.
Gausiai susirinkusius bėgimo-ėjimo dalyvius pasveikino Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Dalius Pečiulis ir Plungės SRC direktorius Alvydas Viršilas.
Vakare pasimelsti už laisvės gynėjus plungiškiai rinkosi į šv. Mišias Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Po pamaldų Sausio 13-osios minėjimas tęsėsi Plungės kultūros centre, kur parodų salėje buvo surengtas jautrus muzikos ir liudijimų vakaras „Laisvės gynėjų drąsa“.
„Ką šis vakaras reiškia mums? Manau, jog kiekvienas pasakysime, kad šis vakaras – laisvė, nepriklausomybė, demokratija. Per daugiau nei tris dešimtmečius mes labai užaugome. Užaugome dėka narsių žmonių, kurie stovėjo ir apgynė mūsų laisvę. Ačiū jiems. Galvoju, kad šiandieninio gyvenimo skubėjime, toje žinių gausoje kartais labai susiskaldome. O tai gali labai brangiai kainuoti įvertinant, ką šiandien turime pasauliniu mastu. Duok Dieve, kad rimtai susimąstytume, kad būtų kuo mažiau susiskaldymo, kad bendrystėje mes vertintume tą laisvę ir nepriklausomybę, kurią turime šiandien“, – į susirinkusiuosius kreipėsi Plungės rajono savivaldybės vicemeras Žydrūnas Purauskis.
Renginyje skambėjo dainos, kurias atliko Alfonso Vildžiūno vadovaujamas Plungės kultūros centro kamerinis choras, buvo skaitomi liudijimai, užrašyti 1991-ųjų sausio įvykiuose dalyvavusių tautiečių. Atrodė, kad vien tik klausantis šalia važiavo žmones traiškantys rusų armijos tankai, šalia buvo desantininkai su automatais, aidėjo šūviai ir dužo langai, girdėjosi parlamento ir televizijos bokšto gynėjų dainos, giesmės ir klyksmai… O viduje kilo didžiulė pagarba už jų drąsą ir ryžtą.
Prisiminė tautos vienybę ir drąsą
Sausio 12-osios vakarą, vėjui blaškant laužo liepsnas ir plazdenant trispalves vėliavas, Laisvė gynėjų diena paminėta ir Rietavo miesto aikštėje.
Poetinę-muzikinę kompoziciją susirinkusiems dovanojo Rietavo kultūros centro jaunimo klubas „Q -loftas“ ir Lauryno Ivinskio gimnazijos vokalinis ansamblis, solistė Erlanda Petkutė (vadovė Raimonda Varnagirienė).
„Laisvė – tai deimantas, sušvitęs žmoguje, šviesa skaisčia sužibęs, suspindėjęs“, – moksleivių lūpomis skambėjo eilės, nusakančios, kokios šviesos sutelkta tauta lemtingomis dienomis rado savyje drąsos ir ryžto plikomis rankoms stoti prieš okupantų tankus. Vienintelis ir nenugalimas žmonių ginklas tomis dienomis buvo vienybė.
Apie ją ir kalbėta Laisvės gynėjų dienos išvakarėse. Sveikinimo žodžius taręs Savivaldybės meras Antanas Černeckis sakė, kad kaskart, dalijantis atminimais, Sausio 13-osios įvykiai atgyja. „Laisvę iškovojome, nes buvome draugiški. Visa stiprybė buvo vienybėje. Dabar džiaugiamės patys tvarkydamiesi savo krašte, bet juodas paukštis skraido virš Ukrainos“, – kalbėjo jis. Savivaldybės vadovas linkėjo visiems būti kartu, būti stipriems, vieningiems, laisviems ir ramiems dėl savo ateities.
Žodis vienybė kartojosi ir atsiminimuose, kuriais su susirinkusias pasidalijo Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas: „Nemačiau vieningiau skambančių dainų ar rožinio maldų, kaip tąsyk Vilniuje. Ir nebelinkėčiau sau to matyti. Ta vienybė ir laisvės troškimas buvo nenugalima jėga. Saugokime laisvę“.
Ant laisvės aukuro 1991 metų sausį padėta 14 gyvybių, kurių vardus mūsų tauta kartoja jau 33-ejus metus. Perskaityti jie ir Rietave. Kiekvienam žuvusiajam uždegta po atminimo žvakę.
Laisvės gynėjų dienai buvo skirtas ir naktinis 14 kilometrų žygis, į kurį visus pakvietė Kalavijo 803-osios šaulių kuopos šauliai. Į jį leistasi po draugiškai sugiedoto himno. Nors oras ir nelepino, nešdami trispalves ir degančius fakelus, paskui šaulius išžygiavo maždaug 60 žmonių. Jų sugrįžtančių aikštėje laukė skautai, vaišinę žygeivius karšta arbata.
Sausio 13–ąją Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios. Čia eksponuojama Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus paruošta stendinė dokumentinė paroda „Sausio 13-osios laužai kviečia budėti“.
Renginiai, skirti Laisvės gynėjų dienos paminėjimui, taip pat vyko Tveruose ir Medingėnuose.