Sausio paskutinį ketvirtadienį į posėdį susirinko visi Rietavo savivaldybės tarybos nariai. Sutartinai priėmę pirmąjį sprendimą – už beveik 30 tūkst. eurų įsigyti Savivaldybės nuosavybėn butą, kuriame planuojama steigti bendruomeninius vaikų globos namus, vietos politikai ranka rankon, nesiveldami į aštresnes diskusijas, darbotvarkės klausimus gliaudė lyg riešutus.
Reikalingas avansas
Projektui „Bendruomeninių vaikų globos namų tinklo plėtra Rietavo savivaldybėje“ įgyvendinti reikalingas avansas. Tam tikslui nutarta skirti 9,1 tūkst. eurų. Pinigai į biudžetą grįš, kai bus gautos projekto lėšos iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.
Patvirtintas pasikeitęs švietimo įstaigų pareigybių skaičius – 0,6 mokytojo padėjėjo pareigybės padidinta Lauryno Ivinskio gimnazijai.
Nevyriausybinėms organizacijoms – 8 768 eurai
2019 m. nevyriausybinėms organizacijoms remti iš Savivaldybės biudžeto buvo numatyta 9 400 eurų, panaudota 8 768 eurai. Didžiausią šio pyrago gabalą – 3 tūkst. eurų – gavo Rietavo trečiojo amžiaus universitetas. Jaunimo organizacijai „Progresas“ skirta 570 eurų, Žadvainų kaimo bendruomenei – 478 eurai.
Pelaičių, Giliogirio, Labardžių, Daugėdų, Vatušių, Liolių, Budrikių, Girėnų bendruomenėms ir Rietavo savivaldybės tėvų forumui atriekta po vienodo storumo riekę – 380 eurų. Kiek mažiau – po 340 eurų – skirta asociacijai „Adrenalino mėgėjai“ ir Rietavo seniūnijos moterų klubui. Draugija „Motulės delnuos“ iš šios programos gavo 320 eurų, o Tverų bendruomenė – 300 eurų.
Prieš patvirtinant Nevyriausybinių organizacijų rėmimo programos 2019 m. lėšų panaudojimo ataskaitą, tarybos narys Viktoras Krajinas domėjosi, kodėl daugiau nei 600 eurų liko nepanaudoti. Politikui paaiškinta, jog lėšų programai visada numatoma daugiau, kad jų nepritrūktų prisidėti prie įgyvendinamų projektų ar tuo atveju, jeigu įsisteigtų nauja nevyriausybinė organizacija.
Pageidavo išsamesnės informacijos
Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos 2019 m. priemonių vykdymo, Komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo programos lėšų panaudojimo ir Savivaldybės 2019 m. valstybės lėšomis finansuojamų melioracijos statinių priežiūros ir remonto darbų įvykdymo ataskaitos patvirtintos nekeliant jokių klausimų.
Kiek ilgėliau stabtelėta prieš tvirtinant Vietinės reikšmės kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų panaudojimo ataskaitą. Socialdemokratas Alfredas Mockus pasigedo konkretumo. „Reikėtų ataskaitoje detalizuoti, kokioms gatvėms ir keliams panaudoti pinigai“, – pastebėjo politikas.
Daugiau informacijos jam ir kolegoms suteikė prie mikrofono pakviestas Savivaldybės administracijos Ūkio plėtros ir investicijų skyriaus vedėjas Juozas Albauskas.
Sutarta, kad ateityje išsamesnė informacija tarybos nariams bus atsiunčiama iš anksto – kartu su posėdžio medžiaga.
Patikslinti adresai
Priimti sprendimai dėl gyvenamųjų vietovių pavadinimų keitimo ir teritorijų ribų nustatymo: Drobstų kaimo Kukmedžių gatvė priskirta Vitkilių kaimui, Vitkilių kaimo gatvei suteiktas pavadinimas – Kulių g. Pakeistos Minijos ir Gudalių gatvių Daugėduose, Plungės gatvės Budrikiuose, Tilto gatvės Žadvainuose ir Ramybės gatvės Rietave geografinės charakteristikos.
Visi šie sprendimai padaryti tikslinant adresus pagal valstybės įmonės Registrų centro adresų registro duomenis.
Padidino mero atlyginimą
Per posėdį nustatytas Rietavo savivaldybės mero Antano Černeckio darbo užmokestis. Jį sudaro pareiginė alga (koeficientas – 18) ir priedas už tarnybos Lietuvos valstybei stažą, kurį sudaro 1 proc. pareiginės algos už kiekvienus tarnybos metus (šiuo metu mero tarnybos stažas – 29 metai, nuo 2020 m. kovo 11 d. (imtinai) – 30 metų). Pinigine išraiška Savivaldybės vadovo atlygis neatskaičius mokesčių – 4 086,72 euro.
Nors priimant sprendimą meras iš salės išėjo, nei pozicija, nei opozicija šiuo klausimu diskutuoti nepuolė. „Viskas padaryta pagal galiojančius teisės aktus, todėl siūlau balsuoti“, – paragino kolegas Vytautas Blažaitis.
Supažindino su projektais
Darbotvarkės klausimams išsekus Savivaldybės vadovas supažindino vietos politikus su įgyvendintais ir dar nebaigtais vykdyti projektais.
A. Černeckis pasidžiaugė Rietavo žemės ūkio produkcijos turgelio sutvarkymu, Daržų gatvės dalies nuo Žaliosios gatvės iki Palangos gatvės rekonstrukcija. Kaip baigiamus atlikti darbus minėjo dviračių ir pėsčiųjų tako Aušros alėjoje įrengimą, Jūros kraštovaizdžio formavimą, apleistos teritorijos L. Ivinskio g. 16 atnaujinimą ir Oginskių kultūros istorijos muziejaus sutvarkymą.
Meras sakė, kad pastarasis projektas tapo nemaža našta Savivaldybei, nes tvarkant muziejų teko atlikti daug darbų, netinkamų finansuoti projekto lėšomis. Ruošiama finansavimo sutartis dėl projekto „Rietavo kunigaikščių Oginskių dvarvietės sutvarkymo ir pritaikymo bendruomeniniams poreikiams, naujų paslaugų teikimui“ įgyvendinimo.
Tvarkant Rietavo miesto viešąsias erdves baigiamos įrengti dvi vaikų žaidimų aikštelės, vyksta centrinės miesto viešosios erdvės sutvarkymo darbų projektavimas. Tęsiami Pamiškės gatvės techninių parametrų gerinimo darbai, o iki kitų metų gruodžio numatyta pabaigti poilsio ir rekreacijos zonos šalia kunigaikščių Oginskių dvarvietės įrengimą.
Įspūdžiai iš susitikimo su Prezidentu
Tarybos narys V. Krajinas domėjosi, kokių naujienų vietos politikams meras turi iš po susitikimo su Prezidentu Gitanu Nausėda.
„Turėjome galimybę akis į akį išsakyti problemas, pateikti siūlymus, kaip jas būtų galima išspręsti. Prezidentas skiria ypatingą dėmesį regionams. Tikėtis, kad šalies vadovas atvažiavo ir viską tuoj išspręs, negalime, bet jo požiūris į regionus – geras. Matosi, kad veiksmas vyksta, patarėjai susisiekia, tikslinasi informaciją atskirais klausimais“, – dalijosi įspūdžiais A. Černeckis.
Ieškoma problemos sprendimo
Savivaldybės vadovas informavo, kad vis dar sprendžiamas klausimas dėl Registrų centro padalinių mažosiose savivaldybėse uždarymo.
Mažėjant žmonių, mažėja paslaugų poreikis, todėl viešosios paslaugos traukiasi toliau nuo gyventojų. Tiems, kurie moka naudotis kompiuteriu, tai rūpesčių nesudaro, tačiau vyresniems žmonėms tenka važiuoti į Plungę ar Telšius.
„Bandoma ieškoti sprendimų, kaip tą problemą spręsti. Vienas iš variantų – steigti reikiama įranga aprūpintus kabinetus, kuriuose dirbantis specialistas priimtų žmogų ir, sužinojęs, kokios paslaugos jam reikia, visą informaciją ir reikalingus dokumentus perduotų Registrų centrui. Neaišku, koks bus galutinis sprendimas, bet darbuotojų grąžinti neketinama, nes pripažinta, kad jie buvo tarsi paštininkai, paimantys iš kliento dokumentus ir nuvežantys juos į centrą Telšiuose“, – mėgino detaliau nušviesti situaciją A. Černeckis.
Informavęs, kad 2020 m. biudžetas jau daugmaž „surikiuotas“, meras sakė, kad kitas tarybos posėdis numatomas vasario 20 dieną. Jis taip pat kvietė kolegas dalyvauti regioniniame forume, kur bus kalbama apie regiono perspektyvas, buvusios Žemaitijos kolegijos problemas.