
Apie vilkų sukeltas puotas „Plungė“ yra rašiusi ne vieną kartą. Rugsėjo 18-ąją vykusiame Plungės rajono savivaldybės tarybos Kaimo reikalų komiteto posėdyje taip pat skirtas papildomas dėmesys šiai temai, kalbėta, kokių žingsnių reikėtų imtis, kad nuo pilkių nukentėtų kuo mažiau mūsų ūkininkų. Situacija, vertinant turimus duomenis ir vilkų išpuolius prieš naminius gyvulius, darosi tikrai nepavydėtina. Pavyzdžiui, vien šią savaitę sulaukta signalų apie aštuonias vilkų papjautas ir dar dvi sužeistas avis Ruolaičių kaime, Babrungo seniūnijoje, šių žvėrių apdraskytas buvo ir veršiukas Varnaičiuose, Žlibinų seniūnijoje.
Kaip sakė informaciją pateikusi Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Airida Montvydienė, iki Kaimo reikalų komiteto posėdžio dienos rajone buvo užfiksuota 14 vilkų padarytos žalos atvejų. Per tą laiką buvo sudraskyti 48 gyvuliai. Daugiausiai vilkai sudraskė avių. Buvo sudraskyti ir 4 buliukai. Praėjusiais metais užfiksuota 11 atvejų, sudraskyti 24 gyvuliai. 2021 metų statistika – 24 atvejai. A. Montvydienė pastebėjo, jog ženkliai gausėja vilkų papjaunamų gyvulių skaičius, o tai rodo, jog šių žvėrių gaujos gausėja – mamos mokina prakutusius vilkiukus medžioti.
„Iki spalio 15 dienos laiko tikrai yra dar nemažai. Kaip mes juokaujame, ir vilkai žino kalendorių, nes po spalio 15-osios sąžiningai nebeturime nė vieno atvejo“, – sakė skyriaus vedėja. Kodėl būtent spalio 15-oji? Kaip paaiškino komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas, būtent nuo tos dienos prasideda vilkų medžioklės sezonas.
Pasak A. Montvydienės, puotas pilkiai sau surengia galima sakyti kiekvienoje seniūnijoje. Tokie atvejai fiksuoti Žlibinų, Paukštakių, Platelių, Šateikių, Alsėdžių seniūnijose. Šiuo metu paskaičiuota, kad vilkai ūkininkams padarė žalos už 5 700 eurų. Pernai iki spalio 15 d. žala siekė 5 580 eurų.
Tai, jog vilkų medžioklė atklystant į mūsų ūkininkų sodybas tampa sunkiai valdoma, įrodo ir šios savaitės įvykiai. Komitetui pateiktą statistiką jau reikia papildyti: gauta informacija apie trečiadienį vienos ūkininkės iš Ruolaičių kaimo išpjautas avis. Vilkai sudraskė iš viso 8 gyvulius, dar dvi sužeidė, bet, kaip patikslino A. Montvydienė, vieną sužeistąją veterinarijos gydytojai rekomendavo papjauti, kita avis, tikėtina, pasveiks. „Pas šią ūkininkę vilkai užklysta ne pirmą kartą. Dar birželio mėnesį jie vėl buvo užsukę. Tuomet papjovė vieną avį“, – prisiminė A. Montvydienė.
Taigi ką galima šioje situacijoje pakeisti? Pasak A. Stančiko, nors ūkininkai ir gali kreiptis į medžiotojus, tačiau šie nieko negali padaryti, nes sumedžiojamų vilkų skaičius – ribotas. Praėjusį medžioklės sezoną Lietuvoje buvo leidžiama iš viso sumedžioti 282 vilkus. Artėjantį sezoną šis skaičius truputį padidėjo – 341. Be to, numatyti ir terminai. „Medžioklės sezonas prasideda nuo spalio 15 dienos, o didžiausią žalą pilkiai daro iki tos dienos ir medžiotojai ūkininkams padėti negali“, – kalbėjo komiteto pirmininkas. Jo siūlymas – kreiptis į Seimo kaimo reikalų ir Aplinkos komitetus. Surašyti raštą su išdėstyta situacija ir siūlymu medžioklės sezoną paankstinti nuo rugpjūčio 1 dienos.
„Vilkų savybė yra ta, kad jie palikę savo grobį prie jo grįžta trijų parų laikotarpyje. Tokiu būtų atsirastų galimybė jų palaukti ir sumedžioti. Šiandien tos galimybės nėra. Suprantama, kad ūkininkai, nukentėję nuo vilkų, piktinasi ir kalčiausias visada lieka medžiotojas, esą ko jis tuos vilkus saugo“, – svarstė A. Stančikas. Tiesa, jis užsiminė, kad dėl vilkų daromos žalos kardinaliai situacija keičiasi ir Europos mastu, prasideda diskusijos dėl stambiųjų plėšrūnų apsaugos tvarkos pakeitimų ir pan. Komiteto pirmininkas pastebėjo, jog praėjusiais metais mūsų rajone buvo sumedžiotas tik vienas vilkas. Ir tikrai ne dėl medžiotojų tingumo, o dėl to, jog sumedžiojamų vilkų limitas, kaip minėta, numatomas visai Lietuvai.
„Kokia prasmė ilginti medžioklės terminą, jei limitai „išmedžiojami“ ir kai kurie rajonai net nespėja sumedžioti arba sumedžioja vieną ar du? Reikia keisti limitą“, – savo abejones išsakė komiteto narys Robertas Endrikas. A. Stančikas paaiškino, jog pailginus terminą medžiotojas turėtų galimybę vilką sumedžioti jo laukiant, kai plėšrūnas sugrįžta prie grobio. „O spalį, kai prasideda varyminė medžioklė, jo sumedžioti neįmanoma. Vilkas – labai atsargus žvėris, o ir gyvuliai dažniausiai jau būna tvartuose“, – kalbėjo komiteto pirmininkas.
Taigi komiteto nariai sutarė, jog siųs raštą į Seimą su prašymu padidinti sumedžiojamų vilkų limitą ir paankstinti medžioklės terminą. Kaip vėliau „Plungei“ patvirtino A. Montvydienė, tai šią savaitę jau buvo padaryta. Įdomu, ar plungiškių prašymas bus išgirstas?