Pernai Plungės kultūros centro pirmą kartą organizuotas liaudiškų šokių ir muzikos festivalis „Visi į Žemaitiją“ sulaukė puikių atsiliepimų, tad šiemet tautos paveldo puoselėtojai pakviesti į antrąjį tokį renginį. Taigi šeštadienio popietę kultūros centre skambėjo liaudies dainos, aidėjo plojimai šokėjams.
Festivalį daina „Žemaitijoj taip gražu“ pradėjo Plungės kultūros centro vokalinis ansamblis, vadovaujamas Valentinos Balčiauskienės. Jam talkino liaudiškos muzikos kapela (vadovas Vidmantas Žilinskas).
Nuskambėjus plungiškių dainai, į sceną lipo šokėjai iš įvairių Lietuvos regionų.
Pirmasis „pirtį užkūrė“ Telšių rajono savivaldybės kultūros centro šokių kolektyvas „Džiugas“ (vadovė Janina Reinienė).
Kaip sakė renginio vedėja, „Džiugas“ – ilgametę patirtį turintis meno mėgėjų sambūris, beveik šešis dešimtmečius puoselėjantis tautos meną, jaunimui ir vyresniesiems diegiantis praeities tradicijas ir tuo stiprinantis šeimų ir visuomenės ryšį. 1957 metais kolektyvą subūrė saviveiklos žymūnas Zenonas Burba, o 1976 metais vadovavimą jam perėmė choreografas Stanislovas Kulikauskas. Kaimyninio rajono šokių kolektyvas – nuolatinis Lietuvos, Telšių apskrities ir rajono dainų švenčių, koncertų, minėjimų, įvairiausių konkursų ir festivalių dalyvis, prizinių vietų laimėtojas.
„Džiuge“ šoka įvairių profesijų žmonės – nuo siuvimo technologų, inžinierių, gamtos apsaugos specialistų iki gydytojų ir pedagogų. Tačiau profesija nėra svarbiausia – visus jungia noras bendrauti, turiningai praleisti laisvalaikį. J. Reinienė kolektyvui vadovauja nuo 2015-ųjų.
Žemaičiai sceną užleido svečiams iš Dzūkijos – Birštono kultūros centro tautinių šokių kolektyvui „Jievaras“ (vadovė Virginija Bankauskienė).
Šis kolektyvas dar visai jaunas – įkurtas 2010 metais. Didžioji dalis narių anksčiau nėra šokę tautiškų šokių – jiems tai nauja patirtis. Jie visi puikūs savo sričių specialistai – pedagogai, Savivaldybės darbuotojai, medikai, yra net miškininkas. Tai – žmonės, kuriems rūpi tautos paveldo išsaugojimas. Nuo 2014-ųjų kolektyvas organizuoja tautinių šokių festivalį „Jievaro tiltais“, dalyvauja respublikinėse dainų šventėse. Respublikiniame šokių ansamblių konkurse „Kadagys“ Širvintose užėmė trečiąją vietą. Kolektyvo kredo: tautinės kultūros puoselėjimas – likimo dovanota pareiga.
Po „Jievaro“ pasirodymo dar ilgai griaudėjo žiūrovų plojimai.
Netrukus Plungės kultūros centro sceną „okupavo“ daugiau kaip 70 šokėjų, muzikantų ir dainininkų vienijantis Gargždų kultūros centro šokių ir dainų ansamblis „Minija“.
Gargždiškių repertuare – populiariausi lietuvių tautiniai šokiai, instrumentiniai kūriniai, liaudies dainos. 1971 metais veiklą pradėjusiam kolektyvui 1981-aisiais buvo suteiktas pavyzdinio ansamblio „Minija“ vardas. Jau 45 metus jis džiugina ne tik Lietuvos liaudies šokių ir muzikos mėgėjus – savo meną rodė daugelyje užsienio šalių, dalyvavo tautų kultūros šventėse – „Europiadose“ Šveicarijoje, Italijoje, Belgijoje. „Minija“ yra Lietuvos liaudies kultūros centro ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondo įsteigtos metų nominacijos „Aukso paukštė“ laimėtoja. Kolektyvo meno vadovė – Birutė Oželienė, choreografė – Aurelija Urbaitienė, instrumentinės grupės vadovas – Donatas Merkelis, vokalinės grupės vadovė – Genovaitė Putienė, akompaniatorė – Audronė Balsienė.
„Minija“ plungiškiams padovanojo margą ne tik šokių, bet ir skambių dainų pynę.
Į kvietimą žemaičiams parodyti savo šokius atsiliepė Suvalkijos atstovai – Kauno rajono Garliavos sporto ir kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Ąžuolas“.
Ši grupė buvo įkurta 2003 metais choreografės Zitos Vaškelienės iniciatyva. Tai draugiškas, darbštus, visur ir visada kokybės siekiantis, bendrauti norintis kolektyvas. Šiuo metu jame yra 20 šokėjų. „Ąžuolas“ – aktyvus Lietuvos dainų švenčių, Kauno rajono ir Kauno miesto festivalių, kitų renginių dalyvis, mielai koncertuoja kituose miestuose ir rajonuose, užsienio šalyse – Olandijoje, Lenkijoje. Nuo 2005-ųjų „Ąžuolo“ iniciatyva Garliavoje kasmet organizuojamas vyresniųjų liaudiškų šokių festivalis „Atidarykim vartelius“. 2009-aisiais respublikiniame suaugusiųjų liaudiškų šokių grupių ir ansamblių konkurso „Pora už poros“ miestelių grupėje pelnė trečiąją vietą, o 2013 metais tapo laureatu. 2010 m. respublikiniame vyresniųjų liaudiškų šokių kolektyvų konkursiniame sambūryje „Iš aplinkui“ užėmė antrąją vietą, 2012 m. – pirmąją. 2011 m. festivalyje „Klumpynė“ Trakuose gavo pagrindinį prizą.
Mažosios Lietuvos regionui atstovavo Klaipėdos kultūros centro vidutinio amžiaus šokėjų kolektyvas „Vėtra“, įkurtas 1986 metais.
„Vėtros“ steigėjas ir dabartinis vadovas – Vilius Šleinius, kapelai vadovauja Gintautas Bareikis. Kolektyvas yra pelnęs laureato vardą respublikiniuose konkursuose „Pora už poros“, „Iš aplinkui“. Tai – nuolatinis respublikinių suaugusiųjų dainų švenčių dalyvis. Savo repertuarą rodė Airijoje, Ispanijoje, Vokietijoje, Danijoje, Rumunijoje, Italijoje, Olandijoje, Slovakijoje, Rusijoje, Sardinijoje, Latvijoje, Estijoje.
Kol klaipėdiečiai šokėjai po trankių polkų atgavo kvapą, žiūrovus džiugino kapelos grojamas smagus kūrinys.
Pabaigoje savo šokius, dainas ir muziką dovanojo šeimininkai – ansamblis „Suvartukas“ (vadovė ir baletmeisterė Ilona Baltikauskaitė). Šokėjams talkino vokalinis ansamblis ir kapela.
„Visa Lietuva čia atvažiavo. Labai malonu matyti tradicijas tęsiančius ir puoselėjančius brandžius žmones. Tai – didelis turtas. Tradicijos nereikia ieškoti, joje reikia gyventi“, – nuskambėjus paskutiniam akordui ir nutilus aplodismentams festivalio dalyvius pasveikino Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. Jis kolektyvų vadovams įteikė padėkos raštus ir saldžių dovanų. Svečiai taip pat neliko skolingi: dėkodami už kvietimą dalyvauti festivalyje, „Suvartuką“ kvietė atsakomojo vizito į jų miestuose rengiamus festivalius. „Visada malonu atvažiuoti į šokėjų sostinę Plungę“, – kalbėjo kolektyvų vadovai.
Beveik dvi valandos šokių, muzikos ir dainų pralėkė kaip viena minutė, tad žiūrovai skirstėsi galvodami apie trečiąjį festivalį, kuriame galbūt dalyvaus svečiai net iš tolimojo Kamerūno.