Gegužės trečiąjį ketvirtadienį ukrainiečių tauta mini nacionalinę šventę – Vyšyvankos dieną. Prasidėjus karui Ukrainoje, Plungė namais tapo ne vienam ukrainiečiui. Šiandien mūsų mieste yra susibūrusi aktyvai veikianti ukrainiečių bendruomenė, kuri, pasitinkant jų tautai svarbią dieną, pakvietė plungiškius paminėti šią datą. Praėjusį šeštadienį Mykolo Oginskio rūmuose surengta Vyšyvankos popietė leido prisiliesti prie Ukrainos tradicijų ir taip dar labiau pažinti šią šalį ir jos žmones.
Vyšyvanka – tai nacionalinis ukrainiečių drabužis, kuriame grožis dera su istorija ir tradicijomis. Šiandien šis rūbas yra tapęs savotišku Ukrainos tautos laisvės ir nepriklausomybės simboliu.
Mykolo Oginskio rūmuose vykusi šventė sulaukė nemenko būrio dalyvių, tarp kurių buvo ne tik vietiniai plungiškiai, čia gyvenantys ukrainiečiai, sulaukta svečių ir iš kituose Lietuvos miestuose veikiančių ukrainiečių bendruomenių.
Vyšyvankos dienos proga renginio organizatorius ir dalyvius pasveikino Plungės rajono savivaldybės vicemeras Žydrūnas Purauskis. „Neprarasti savo kalbos ir tradicijų yra labai svarbu. Džiaugiuos, kad radome ryšį su vietos ukrainiečių bendruomene, kad užsimezgusios draugystės dėka mes galime labiau pažinti jūsų kultūrą. Tikiu, kad minėdami šią šventę, būdami kartu kituose renginiuose, dar labiau suartėsime ir mūsų broliškas ryšys taps dar stipresnis“, – kalbėjo vicemeras.
Sveikinimo žodį susirinkusiems tarė ir viešnia iš Vilniuje veikiančio Ukrainiečių centro. „Esame dėkingi Lietuvai už didžiulį palaikymą ir vienybę. Su plungiškiais susipažinome per Vilniuje vykusią Knygų mugę, džiaugiuosi, jog užsimezgusi draugystė išsivystė į štai tokį puikų renginį Plungėje“, – kalbėjo šio centro atstovė Yevhenija Besmertna.
Minint Vyšyvankos dieną buvo galima išgirsti Olhos Yaroshenko atliekamas dainas, pamatyti kaip atrodo ir skamba tradicinis styginis ukrainiečių liaudies muzikos instrumentas bandūra, kuria grojo Ala Cheres. Aišku, buvo pristatyta ir vyšyvanka – tautinis ukrainiečių rūbas. Apie jį pasakojo dizainerė Kateryna Serdiuk. Įdomu buvo išgirsti, jog šis aprėdas ne tik išskirtinis savo grožiu. Pasirodo, kiekvienas rūbo raštas turi savo reikšmę, nurodo, kokiam etnografiniam šalies regionui priklauso, o simboliai netgi gali teikti ir informaciją, būtent dėl to šis drabužis buvo draudžiamas dėvėti.
Renginio metu pristatyta mados studijos „MIKS“ kolekcija „Ukrainos įkvėpti“ (choreografas ir dizaineris Česlovas Casas). Popietę vedė Plungės ukrainiečių bendruomenės atstovės Julija Dračuk ir Olena Shkurko.